8 rzeczy, które musisz robić dla swojego zdrowia psychicznego

1 rok temu

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To doskonały moment, żeby choć na moment się nad nim pochylić. Co na co dzień możemy dla siebie zrobić, by o nie zadbać?

1. Doceniaj siebie

Traktuj siebie z życzliwością i szacunkiem, unikaj samokrytyki. Znajdź czas na swoje hobby i ulubione projekty lub poszerz swoje horyzonty. Rozwiązuj krzyżówki, zakładaj ogród, bierz lekcje tańca, naucz się grać na instrumencie, zacznij uczyć się języków obcych.

2. Zadbaj o swoje ciało

Dbanie o siebie fizycznie może poprawić Twoje zdrowie psychiczne. Upewnij się, że: odżywiasz swój organizm prawidłowo, pijesz dużo wody Bądź aktywny fizycznie, ruch pomaga zmniejszyć depresję i stany lękowe, poprawia nastrój. Wysypiaj się. Brak snu przyczynia się do wysokiego wskaźnika depresji, zwłaszcza wśród młodych ludzi.

3. Otaczaj się dobrymi ludźmi

Osoby z silnymi powiązaniami rodzinnymi lub społecznymi są na ogół zdrowsze niż te, którym brakuje kręgu wsparcia. Twórz plany ze wspierającymi członkami rodziny i przyjaciółmi lub szukaj zajęć, podczas których możesz poznać nowych ludzi.

4. Czyń dobro

Poświęć swój czas i energię, aby pomóc komuś innemu. Poczujesz się dobrze, mogąc zrobić coś namacalnego, aby pomóc komuś w potrzebie.

5. Naucz się radzić sobie ze stresem

Czy ci się to podoba, czy nie, stres jest częścią życia. Ćwicz dobre umiejętności radzenia sobie z nim: wypróbuj jednominutowe strategie stresu, ćwicz Tai Chi, idź na spacer na łonie natury, baw się ze swoim zwierzakiem lub pisz dziennik. Pamiętaj o uśmiechu. Oglądaj komedie, badania pokazują, iż śmiech może wzmocnić układ odpornościowy, złagodzić ból, zrelaksować ciało i zmniejszyć stres.

6. Wycisz umysł

Spróbuj medytacji, uważności. Ćwiczenia relaksacyjne mogą poprawić Twój stan umysłu i nastawienie do życia. Medytacja może pomóc Ci poczuć spokój i wzmocnić efekty terapii.

7. Przełamuj monotonię

Chociaż rutyna zwiększa efektywność i nasze poczucie bezpieczeństwa, niewielka zmiana tempa może ożywić nasze codzienne życie. Zmień trasę joggingu, zaplanuj wycieczkę, wybierz się na spacer do innego parku, powieś nowe zdjęcia, wypróbuj nową restaurację.

8. Proś o pomoc, gdy jej potrzebujesz

Szukanie pomocy jest oznaką siły, a nie słabości. Osoby otoczone odpowiednią opieką mogą wyzdrowieć z chorób psychicznych i uzależnień, prowadzić pełne, satysfakcjonujące życie.

Idź do oryginalnego materiału