Hiszpania walczy o psy
Maksymalnie pięć zwierząt będą mogli posiadać mieszkańcy Hiszpanii. Każdy właściciel psa musi przejść z nim szkolenie. Oprócz tego nie wolno używać kolczatek, elektrycznych obroży ani pokazywać zwierząt w cyrku. Za znęcanie się nad czworonogiem grozi kara więzienia. Hiszpanie mają ponad 29 mln zwierząt domowych. Niestety, co roku porzuca się tu około 300 tys. psów. Właśnie je ma chronić hiszpańska ustawa.
Jak mruczą koty
Koty mogą mruczeć dzięki tkance łącznej (łączy różne tkanki) znajdującej się w ich strunach głosowych. Naukowcy odkryli to dopiero teraz. Do tej pory nie wiedziano, jak to jest możliwe, iż te domowe czworonogi oprócz wysokich dźwięków – takich jak miauczenie i skrzeczenie – wydają też dźwięki niskie, mimo iż mają krótkie struny głosowe. Bo u większości małych zwierząt nie są one długie.
Inteligentne słonie
Słonie azjatyckie są niezwykle pomysłowe w rozwiązywaniu problemów, jeżeli prowadzą one do zdobycia jedzenia. Jedne z największych lądowych ssaków zaangażowano do specjalnego eksperymentu. Użyto do niego dużych puzzli, w których umieszczono smakołyki. Aby do nich dotrzeć, słonie musiały wykonać różne czynności, na przykład pociągać za łańcuch lub przesuwać drzwi. Badania z 77 tymi zwierzętami w Tajlandii w rezerwacie Salakpra przeprowadziła Sarah Jacobson, aspirantka psychologii z CUNY Graduate Center i Hunter College. Z całej grupy 11 ogromnych ssaków skutecznie otworzyło jeden rodzaj przedziałów, osiem – dwa typy, a pięć dotarło do wszystkich.
Odkryto nowe gatunki zwierząt
Jaskrawoniebieskiego ptasznika odkryto w lesie namorzynowym tajlandzkiej prowincji Phang Nga. Zwrócił na siebie uwagę unikalnym ubarwieniem, które w świecie zwierząt jest rzadkością. W dodatku pająk ten ma zdolność zmieniania koloru na piękny fiolet w zależności od tego, jak na niego pada światło. Zamieszkuje dziuple drzew i będzie teraz pilnie chroniony. Z kolei w Zimbabwe zlokalizowano nieznany dotąd gatunek jadowitego węża. Między czarnymi łuskami jego skóra jest czerwona. Wygląda jakby był w kropki. Broniąc się, Nyanga rinkhals, rozciąga kaptur jak kobra. Jego odkrycie poszerza wiedzę o różnorodności biologicznej tego rejonu Afryki.
Dość wykorzystywania zwierząt
Fermy futrzarskie na Litwie zostaną zamknięte do 2027 roku. Oficjalną decyzję parlamentu poparł prezydent kraju Gitanas Nausėda. To kolejne państwo, po Łotwie, Estonii, Norwegii, Austrii i Wielkiej Brytanii, które wprowadziło zakaz hodowania i zabijania zwierząt takich jak norki i szynszyle w celu uzyskania futra. W Polsce – mimo walki o taki sam przepis prowadzonej przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki – wciąż działa 389 ferm futrzarskich.
Koliberek hawański zagrożony wyginięciem
Koliberek hawański to najmniejszy ptak na świecie. Jest to gatunek endemiczny występujący na terenach Kuby, gdzie zasiedla lasy przybrzeżne. Potrafi latać pionowo i na boki, a także zawisnąć w powietrzu. Jest to umiejętność, którą w świecie przyrody posiadają tylko ptaki z rodziny kolibrowatych i ważki. Lata ze średnią prędkością 30 km/godz., ale potrafi też poruszać się z prędkością 80 km/godz. Ma ogromny apetyt – w ciągu doby zjada pokarm, który w sumie waży dwa razy więcej niż on sam. W nocy często popada w stan odrętwienia, a jego przemiana materii zwalnia, aby mógł przetrwać dłużej bez jedzenia. Odżywia się przede wszystkim małymi bezkręgowcami oraz nektarem kwiatów, który jest w stanie zasysać dzięki długiemu dziobowi i językowi. Spożywając pokarm i poruszając kielichami złożonymi z płatków, przenosi i rozprzestrzenia pyłek kwiatowy. W ten sposób zapyla rośliny. Aby piórka koliberka zachowywały swoje adekwatności, muszą raz na jakiś czas namoknąć. Zapewnia im to przede wszystkim mgła, ale również lekkie opady deszczu i kąpiele. W 1994 roku Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody ogłosiła, iż koliberek hawański jest gatunkiem zagrożonym. w tej chwili ich liczba na tym terenie jest o wiele mniejsza niż kiedyś. Na obszarach, na których osiedlał się ten ptak, nie ma dziś warunków do tworzenia gniazd. Nie rosną też rośliny z nektarem będącym podstawą diety koliberka. Natomiast naturalnym zagrożeniem są większe drapieżne ptaki, żaby, jaszczurki i węże.
Największe latające zwierzę w historii
Quetzalcoatl był największym latającym stworzeniem, jakie kiedykolwiek żyło. Gad wielkości żyrafy miał cienkie kończyny, bardzo długi dziób i skrzydła o rozpiętości 14 metrów. Chociaż zwierzę zostało odkryte 50 lat temu, do tej pory naukowcy nie wiedzieli o nim zbyt wiele. Najnowsze badania dowodzą, iż kości olbrzyma były puste w środku, co ułatwiało mu poruszanie się w powietrzu mimo ogromnych gabarytów. Dzięki pomocy inżynierów lotnictwa i biomechaników paleontolodzy dowiedzieli się, jak latał. Uważają, iż wykorzystywał wznoszące prądy rozgrzanego powietrza – tak jak kondory czy piloci szybowców. Ciało giganta pokrywała włosopodobna okrywa izolacyjna. Mieszkał w lasach, ale polował w wodzie. Naukowcy porównują jego techniki łowieckie do stosowanych przez czaple. Większe osobniki prawdopodobnie wędrowały samotnie. Mniejsze gromadziły się w stadach co najmniej przez część roku.