Aptenia sercolistna – uprawa i pielęgnacja

1 rok temu
Zdjęcie: Aptenia sercolistna


Aptenia sercolistna (Aptenia cordifolia)

Wysokość długość ok. 60 cm
Kwitnienie VI, VII, VIII, IX
Stanowisko słoneczne
Wilgotność gleby umiarkowanie wilgotna
Ozdobność kwiaty, liście
Pokrój płożący

Aptenia sercolistna (Aptenia cordifolia) należy do rodziny Przypołudnikowych a w sprzedaży dostępna jest w formie mieszańca. Skrzyżowane zostały dwa gatunki: Aptenia cordifolia i Aptenia haeckeliana. Aptenia jest gwałtownie rosnącym sukulentem. W naturze spotkać ją można rosnącą w Afryce Południowej.

Aptenia sercolistna jest rośliną płożącą, jej pędy osiągają długość około 60 cm. Są okrągłe, sztywne i przy tym bardzo łamliwe i kruche. Roślina ma drobniutkie kwiatuszki, które w przypadku mieszańców są we wszystkich odcieniach różowego, czerwonego aż po karminowo-fioletowe. W przypadku gatunku jest to tylko kolor jasnofioletowy. Kwiatki aptenii, co dla niej charakterystyczne, zamykają się na noc a w dzień dość późno otwierają. Liście są w kształcie serca, są gładkie i mięsiste. Na pędzie wyrastają naprzeciwlegle.

Uprawa aptenii sercolstnej

Po zakupie Aptenia sercolistna powinna zostać od razu przesadzona, nowa doniczka musi mieć co najmniej 8 cm wysokości. Świetnie zatem sprawdzi się we wszelkich wiszących półdoniczkach czy koszach. Podłoże dobrze jest dobrać takie, by jak najbardziej przypominało to naturalne. Musi być kamieniste, przepuszczalne i w miarę zasobne. Dobrze sprawdzi się to dedykowane kaktusom. Na dnie konieczna jest gruba warstwa drenażu (żwir, kamienie lub keramzyt). Roślina źle znosi przenawożenie. Co prawda dobrze wówczas rośnie, ale przestaje kwitnąć.

Roślina dość odporna zarówno na przesuszenie jak i okresową sporą wilgotność (ale woda nie może w doniczce stać). Woda do podlewania zawsze powinna być odstana i w temperaturze pokojowej.

Idź do oryginalnego materiału