Już niedługo wiele osób wyruszy na poszukiwania żywej choinki. Podczas dokonywania zakupu drzewka warto zwrócić uwagę na jego gatunek i świeżość. Znaczenie ma także postać, w jakiej trafi do naszego domu. Mowa o ciętym i doniczkowym okazie. Który z nich zatem wybrać? Sprawdź już teraz.
Jaki gatunek drzewa jest najlepszy na żywą choinkę?
Na żywą choinkę często wybieramy świerk pospolity, będący najtańszym drzewkiem. Cechuje się stożkowatym kształtem i gęstymi, krótkimi igłami o intensywnej barwie. Jego zaletą jest cudowny zapach żywicy, który wprowadza w świąteczny nastrój. Niestety ten gatunek drzewa ma słabą trwałość - igły gwałtownie opadają, zwłaszcza gdy nie podlewamy okazu. Właśnie dlatego warto postawić go w chłodnym pomieszczeniu.
Kolejnym często wybieranym gatunkiem drzewa do domu na święta jest sosna, nieco droższa od świerku pospolitego. Ma długie, miękkie igły o intensywnym kolorze oraz rozłożyste gałęzie. W tym przypadku również poczujemy zapach świeżej żywicy. Ten okaz nadaje się na świąteczną dekorację, ponieważ nie opadają mu igły - na długo zachowuje świeżość. Musimy jednak regularnie podlewać to drzewko.
Na choinkę najlepiej sprawdzi się najdroższy gatunek drzewa, czyli jodła kaukaska o miękkich, błyszczących, ciemnozielonych igłach ze srebrzystym odcieniem. Z jej symetrycznych, gęstych gałęzi możemy stworzyć różne ozdoby. To drzewko postoi aż do stycznia, ponieważ jego igły nie opadają, ale przysychają, a przy tym przez cały czas zachowują estetyczny wygląd.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Na co zwrócić uwagę kupując oczyszczacz powietrza? O tym musisz pamiętać
Jak rozpoznać, czy drzewko jest świeże?
Świeżość drzewka rozpoznamy po jego przeczesaniu "pod włos". Jeśli igły przez cały czas zostaną w okazie, to znaczy, iż jest świeży, a właściciele odpowiednio go pielęgnowali.
Kolor igieł również ma znaczenie. Na choinkę nadają się te soczysto zielone. Z kolei drzewa z choćby lekko żółtymi igłami możemy jedynie przerobić na zrębki pod iglaste rośliny ogrodowe.
Cięta, a doniczkowa choinka. Która jest lepsza?
Zarówno cięta, jak i doniczkowa choinka ma swoje zalety i wady. Warto poznać je wszystkie, aby dokonać adekwatnego zakupu.
Jeśli chodzi o cięte drzewko, to jego trwałość zależy od pielęgnacji. Najlepiej wyposażyć je w stojak z pojemnikiem na wodę. Polecamy też regularne nawilżanie pnia.
Wadą ciętej choinki jest szybsza utrata igieł niż u tej doniczkowej. Poza tym ten okaz nie będzie nadawał się do posadzenia w ogrodzie. Jak wspomniano, możemy jedynie wykorzystać jego zrębki.
Drzewko w doniczce długo zachowuje intensywny kolor i zdrowy wygląd. Ponadto po świętach możemy posadzić je w ogrodzie. Przy zakupie doniczkowej choinki zwróćmy uwagę na ziemię w donicy - jeżeli ma mech i małe rośliny, to znaczy, iż była adekwatnie szkółkowana. Nie wybierajmy natomiast takiej z luźno obsypaną ziemią i uszkodzoną bryłą korzeniową.
Wadą okazu doniczkowego jest wyższa cena. Musimy brać pod uwagę również to, iż może szybciej zwiędnąć, jeżeli nie będziemy o niego dbać ze względu na ograniczoną przestrzeń korzeni. Pamiętajmy przede wszystkim o regularnym podlewaniu.
Zobacz też:
Ustaw taką temperaturę w lodówce. Rachunki za prąd polecą w dół o połowę
Tak wyczyścisz ekran telewizora. Na długo zapomnisz o smugach i kurzu
Postaw miseczkę z tą przyprawą wieczorem na parapecie. Rano zapomnisz o wilgotnych oknach