Zrób to z bukietem na Dzień Babci. Kwiaty postoją 2 razy dłużej

top.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: /Nedopekin Yuriy /Pixel


Bukiet z kwiatów ciętych to zawsze dobry prezent, który wspaniale pachnie i ozdabia wnętrze. Chcąc, by jak najdłużej cieszył on nas swoim pięknem, należy odpowiednio zadbać o kwiaty, by zachowały swoją świeżość na wiele dni. Podpowiadamy, jak przedłużyć żywotność bukietu dzięki domowych sposobów.

Chcąc przez długi czas napawać się widokiem bukietu, należy odpowiednio o niego zadbać zarówno przed włożeniem go do wazonu, jak i w późniejszym okresie. Możemy zastosować sprawdzone domowe metody, dzięki którym nasze kwiaty cięte pozostaną świeże i piękne przez wiele dni.

To zrób przed włożeniem bukietu do wazonu - o czym pamiętać?

Po otrzymaniu bukietu, zanim włożymy go do wazonu, musimy przede wszystkim dokładnie oczyścić go z liści na dolnym fragmencie łodygi. Następnie należy ściąć łodygę pod mocnym skosem, używając do tego odpowiednio ostrego narzędzia, które będzie ja cięło, a nie miażdżyło. Dzięki tej czynności zwiększymy powierzchnię, przez którą będzie dostawała się woda.

W dodatku, gdy ujrzymy jakieś zwiędłe płatki lub liście, również je usuwajmy. Pamiętajmy także, aby odpowiednio dobrać naczynie dla naszych kwiatów. Nie służy im tłoczenie się w małym naczyniu, gdzie będą musiały walczyć o dostęp do świeżej wody.

Należy więc wybrać wazon, który zapewni im wystarczająco dużo miejsca, aby mogły być luźno rozłożone. W dodatku zadbajmy o wymycie wazonu przed wstawieniem do niego kwiatów, aby pozbyć się mikroorganizmów, które mogłyby negatywnie wpłynąć na świeżość bukietu.

Czytaj również: To najlepsze podłoże do zamiokulkasa. Będzie w nim rósł, jak na drożdżach

Co zrobić by przedłużyć żywotność ciętych kwiatów? Wypróbuj te sposoby

Chcąc przedłużyć trwałość naszego bukietu, zadbajmy również o odpowiednie ustawienie wazonu z kwiatami. Nie stawiajmy go w miejscach bardzo nasłonecznionych. W dodatku cięte rośliny najlepiej będą się czuły w temperaturze około 18-21 stopni Celsjusza.

Zatroszczmy się także o to, by woda w wazonie zawsze była świeża i regularnie wymieniana. Przy każdej wymianie pamiętajmy o dokładnym wymyciu wazonu. Nie zapominajmy również, iż do naczynia należy wlewać wodę w temperaturze pokojowej. Warto by była ona wcześniej przegotowana lub odstana. Kwiaty powinny być w niej zanurzone do około 1/3 wysokości ich łodyg.

Natomiast w momencie, gdy zauważymy, iż kwiaty zaczynają więdnąć, to warto zwiększyć ich powierzchnię pobierania wody. Należy to zrobić, nakłuwając szpilką zanurzone w wodzie łodygi. Nie zapominajmy także o odpowiednim odżywianiu naszego bukietu. Możemy w tym celu kupić gotowe produkty lub postawić na domowe sposoby. Oto one:

  • Pieniądz w wodzie - wystarczy wrzucić miedzianą monetę do wazonu, aby nasze łodygi były przez dłuższy czas świeże.
  • Cukier - to naturalne pożywienie dla kwiatów oraz wzmocnienie ich kondycji. Warto mieszać go z octem, aby dodatkowo zapobiegł on rozwojowi bakterii.
  • Aspiryna - wystarczy zetrzeć pół tabletki aspiryny i dodać do wody z kwiatami. Ma ona działanie bakteriobójcze i w dodatku zwiększa kwasowość wody.

Zobacz też:

Liście juki zaczynają żółknąć? To wcale nie przez brak wody

Nakarm cyklamen tymi resztkami. Będzie kwitł przez wiele miesięcy

Zapomnij o pokłutych dłoniach przy przesadzaniu kaktusów. Wystarczy, iż poznasz ten trik

Idź do oryginalnego materiału