ZOOstaw, NIE porywaj!

1 miesiąc temu

Widok samotnego pisklęcia na trawniku czy młodego zająca w trawie często wywołuje w ludziach instynktowną chęć pomocy. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek działania, warto się zatrzymać i ocenić, czy zwierzę rzeczywiście jej potrzebuje. Warszawskie ZOO, Ośrodek Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl”, Lasy Miejskie – Warszawa oraz Straż Miejska m.st. Warszawy zainaugurowały trzecią odsłonę kampanii „ZOOstaw, NIE porywaj!”. W tym roku do akcji dołączają dzielnice stolicy, Kampinoski Park Narodowy, Gmina Piaseczno oraz Straż Miejska w Piasecznie.

Misja? Edukacja i ochrona dzikiej przyrody

Celem kampanii jest jedno: nauczyć mieszkańców, jak naprawdę pomagać młodym dzikim zwierzętom – z głową i bez szkody. Każdej wiosny Straż Miejska odbiera setki telefonów w sprawie „porzuconych” ptaków czy ssaków. Jednak większość z nich wcale nie potrzebuje ratunku – są pod czujną opieką rodziców, którzy pozostają niewidoczni dla ludzi.

Żebyśmy mogli wspólnie zadbać o przyrodę, nasi mieszkańcy muszą być dobrze wyedukowani
i świadomi, jak razem z nami działać na jej rzecz. Dlatego takie akcje jak „ZOOstaw, NIE porywaj!” mają sprawić, iż z pomocy służb i instytucji skorzystają tylko te zwierzęta, które naprawdę tej pomocy potrzebują
. – mówiła Dyrektor Koordynator ds. Zielonej Warszawy, Magdalena Młochowska.

W Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt Lasów Miejskich – Warszawa prowadzone jest profesjonalne leczenie chorych i osieroconych zwierząt – głównie ssaków. Rocznie przyjmowanych jest tam około 1400 zwierząt. Natomiast w zeszłym roku do Ośrodka Rehabilitacji Krajowych Ptaków Chronionych „Ptasi Azyl” w Warszawskim ZOO trafiło 10072 ptaków.

Zabierając młode ptaki z natury, odbieramy im dzieciństwo. Mamy poczucie, iż zrobiliśmy coś dobrego, ale tak naprawdę decyzję o zabraniu zwierzęcia powinniśmy podejmować tylko wtedy, gdy jest to konieczne. – mówił Dyrektor Warszawskiego ZOO, dr Andrzej Kruszewicz. – Gdy to możliwe, należy zostawić zwierzę w jego naturalnym otoczeniu, aby mogło uczyć się życia. Interwencje powinny być mądre i przemyślane. Nasza kampania ma na celu pokazać, jak prawidłowo reagować na dzikie zwierzęta w mieście.

-->

Niestety, zbyt pochopna reakcja, choćby z najlepszymi intencjami, może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Zabrane z naturalnego środowiska młode często nie uczą się podstawowych zachowań potrzebnych do przeżycia. Niepotrzebna interwencja to zabranie im szansy na prawidłowy rozwój.

Wszyscy życzymy sobie, aby w kolejnych latach ptaków niepotrzebnie przynoszonych do Ptasiego Azylu było coraz mniej. Jesteśmy jednak świadomi, iż i tak wiele z nich będzie do nas trafiać – mówiła Kierowniczka Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich, Andżelika Gackowska. – Dlatego inwestujemy
w rozbudowę ośrodka: w tym roku powstaną dodatkowe woliery oraz Ptasi Punkt Przyjęć – obiekt, który ułatwi przekazywanie ptaków i poprawi ich komfort oczekiwania na pomoc. Jest dla nas niezwykle ważne, aby do jak największej liczby osób dotarła informacja, by nie podejmować niepotrzebnych interwencji. o ile jednak zwierzęta do nas trafią, zrobimy wszystko, aby otrzymały jak najlepszą pomoc.

Kampania to nie tylko apel, ale przede wszystkim program edukacyjny, który 10 maja będzie zwieńczony piknikiem w Warszawskim ZOO.

Więcej o akcji: https://zoo.waw.pl/zoostawnieporywaj

Źródło i foto: Warszawskie ZOO

gazeta Mieszkaniec, Warszawski Lokalny Portal Informacyjny Mieszkaniec, warszawskie informacje

Idź do oryginalnego materiału