Babka lancetowata – roślina lecznicza

1 rok temu
Zdjęcie: Babka lancetowata


Babka lancetowata (Plantago lanceolata)

Wysokość do 40 cm
Kwitnienie V, VI, VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne, półcień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój krzaczasty

Babka lancetowata (Plantago lanceolata) jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny babkowatych, dorastającą do 40 cm wysokości. Organem podziemnym babki jest kłącze a na powierzchni roślina tworzy z liści przyziemne rozety. Liście są równowąskie o lancetowatym kształcie. Roślina kwitnie od maja do września a jej kwiatostany to walcowate, zbite kłosy w kolorze od białego do różowo-brunatnego. Owocem babki lancetowatej jest torebka.

Babka lancetowata jest pospolitym, powszechnie występującym chwastem porastającym trawniki (ciężka do wytępienia), pastwiska, ugory, tereny zaniedbane z glebą ubogą w składniki pokarmowe a zwłaszcza w azot. Jest to jednocześnie cenna roślina lecznicza, znana i stosowana od bardzo dawna w lecznictwie ludowym.

Liście babki lancetowatej zawierają sole mineralne (m.in. krzemionkę i cynk), garbniki, pektyny, flawonoidy i wiele innych związków leczniczych. Napary z babki leczą biegunkę, stosuje się je również w nieżycie jelit i przy innych dolegliwościach przewodu pokarmowego.

Liście powinno się zbierać od maja do czerwca w miejscach, w których nie ulegają zanieczyszczeniom. Suszy się je w miejscach przewiewnych i zacienionych.

Napary z babki lancetowatej stosuje się również do płukania oczu przy zapaleniu spojówek a także do mycia włosów, by pozbyć się łupieżu. Okłady z babki przyspieszają gojenie się ran i oparzeń. Bywa stosowania w kuchni jako dodatek do sałatek.

Fot. główna: Ludwik Polak, CC BY-SA 4.0, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału