Aquapark, mieszkania na start, pierwszy blok z mieszkaniami dla seniorów na Mazowszu… Prezydent podsumował pierwszy rok czwartej kadencji

5 godzin temu

Minął rok czwartej kadencji prezydenta Andrzeja Nowakowskiego. Co się zmieniło w tym czasie w Płocku? Zobaczmy to na zdjęciach.

Przypomnijmy, w minionych wyborach samorządowych druga tura nie była konieczna. Starający się o kolejną reelekcję włodarz otrzymał 52,45 proc. głosów płocczan.

We wtorek prezydent podsumował miniony rok podczas konferencji prasowej. Jednocześnie dziękował za okazane mu zaufanie w ostatnich wyborach samorządowych. A miał za sobą, dodajmy, kadencję wyjątkową – wydłużoną do 5,5 roku, naznaczoną zmaganiami z pandemią, wybuchem wojny w Ukrainie, skutkującym przyjazdem uchodźców wojennych do Płocka. Także w samej kampanii wyborczej gruchnęła informacja o likwidacji płockiego zakładu Levis’a.

– Po roku mogę powiedzieć, iż wspólnie poradziliśmy sobie także i z tym kryzysem. Na miejscu Levis’a funkcjonują dzisiaj dwie firmy. Jedna mniejsza, rodzinna, ale działająca w tym samym sektorze, zajmująca się szyciem spodni. I druga duża – Lubawa – firma giełdowa mająca kontrakty z wojska – mówił Andrzej Nowakowski.

Przechodząc do inwestycji…

Skoro jesteśmy w na samym początku kadencji, trzeba przypomnieć o otwarciu Aquaparku. Nastąpiło to zaledwie tydzień po wyborach. Obiekt powstał w partnerstwie publiczno-prywatnym z firmą Warbud.

– Sukces – podkreślał Andrzej Nowakowski w kontekście autorskiego programu „Mieszkania na start” z ofertą lokali na wynajem (np. w oddanym w ub. r. komlepksie budynków przy ul. Grodzkiej 8). Z programu korzystają młodzi ludzie, których na razie nie stać na własne mieszkanie. – Chcemy, aby wiązali swoją przyszłość z Płockiem – dopowiadał prezydent Płcka.

Oferta programu „Mieszkania na start” docelowo powiększy się o kolejne adresy – 1 Maja, Sienkiewicza 48 i Stary Rynek 22. W przypadku tego ostatniego radni wyrazili zgodę na zakup kamienicy naprzeciwko ratusza (przygotowywany jest akt notarialny).

Czytaj: Dziś bardziej szpeci niż zdobi starówkę. Kamienica naprzeciwko ratusza stanie się własnością miasta

Na Mazowszu pierwsze mieszkania dla seniorów powstały w Płocku, pzy ul. Sienkiewicza 21. Poza 28 mieszkaniami powstała również przestrzeń współna służąca integracji mieszkańców.

Czytaj: Dom Sąsiedzki w nowym bloku z mieszkaniami dla seniorów [FOTO]

2025 r. to również zakończenie budowy nowego skrzydła Urzędu Stanu Cywilnego (od strony podwórza, za zabytkową kamienicą przy ul. Kolegialnej), które finalnie posluży za archiwum. Jednak na czas remontu dotychczasowego pałacu ślubów, który potrwa do 2027 r., stanie się siedzibą USC. I tym samym udzielanie ślubów cywilnych tymczasowo będzie odbywało się w nowym budynku.

Czytaj: Śluby cywilne niedługo będą odbywały się w nowym skrzydle Urzędu Stanu Cywilnego. Zobaczcie, jak się teraz prezentuje [FOTO]

Inwestycje drogowe

– Na osiedlu Skarpa przebudwaliśmy ul. Na skarpie, z kolei na osiedlu Wyszogrodzka oddaliśmy odcinek ul. Maneżowej i 8 Pułku Artylerii Lekkiej – kontynuował Andrzej Nowakowski. Bajora i błoto po każdym większym deszczu odeszły do przeszłości. Nowe drogi i miejsca parkingowe, zainstalowane nowoczesne oświetlenie moga cieszyć nie tylko pracowników nowej siedziby Sądu Rejonowego, ale także mieszkańców tamtejszych bloków mieszkalnych.

To nie koniec. Finalnie, oprócz bardziej komfortowego skomunikowania z al. Kilińskiego, powstanie połączenie umożliwiające szybszy przejazd między ul. Wyszogrodzką i al. Piłsudskiego.

Czytaj: Koniec pierwszego etapu prac. Zobaczcie, jak się zmieniło na osiedlu Wyszogrodzka [ZDJĘCIA]

Drogowcy weszli również w inne osiedlowe ulice. Zobaczcie, jak się tam zmieniało (przy okazji niejednokrotnie zadbano o infrastrukturę podziemną):

Niektóre inwestycje są w toku – dotyczy to NP. ul. Przemysłowej i Browarnej.

Oświata

Na liście mamy m.in. modernizacje bloków żywieniowych w szkołach, remonty sal, powstawanie boisk i placów zabaw.

Czytaj: Jedna z największych i najdroższych tego typu inwestycji w Płocku. Koniec z cateringiem w zespole szkół [ZDJĘCIA]

2025 r. wiąże się również z zakończeniem budowy nowego osiedla Miodowa Jar. W sumie powstało 13 budynków dla 177 rodzin. Najmłodsi mieszkańcy mogą bawić się na nowym placu zabaw. – Projektujemy już układ drogowy. Realizację prawdopodobnie rozpoczniemy w przyszłym roku – wskazywał prezydent.

Czytaj: Nowym lokatorom zostało tylko wstawienie mebli. „Jest kapitalnie. Mogę się przeprowadzić” – cieszyła sie pani Irena…[FOTO]

Rekreacja i sport

Rozpoczęła sie przebudowa budynku przy ul. Kossobudzkiego. W przyszłości posłuży za żłobek i miejsce dla organizacji pozarządowych.

Czytaj: Wcześniej była szkoła, miało być przedszkole, a finalnie będzie żłobek i siedziba…

Z kolei przy ul. Warszawskiej swoje nowe miejsce znajdzie Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej (wewnątrz budynku wciąż realizowane są prace wykończeniowe).

Termomodernizacje

Docieplanie, wymiana okien, a także to, czego zwykle z dołu nie widać, czyli zamontowane na dachach budynków panele fotowoltaiczne… Termomodernizacje kolejnych obiektów planowane są w latach 2025-2027.

Dla służb mundurowych

Miasto wsparło zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla OSP w Trzepowie, także nieoznakowanych radiowozów dla Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Wzmocnienie skarpy, montaż sygnalizacji świetlnej w al. Piłsudskiego

Przebudowa hali w PGO w Kobiernikach

Kobylanka do rozbiórki, w zamian powstaną miejsca parkingowe

Akademicki Płock, wydarzenia kulturalne, sportowe…

Wymieńmy część oferty: City Coders Hackathon Płock, Narodowe czytanie, Rowerowy Maj, Jarmark Tumski, Piknik Europejski, kolejne edycje Polish Hip-Hop Festival, Summer Fall Festival, Vistula Folk Festival, Big Festivalowski, kino letnie, Garmin Iron Triathlon, Półmaraton Dwóch Mostów.

Slajdy: UMP

Foto główne: KB

Idź do oryginalnego materiału