W styczniu zima trwa w najlepsze, a ogród często jest zasypywany śniegiem. Mimo to przez cały czas musimy dbać o rośliny - w tym miesiącu nie ma czasu w odpoczynek. Tym razem weźmiemy pod lupę hortensje. Jak zadbać o nie zimą? Kiedy wykonać cięcie krzewów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.
Jak dbać o hortensje zimą?
O hortensje trzeba dbać przez cały rok. Jesienią ograniczamy podlewanie tych roślin po to, żeby przygotować je na nadchodzące przymrozki. Pod koniec listopada musimy obsypać ich dolne pędy i korzenie kopczykiem, który usypujemy z kory sosnowej albo z ziemi zmieszanej z kompostem. W ostateczności możemy użyć samej gleby. Z kolei dolne pędy zabezpieczamy agrowłókniną.
Gdy już przygotowaliśmy hortensje na nadchodzące mrozy, to jak dbać o nie w ich tracie? Zimą nie podlewamy tych roślin, natomiast zabezpieczamy ich górne części agrowłókiną. jeżeli mamy okazy w donicach, to obkładamy je styropianem albo słomą. Następnie przenosimy kwiaty w zaciszne miejsce, gdzie będą miały dostęp do słońca.
Odpowiednie zabezpieczenie krzewów wpływa na ich obfite kwitnienie w kolejnym sezonie. Warto poświęcić na to czas, aby rośliny odwdzięczyły się pięknymi kwiatami. Szczególnie ważne jest to w przypadku młodych sadzonek, bardziej wrażliwych na mróz.
Pamiętajmy, iż zabezpieczenia na zimę wymaga kapryśna hortensja ogrodowa. Mniej pracy jest w przypadku hortensji bukietowej czy drzewiastej. Odmianami odpornymi na duże mrozy są: Vanille Fraise, Little Lime, Grandiflora i Limelight. Ta pierwsza zniesie do -28 stopni Celsjusza, a pozostałe choćby do -30 stopni Celsjusza.
Czy zimą możemy przycinać hortensje?
Ogrodnicy radzą, aby przycinać hortensje, dopiero wtedy, gdy ustaną przymrozki. Nie możemy więc przeprowadzić tego zabiegu zimą. Jakie są zatem najlepsze miesiące na cięcie?
Te rośliny najlepiej przycinać w marcu lub w kwietniu. Właśnie wtedy po przymrozkach zaczynają wypuszczać liście. Warto już teraz zapisać sobie ten termin w kalendarzu, aby nie zapomnieć o tym ważnym zabiegu dla tych krzewów.
Pamiętajmy również o tym, iż pędy hortensji ogrodowej tniemy na 2/3 długości. Podobnie sytuacja wygląda z hortensją drzewiastą, której gałęzie należy ciąć na wysokości 25 cm od ziemi. Z kolei hortensje drzewiaste i pnące nie wymagają przycinania - pozbywamy się jedynie suchych i uszkodzonych gałązek.
Zobacz też:
Jak wykorzystać nadmiar śniegu w ogrodzie? W ten sposób zadbasz o swoje rośliny
Te warzywa wysiej już dziś. Będziesz się cieszyć plonami szybciej, niż sąsiedzi
Koniecznie zrób to w ogrodzie po opadach śniegu. Inaczej rośliny zmarnieją