Aspidistra wyniosła – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Aspidistra wyniosła


Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior)

Wysokość do 60 cm
Kwitnienie
Stanowisko półcień, cień
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność liście
Pokrój kępy, wzniesiony

Aspidistra wyniosła (Aspidistra elatior) zwana potocznie żelaznym liściem, to bylina należąca do rodziny szparagowatych. W naturze spotkać ją można w lasach Dalekiego Wschodu. Dorasta do 60 cm wysokości i bardzo wolno rośnie. To bezłodygowa roślina kłączowa. Tworzy z lancetowatych, ostro zakończonych liści nieregularne kępy. W naturze kwitnie, wypuszczając dzwonkowate, zielono-fioletowe kwiatki, które nie są zbyt dekoracyjne. W uprawie doniczkowej raczej się nie pojawiają.

Jest to roślina długowieczna, niezwykle odporna na niekorzystne warunki panujące wokół niej. Nie przeszkadza jej dym, zanieczyszczenia, przesuszenia, miejsce w półcieniu w choćby w pełnym cieniu. Podlewać należy ją rzadko, ale obficie, a kolejny raz dopiero wówczas, gdy ziemia na powierzchni jest już sucha. Roślina źle znosi nadmiar wody w doniczce, dlatego nie można zapomnieć o otworze w dnie i warstwie drenażowej. Aspidistra lubi za to wilgoć w powietrzu, dlatego powinno się ją często zraszać. Gdy powietrze jest zbyt suche, zaczynają zasychać końcówki liści.

Uprawa aspidistrii wyniosłej

Aspidistra wyniosła to roślina należąca do tych najbardziej cieniolubnych i dlatego należy dla niej wybrać miejsce daleko od okna. Latem można ją trzymać na zewnątrz, byleby w cieniu. Podłoże dla rośliny powinno być dość żyzne i przepuszczalne. Może to być uniwersalna ziemia dla roślin, ale dobrze jest wymieszać ją z piaskiem lub potłuczonym keramzytem. Można również wybrać podłoże do palm.

Ze względu na to, iż Aspidistra bardzo wolno rośnie i wypuszcza góra 4-5 liści w sezonie, nie wymaga częstego nawożenia. Wystarczy podlać ją kilka razy w roku nawozem do palm. Lubi również nieco przyciasne doniczki, które wypełnia swoimi korzeniami. Przesadza się ją wiosną dopiero wówczas, gdy szczelnie wypełnią donicę i wychodzą dolnym otworem.

Aspidistrę wyniosłą rozmnaża się poprzez podział rośliny. Każda część powinna zawierać kawałek kłącza z korzeniami i co najmniej dwa liście. Rozmnaża się w ten sposób tylko starsze, bardzo dobrze rozrośnięte rośliny.

Fot. główna: 2.5, commons.wikimedia.org

Idź do oryginalnego materiału