Żółwie błotne wracają na Ponidzie

4 godzin temu
Zdjęcie: Żółwie błotne wracają na Ponidzie


Żółwie błotne zniknęły z naszego krajobrazu kilkadziesiąt lat temu, ale już niedługo widok tych gadów na łonie natury nie powinien nikogo dziwić. W tym roku niemal 100 żółwi zasili Nidę. Naukowcy z ośrodka przyrodniczego w Umianowicach pracują nad odtworzeniem ich populacji w regionie.

Kamil Kubicki, zastępca dyrektora Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych informuje, iż do rzeki trafią żółwie roczne i dwuletnie.

– Żółwie pozyskane były z Poleskiego Parku Narodowego. Ostatnie lata spędziły w laboratorium w Umianowicach. My te żółwie karminy, obserwujemy, a przybierają na wadze różnie. Jedne szybciej inne wolniej – dodaje.

Jak wyjaśnia, żółwie od tych samych rodziców mogą różnić się wielkością choćby o 400 proc. Dzielone są pod względem rozmiaru i umieszczane w osobnych specjalnych pojemnikach, tak by duże osobniki nie podjadały pożywienia mniejszym.

Na przełomie sierpnia i września żółwie trafią do rzeki, ale nie zostaną zostawione całkiem samym sobie.

– W formie ochrony siedlisk, nad złożonymi jajami rozkładane są czasem metalowe kosze, aby chronić je przed drapieżnikami- tłumaczy.

Żółwie błotne można było spotkać jeszcze w latach 90. ub. wieku na Ponidziu. Niestety, przez działalność drapieżników i człowieka wyginęły na tym terenie.

Żółw błotny to jedyny gatunek żółwia żyjący naturalnie w Polsce. Jest gadem nizinnym, a jego środowiskiem życia jest woda, którą opuszczają tylko samice w celu złożenia jaj. Zamieszkuje nieduże, zarastające jeziorka, leśne oczka wodne, bagna, gęsto zarośnięte i trudno dostępne starorzecza oraz wolno płynące rzeczki z gęstą roślinnością. Jest drapieżnikiem, poluje i odżywia się wyłącznie pod wodą. Zjada owady wodne i ich larwy, ślimaki, małże, kijanki, żaby, małe ryby. Większość czasu spędza w wodzie, ale oddycha powietrzem atmosferycznym dzięki płuc. Pod powierzchnią wody może przebywać choćby do jednej godziny. Zimuje zagrzebany głęboko w mule na dnie zbiornika wodnego przez około 5 miesięcy. Ze snu budzi się w kwietniu lub maju, w zależności od pogody.



Idź do oryginalnego materiału