10 ognisk wścieklizny na Lubelszczyźnie. Chroń siebie, bliskich i zwierzęta domowe

1 tydzień temu
Zdjęcie: Lis | fot. pixabay.com


Przygotowano nowe środki ochrony i zapobiegania rozprzestrzenianiu choroby. Na Lubelszczyźnie odnotowano w tym roku dziesięć ognisk wścieklizny, głównie w powiatach tomaszowskim, hrubieszowskim, biłgorajskim i krasnostawskim, które sąsiadują z Ukrainą. Władze apelują o szczepienie zwierząt domowych, aby chronić zdrowie ludzi i zwierząt.

Akcja informacyjna na rzecz ochrony ludzi i zwierząt

Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Lublinie, we współpracy z wojewodą Krzysztofem Komorskim i wicewojewodą Andrzejem Majem, prowadzi akcję informacyjną o konieczności szczepień ochronnych. Nowe przypadki wścieklizny stwierdzono głównie w regionach przygranicznych z Ukrainą, co może być wynikiem zaprzestania szczepień w Ukrainie ze względu na działania wojenne.

Zaszczep pupila – akcja profilaktyczna przeciwko wściekliźnie | fot. LUW

Wścieklizna niebezpieczna choroba

Wścieklizna to wyjątkowo niebezpieczna choroba, przenoszona przez zwierzęta takie jak lisy, które licznie występują na Lubelszczyźnie. Wojewoda Komorski zaznaczył, iż obowiązkowe szczepienia kotów i psów w zagrożonych powiatach są kluczowym środkiem zapobiegawczym.

  • Główne przyczyny wzrostu przypadków: Wzrost liczby przypadków wścieklizny w Ukrainie (836 przypadków w ciągu trzech kwartałów), brak szczepień z powodu wojny.
  • Dotychczasowa liczba przypadków: W poprzednich latach na Lubelszczyźnie występowały pojedyncze ogniska lub nie odnotowywano ich wcale; w 2024 roku przypadków było już dziesięć.
  • Wytyczne dla mieszkańców: Wojewódzki Inspektorat Weterynarii wprowadził rozporządzenie o obowiązkowych szczepieniach kotów oraz przypomina o konieczności szczepień psów.
Mapa zagrożonych obszarów wścieklizną | fot. LUW

Zapobieganie i świadomość epidemii

Dr Monika Michałowska z Inspektoratu Weterynarii zaznaczyła, iż choć sytuacja jest poważniejsza niż w poprzednich latach, wdrażane środki prewencyjne mają na celu ochronę zdrowia ludzi i zwierząt.

Czy Waszym zdaniem szczepienia zwierząt domowych powinny być obowiązkowe w całej Polsce? Dajcie znać w komentarzach i podzielcie się artykułem ze znajomymi.

Idź do oryginalnego materiału