Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych w medycynie psów i kotów jest kastracja, czyli usunięcie jajników lub jąder. Potocznie jednak ten zabieg określa się mianem sterylizacji. Tak naprawdę sterylizacja jest alternatywą, ponieważ w jej trakcie lekarz weterynarii nie usuwa narządów. W odwracalny sposób zamyka jajowód lub nasieniowód.
Kiedy mówi się o zabiegu sterylizacji, a kiedy o kastracji?
Kastracja kotów jest w Polsce zabiegiem polecanym w celu profilaktyki chorób układu rozrodczego lub w ramach ograniczenia populacji zwierząt bezdomnych. zwykle organizm dobrze toleruje brak hormonów płciowych. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na specyficzne potrzeby, np. jak powinno wyglądać żywienie kota po sterylizacji.
Czym karmić kota po sterylizacji?
Zmiany w kocim organizmie a zabieg sterylizacji
Warto wiedzieć, iż usunięcie jąder lub jajników wpływa na spadek zapotrzebowania energetycznego organizmu zwierzęcia. Zmiany w gospodarce hormonalnej ustroju, związane z brakiem krążenia w nim hormonów płciowych potrafią mieć duży wpływ na tempo metabolizmu – niekiedy znacznie je spowalniając. Co ważne, zmniejszone zapotrzebowanie energetyczne nie idzie w parze z apetytem kota, który w dalszym ciągu pozostaje na stałym poziomie. Może to skutkować spożywaniem nadmiernej liczby kalorii, prowadząc tym samym do pojawienia się nadwagi.
Karmienie kota po sterylizacji powinno więc wiązać się z obniżeniem kaloryczności posiłków choćby o 30% względem zapotrzebowania przed zabiegiem. Można to osiągnąć poprzez żywienie specjalistyczną, mokrą karmą lub sięgnięcie po jedną z dedykowanych, suchych karm, opatrzonych opisem „sterilised”. Innym wyjściem chroniącym kota przed nadprogramowymi kilogramami jest zmniejszenie dziennej dawki pokarmowej, przy zachowaniu odpowiedniego zbilansowania posiłku.
Serwowanie odpowiedniej liczby posiłków oraz zapewnienie dawki ruchu
Należy pamiętać, iż wszelkie, pojawiające się zmiany metaboliczne, które łączy się z nieodpowiednim żywieniem, a także niewielkim poziomem aktywności będą prawdopodobnie skutkować spożywaniem zbyt dużej dawki kalorii. W krótkim czasie przybiorą one postać nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Będzie ona nie tylko widoczna w postaci powiększonego brzucha, ale także otoczy narządy wewnętrzne. Wzrost zawartości zbędnej tkanki tłuszczowej w organizmie obciąży układ ruchu i układ krwionośny. Może to doprowadzić do zaburzeń w zakresie funkcjonowania serca i innych narządów wewnętrznych.
Studiując potrzeby gatunkowe kota, nie sposób pominąć kwestii związanej z jego przodkami, którzy oddawali się polowaniu choćby kilkanaście razy w ciągu doby. Więc jeżeli chcesz szanować jego behawior oraz pochodzenie, należy oferować mu posiłki co najmniej 4 razy dziennie, chociaż optymalna liczba pojedynczych dań powinna wynosić 5-6 na dobę. Innym wyjściem jest zapewnienie stałego dostępu do pokarmu. Warto jednak zapoznać się z drugą stroną modelu żywienia ad libitum, gdyż źle dobrana dzienna dawka w połączeniu z niską aktywnością fizyczną i spadkiem tempa metabolizmu może w prostej drodze skutkować pojawieniem się nadwagi.
Jaka karma jest najlepsza dla kotów kastrowanych?
Zapotrzebowanie energetyczne kota po sterylizacji
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z faktu, iż dbałość o prawidłową masę ciała kota powinna być istotna w trakcie całego życia zwierzęcia. Podobnie jak w wielu innych przypadkach także u kota po kastracji prewencja ma ogromne znaczenie. W celu ograniczenia ryzyka można stosować zarówno karmę suchą, jak i karmę mokrą. Najważniejsze, aby zapewnić odpowiednio zbilansowaną dietę, dbając o adekwatną kaloryczność posiłków.
Dobrym pomysłem pozwalającym na sprawowanie kontroli nad masą ciała kota jest serwowanie mu posiłków zawierających dietetyczne i lekkostrawne źródła białek. Doskonałym przykładem są ryby, np. łosoś, który znajduje się w recepturze karmy dla kotów sterylizowanych, Brit Veterinary Care Sterilised. Przede wszystkim jest to ryba o dużej ilości białka i wysoką zawartością prozdrowotnych tłuszczy. jeżeli połączymy ją z kwestią bezzbożowego składu karmy (dbałość o niski indeks glikemiczny) to mamy doskonałą receptę pozwalającą na monitorowanie wagi.
Jak powinno wyglądać karmienie kota po sterylizacji – składniki diety
Zabieg sterylizacji kota wiąże się z późniejszą dbałością o zapewnienie mu adekwatnej diety, bogatej w konkretne składniki. Karma sucha Brit Veterinary Care jest polecana kotom po sterylizacji, ponieważ oprócz dobrze strawnego źródła białka pochodzenia zwierzęcego, zawiera także szereg istotnych komponentów.
L-karnityna jest składnikiem skutecznie wpływającym na przyspieszenie procesu spalania tłuszczu. Jest odpowiedzialna za transport kwasów tłuszczowych oraz ich transformację w energię, a także metabolizm niektórych aminokwasów i węglowodanów. jeżeli do tego zapewnimy pupilowi odpowiednią dawkę ruchu, to przyczynimy się do sprawniejszej redukcji tkanki tłuszczowej, pomagając tym samym swojemu kotu.
Nadmierne obciążenie spowodowane obecnością dodatkowych kilogramów może uszkadzać konkretne struktury stawowe, doprowadzając do zaistnienia rozmaitych chorób ortopedycznych. Stąd w karmie znajdują się składniki wspierające stawy: chondroityna, glukozamina oraz kwasy tłuszczowe. Dwa pierwsze stanowią niezwykle istotny składnik płynu maziowego oraz chrząstki, a ich naturalnym źródłem są m.in. skorupiaki.
Koty sterylizowane powinny mieć także dietę bogatą w wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 oraz omega-9. W grupie kwasów omega-3 można znaleźć kwasy: alfa-linolenowy (ALA), dokozaheksaenowy (DHA) i eikozapentaenowy (EPA). Powyższe związki posiadają naukowo potwierdzone działanie wspomagające przebieg istotnych procesów metabolicznych w organizmie kota, ale także adekwatności przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Wpływ doboru odpowiedniej diety na kota sterylizowanego
Chociaż prawidłowo prowadzone żywienie kota po sterylizacji może wydawać się mało istotne, to powinno być prowadzone z głową. Wbrew pozorom uchronienie przed nadwagą lub niedożywieniem nie polega jedynie na zmniejszeniu ilości serwowanego pokarmu, ale także odpowiednim zbilansowaniu składników pokarmowych (minerałów, witamin oraz składników odżywczych). Nie zawsze jest to łatwa kwestia do wdrożenia. Poleca się korzystanie z gotowych rozwiązań, jak karma dla kota Brit Veterinary Care Sterilised.