Ślazówkę letnią można posadzić zarówno w donicach balkonowych, jak i na rabatach. Cechuje ją szybki rozrost i długie kwitnienie - wypuszcza kwiaty od lipca aż do jesieni. Nie należy do kapryśnych roślin, dlatego będzie doskonałym wyborem dla początkujących ogrodników. Jak wygląda? Co warto wiedzieć o jej uprawie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Ślazówka letnia - co to za roślina?
Ślazówka letnia to roślina jednoroczna zaliczana do rodziny ślazowatych. Do tej samej grupy należy malwa, ketmia syryjska czy hibiskus ogrodowy. Właśnie dlatego te okazy są do siebie podobne.
Największym atut ślazówki letniej to okazałe kwiaty - osiągają 10 cm średnicy i występują w różnych kolorach. Najpopularniejsze są te różowe, choć możemy wybrać też rośliny z białymi lub intensywnie czerwonymi kwiatostanami. Na płatkach zauważamy ciemniejsze unerwienie.
Inną cechą charakterystyczną tej rośliny są gwałtownie rozrastające się pędy, z których wyrastają trójklapowe, intensywnie zielone liście. Okaz posadzony w ogrodzie może dorosnąć choćby do 120 cm.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak uprawiać stokrotki i kiedy je siać? Zrób to w lipcu, będą kwitły do jesieni
Jak uprawiać ślazówkę letnią? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne
Ślazówka letnia zakwitnie obficie, jeżeli zapewnimy jej odpowiednie warunki do rozwoju. Sadzimy ją na lekkim, przepuszczalnym i żyznym podłożu. jeżeli gleba będzie uboga, to zaowocuje to mniej intensywnym kwitnieniem. Polecamy wzbogacenie ziemi kompostem.
Ta roślina preferuje słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru. W przypadku wyboru zacienionego miejsca jej kwitnienie również pozostawi wiele do życzenia.
Ślazówka letnia jest odporna na krótkotrwałą suszę, jednak wtedy możemy spodziewać się obumarcia części kwiatów. Właśnie dlatego zaleca się jej regularne, ale niezbyt obfite podlewanie. Przy nadmiarze wody możliwe, iż dojdzie do gnicia korzeni.
Okaz, który rośnie na żyznym podłożu, nie wymaga nawożenia. W przypadku ubogiej gleby warto stosować nawozy wieloskładnikowe z dużą zawartością fosforu i potasu. Te dwa minerały pobudzają rośliny do kwitnienia. Z kolei azot powoduje wytwarzanie zielonej masy.
Ponadto należy obrywać przekwitłe kwiatostany ślazówki letniej. Dzięki temu zabiegowi będzie wypuszczać więcej kwiatów. Poza tym dojdzie do samosiewu.
Roślina ogrodowa może zostać zaatakowana przez ślimaki. W takiej sytuacji najlepiej rozsypać wokół niej ściółkę z kory, która będzie stanowiła barierę nie do przejścia dla tych szkodników.
W przypadku pojawienia się mszyc czy przędziorków, warto zastosować naturalny oprysk z sody oczyszczonej. Wystarczą 2 łyżeczki tego kuchennego produktu na 1 l wody.
Zobacz też:
To najpiękniejsza roślina na balkon. Donice wystrzelą złotym deszczem kwiatów
Te kwiaty przetrwają każdą suszę. Do tego odstraszają ślimaki
Ta roślina nie ma prawie żadnych wymagań. Poradzi sobie choćby z suszą i obłędnie kwitnie