Naturalne środki ochrony roślin to tanie i ekologiczne rozwiązanie, które jest w dodatku zdrowsze, jeżeli chodzi o użytkowanie w domu. Jednym z takich sposobów jest preparat przyrządzony z czosnku, chili, imbiru i kurkumy. Mieszanka przypraw doskonale działa na szkodniki, a także grzyby i bakterie. Ważne jest to, iż można ją stosować w czasie wegetacji roślin.
Przyprawy pomocne na szkodniki. Jak działają?
Naturalne środki ochrony i pielęgnacji roślin wykorzystują adekwatności licznych składników, takich jak chociażby skórki z mandarynki czy obierki z jabłka. W okresie jesienno-zimowym, kiedy rośliny są w stanie wegetacji, warto sięgnąć po mieszankę przypraw, która pozwoli zwalczyć szkodniki, a także zapobiegać potencjalnym chorobom oraz wzmocnić roślinę. Jakie działanie wykazują poszczególne przyprawy?
- Czosnek — działa antybakteryjnie oraz przeciwgrzybiczo, ale to niejedyne jego zalety. Doskonale odstrasza wiele szkodników, takie jak mszyce czy nicienie. Pozostaje przy tym w pełni bezpieczny dla środowiska.
- Chili — zawiera kapsaicynę, która odpowiada za pikantny smak, a w kontekście roślin skutecznie odstrasza szkodniki, utrudniając im zadomowienie się na roślinie. Chili jest więc dobrym rozwiązaniem przeciwko mszycom czy mączlikom.
- Imbir i kurkuma — przyprawy, które wykazują działanie przeciwgrzybicze, a przy tym doskonale dbają o odporność rośliny. Kurkuma zwalcza obecne patogeny, zaś imbir skutecznie chroni rośliny przed wszelakimi infekcjami.
Zobacz także: Widzisz w markecie taką gwiazdę betlejemską? Nie kupuj jej, bo gwałtownie zmarnieje
Naturalny preparat dla roślin — ochrona w czasie wegetacji
Połączenie tych przypraw tworzy mieszankę o szerokim działaniu, przez co roślina zyskuje nie tylko ochronę, ale i wsparcie. Preparat na bazie przypraw w dodatku jest bezpieczny dla samych roślin, ale również dla ludzi i zwierząt. Ponadto jest tani, a także przyjazny dla środowiska w porównaniu do chemicznych środków.
Mieszanka działa wielotorowo na rośliny. Poprzez dość intensywny zapach skutecznie odstrasza szkodniki, takie jak mszyce czy przędziorki. W dodatku właściwości przeciwgrzybicze i antybakteryjnie hamują rozwój potencjalnych chorób. Moc przypraw dodatkowo wzmacnia rośliny, zwłaszcza gdy preparat stosowany jest regularnie. Dzięki temu wspierany jest zdrowy wzrost roślin.
Może cię zainteresować: Pomidory możesz uprawiać choćby zimą. Pamiętaj jednak o tym
Jak przygotować naturalny preparat z przypraw?
Na rynku dostępny jest preparat pochodzenia naturalnego, który bazuje na wyciągu z przypraw i jest w postaci płynnej. Taką mieszankę można również przygotować samodzielnie w domu. Wystarczą do tego 2-3 ząbki czosnku, 1 łyżeczka chili, kawałek imbiru, 1 łyżeczka kurkumy oraz woda. Wszystkie składniki należy zblendować na gładką masę, a następnie przecedzić przez sitko, aby pozbyć się resztek.
Powstały preparat należy stosować w proporcjach 10 ml na 1 l wody, przelewając całość do rozpylacza. Prewencyjnie najlepiej środek stosować raz w tygodniu, w przypadku ataku szkodników, można to robić częściej. Dobrze to robić całkiem rano lub wieczorem, aby uniknąć ewentualnego poparzenia liści przez Słońce. W ten sposób można w pełni ekologicznie zadbać o swoje rośliny w ogrodzie, jak i w domu.
Zobacz też:
Funkie w grudniu wymagają szczególnej pielęgnacji. Odwdzięczą się wiosną
Pomidory możesz uprawiać choćby zimą. Pamiętaj jednak o tym
Widzisz w markecie taką gwiazdę betlejemską? Nie kupuj jej, bo gwałtownie zmarnieje