Styczeń to trudny miesiąc dla roślin ogrodowych. Temperatura spada poniżej zera, a towarzyszą temu opady śniegu, deszczu oraz wiatr. Takie warunki są szczególnie niebezpieczne dla róż, które źle znoszą nagłe zmiany. jeżeli nie chcesz stracić swoich krzewów podczas zimy, lepiej dobrze je osłoń. Sprawdź, jak zabezpieczyć kwiaty i co zrobić, by już za kilka miesięcy ponownie zakwitły.
REKLAMA
Zobacz wideo Czy rośliny lubią earl greya? Rosną po nim, jak na drożdżach!
Jak przycinamy róże na zimę? Pamiętaj o tym jeszcze przed okryciem
Istotną rzeczą w zimowej pielęgnacji róż jest adekwatny termin okrycia krzewów. jeżeli zrobimy to za wcześnie, rośliny zaczną gwałtownie wegetować, natomiast w przypadku spóźnienia narazimy je na przemarzanie i usychanie pędów oraz liści. Z tego względu najlepszym momentem na zabezpieczenie róż są pierwsze przymrozki. Nim jednak osłonisz krzewy, najpierw dokładnie je obejrzyj. Usuń zamrożone liście, przekwitłe kwiaty i martwe lub chore pędy. Pamiętaj, aby nie wykonywać przy tym dużych cięć, ponieważ w ten sposób możesz dodatkowo osłabić rośliny. Dobrym pomysłem będzie też kopczykowanie róż po pierwszych przymrozkach. W tym celu należy usypać niewielki kopczyk o wysokości 20-30 centymetrów wokół podstawy krzewu. Najlepiej użyć do tego ziemi, kompostu lub kory.
Zobacz też: Na kolorowy ogród nie musisz czekać do wiosny. Te kwiaty i krzewy kwitną zimą. Przetrwają srogie mrozy
Jak przygotować krzaki róż na zimę? Najważniejsze jest dobre zabezpieczenie
Gdy wykonamy wszystkie powyższe czynności, można okryć róże. Najlepiej sprawdzi się zabezpieczenie z agrowłókniny, słomy lub gałązek iglaków. Ważne, aby materiał był przewiewny, ponieważ musi odprowadzać nadmiar wilgoci, by nie doprowadzić do gnicia roślin. Pojedyncze pędy również warto owinąć agrowłókniną lub jutą, bo są bardzo wrażliwe na mróz. Z kolei w przypadku róż pnących konieczne będzie zabezpieczenie podpór, do których zostały przywiązane, aby nie złamały się pod wpływem wiatru lub opadów śniegu. Pamiętaj, aby w trakcie zimy regularnie sprawdzać osłony i zabezpieczenia roślin. jeżeli zauważysz, iż leży na nich za duża ilość śniegu, koniecznie ją usuń, bo może doprowadzić do złamania pędów. Należy też śledzić prognozy pogody. jeżeli przewidywane jest ocieplenie, zdejmij na chwilę osłony i załóż je dopiero wtedy, gdy temperatura znów spadnie. Okrycia będzie można się pozbyć na dobre dopiero wczesną wiosną, gdy minie ryzyko silnych mrozów.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.