Koty wolno żyjące codziennie można spotkać w przestrzeni miejskiej Wrocławia. Pojawiają się na podwórkach, ogródkach działkowych, cmentarzach czy w piwnicach, gdzie szukają schronienia i pokarmu. Nadchodzi zima, warto więc o nich pomyśleć, zapewnić ochronę i opiekę.
– Jak co roku zwracamy się z apelem do mieszkańców Wrocławia, zarządców i administratorów nieruchomości o humanitarną postawę i zapewnienie miejskim kotom opieki i ochrony, szczególnie w okresie zimowym. Zadbajmy o to, aby miały one dostęp do wody, pokarmu oraz bezpiecznego, ciepłego i suchego schronienia. Otwarcie choćby jednego okienka piwnicznego lub udostępnienie innego odpowiedniego pomieszczenia może uratować im życie – apeluje Jacek Sutryk.
Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt koty wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe, dlatego powinny mieć zapewnione odpowiednie warunki rozwoju, swobodnego bytowania, nie mogą być płoszone ani wyłapywane, a także przesiedlane. Należy traktować je z poszanowaniem, zapewniając ochronę i opiekę. Agresywne działania ludzi wobec kotów miejskich, jak np. utrudnianie i zamykanie dostępu do dotychczasowych schronień, straszenie, umyślne ranienie czy trucie, zakaz karmienia w dotychczas do tego wyznaczonym miejscu, są formą znęcania się nad zwierzętami, sankcjonowaną prawem.
– Należy pamiętać, iż koty wolno żyjące stanowią stały i pożyteczny element ekosystemu miejskiego, będąc naturalnymi wrogami myszy i szczurów, na które instynktownie polują, niezależnie od tego, czy są najedzone czy nie. Hamują tym samym ekspansję gryzoni, które są nosicielami groźnych dla ludzi chorób. Koty wolno żyjące potrzebują pomocy człowieka, a człowiek, aby uniknąć plagi gryzoni, potrzebuje kotów wolno żyjących – tłumaczy prezydent Wrocławia.
Obowiązek pomocy kotom wolno żyjącym wynika z przepisów Ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 r. (z późn. zm.). Takie działania są zgodne z intencją uchwały nr LXXVIII/2032/24 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 15 lutego 2024 r. w sprawie przyjęcia Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Wrocław.
Foto: Pixabay