Jabłko jest znany z twardości w negocjacjach, ale wydaje się, iż rząd Indonezji jest w stanie dać z siebie wszystko.
Kraj zakazał sprzedaży tzw iPhone’a 16twierdząc, iż firma z Cupertino nie zainwestowała wystarczająco w lokalną gospodarkę. Apple odpowiedział, oferując zwiększenie wydatków na produkcję z 10 mln dolarów do 100 mln dolarów, ale Indonezja twierdzi teraz, iż spodziewa się miliarda dolarów i chce, aby inwestycja została uzgodniona w ciągu tygodnia…
Zakaz sprzedaży iPhone’a 16
Apple początkowo zainwestował w Indonezji, inwestując 109 mln dolarów tam akademia programistówprzy wydatkach na produkcję wynoszących kolejne 10 mln USD. Rząd stwierdził, iż Apple nie dotrzymał pierwszej obietnicy, wydając jedynie 95 mln dolarów. W efekcie zakazał sprzedaży i używania modeli iPhone’a 16.
Niedociągnięcia Apple wynoszące 14 milionów dolarów (230 miliardów rupii) uniemożliwiły Ministerstwu Przemysłu Indonezji wydanie odpowiednich certyfikatów IMEI (międzynarodowej tożsamości sprzętu mobilnego), które są wymagane do sprzedaży urządzeń w tym kraju.
Apple zwiększyło wydatki na produkcję do 100 mln dolarów
Apple odpowiedziało oferując dziesięciokrotną podwyżkę wydatków na produkcję w kraju z 10 do 100 mln dolarów.
Na razie nie jest jasne, jaką formę może przyjąć ta inwestycja. Może to obejmować zwrócenie się do Foxconn o utworzenie w kraju zakładów montażowych iPhone’a i iPada lub zlecenie innym partnerom w łańcuchu dostaw produkcji komponentów do urządzeń Apple [though] rząd już to wcześniej sygnalizował to drugie podejście byłoby dopuszczalne.
Rząd odpowiedział, iż spodziewa się więcej, choć nie podał wówczas żadnych liczb.
Ale teraz Indonezja chce 1 miliard dolarów
Jednakże, Reutera dziś donosi, iż kraj tego oczekuje inny dziesięciokrotny wzrost, do chłodnego miliarda dolarów.
Indonezja spodziewa się w ciągu tygodnia uzyskać zobowiązanie inwestycyjne o wartości 1 miliarda dolarów od firmy technologicznej Apple, oznajmił we wtorek jej minister inwestycji po tym, jak rząd zakazał sprzedaży iPhone’a 16 ze względu na nieprzestrzeganie lokalnych przepisów dotyczących treści […]
„Kto czerpie korzyści ze sprzedaży, musi tu inwestować, tworzyć tutaj miejsca pracy. Ważne jest, w jaki sposób porusza się tutaj globalny łańcuch wartości, ponieważ gdy to nastąpi, dostawcy podążają za nim” – powiedział Rosan, dodając, iż zaangażowanie inwestycyjne stanowi część pierwszej fazy.
Indonezja ma stosunkowo silną pozycję, z całkowitą populacją wynoszącą około 280 milionów ludzi i rosnącym dobrobytem, co czyni ją ważnym rynkiem wzrostu dla Apple. W raporcie nie podano również żadnych ram czasowych, więc Apple prawdopodobnie mogłoby zadowolić rząd zobowiązaniem obejmującym dekadę lub dwie.
W momencie pisania tego tekstu Apple nie skomentował tej sprawy.
Zdjęcie autorstwa Bluszcz Aralia Nizar NA Usuń rozpryski
FTC: Korzystamy z automatycznych linków partnerskich generujących dochód. Więcej.