Petunie to urokliwe jednoroczne rośliny z Ameryki Południowej, które zyskały dużą popularność w Polsce. Wyróżnia je je długi okres wegetacji, a wiosną zachwycają różnorodnością kolorów i obfitym kwitnieniem.
Kojarzą się z cieplejszymi miesiącami, kiedy to zdobią balkony, tarasy i rabaty w ogrodzie. Aby jednak za kilka miesięcy obsypały się bujnie kwiatami, jeszcze zimą potrzebują twojej uwagi. jeżeli posadzisz je na przełomie stycznia i lutego i odpowiednio o nie zadbasz, w okresie na pewno będą oszałamiać urodą.
Może cię zainteresować: Mandarynki w doniczce będą "wielkie jak arbuzy". Wystarczy pestka, by je wyhodować
Dlaczego warto sadzić petunie w styczniu?
Petunie powinieneś posadzić jeszcze w styczniu (najpóźniej w lutym), jeżeli chcesz cieszyć się kwiatami w okresie wiosenno-letnim. Rośliny będą mieć wówczas czas, aby rozwinąć się zdrowo, nim zrobi się ciepło. Gatunek ten potrzebuje dużo czas, aby w pełni dojrzeć.
Od momentu posadzenia do pojawienia się pierwszych kwiatów może minąć choćby 12-14 tygodni. Zatem im wcześniej je wysiejesz, tym lepiej je przygotujesz do wystawiania na zewnątrz w maju, (kiedy minie ryzyko przymrozków).
Jak sadzić petunie krok po kroku? Postępuj tak, a gwałtownie wyrosną
Znajomość terminu sadzenia petunii to dopiero początek. Musisz jeszcze wysiać nasiona odpowiednią techniką do wilgotnej torfowej ziemi. Pewnym ruchem wciśnij je w podłoże, zachowując odstępy między kwiatami.
Później przykryj doniczkę folią, aby zapewnić roślinie ciepło i wstaw do pomieszczenia z temperaturą oscylującą w granicach 20-22 stopni Celsjusza. Gdy minie półtora tygodnia, nasiona powinny zacząć kiełkować. Wówczas możesz pozbyć się okrycia i przenieść siewki w jasne miejsce (nie bezpośrednio nasłonecznione i osłonięte od wiatru).
Kiedy petunie będą mieć około 3 cm wysokości, możesz je przesadzić do większych doniczek wypełnionych ziemią do roślin kwitnących. W maju petunie możesz postawić na balkonie.
Czytaj również: Tak zadbaj o piwonię zimą. Na wiosnę nie zliczysz kwiatów
Jak dbać o petunie, by zachwycały bujnymi kwiatami?
Najważniejszym zabiegiem w pielęgnacji petunii po ich posadzeniu jest regularne podlewanie umiarkowaną ilością wody o poranku lub wieczorem. Pamiętaj, iż gleba wokół roślin powinna być cały czas lekko wilgotna i mieć lekko kwaśne pH. Nie może być jednak przesiąknięta wodą, bo to stwarza ryzyko chorób i gnicia sadzonek.
Nawożenie petunii również jest wskazane, ponieważ odżywki (sklepowe i domowe) wzmacniają rośliny i pobudzają je do wypuszczania bujnych kwiatów. Możesz wykorzystać np. nawóz z bananów albo sięgnąć po inne produkty z dużą zawartością potasu i fosforu.
Zobacz też:
Posmaruj tym drzewka owocowe. Nie zachorują, a szkodniki choćby do nich nie podejdą
Tak zrobisz tani i skuteczny nawóz do paprotki. Wypuści masę nowych liści
Kret już buszuje w ogrodzie? Wlej to do jego kopca, a ucieknie gdzie pieprz rośnie