Rośliny ogrodowe nie mają łatwego życia zimą. Ciężki, mokry śnieg zalegający na krzewach i drzewkach po wzmożonych opadach może uszkodzić gałęzie lub bezpowrotnie je zniekształcić. Ogrodnicy nie mogą się temu spokojnie przyglądać. Śniegu trzeba się jak najszybciej pozbyć. Dlaczego to takie ważne i jak wykonywać zabieg poprawnie, by rośliny wyszły z tego całe? Podpowiadamy.
Na jakie uszkodzenia są podatne rośliny ogrodowe?
Ciężka pokrywa śnieżna może mieć choćby kilka kilogramów. W związku z tym wygnie gałęzie roślin, a w najgorszym wypadku złamie je. W tej pierwszej sytuacji roślina straci pokrój i będzie zniekształcona. Natomiast jeżeli gałąź zostanie złamana, trzeba będzie ją usunąć.
Które rośliny trzeba koniecznie odśnieżać?
✓ Iglaki kolumnowe (np. tuje).
✓ Krzewy zimozielone (np. różaneczniki, bukszpany).
✓ Rośliny o wątłych gałązkach (np. niedawno posadzone grusze czy jabłonie).
✓ Drzewa iglaste o klinowatym kształcie (np. jodły).
Jak usuwać śnieg z roślin?
Najlepiej wykonywać czynność przy pomocy miękkiej miotły lub innego, poręcznego przedmiotu. Należy robić to powoli i ostrożnie, aby nie zniszczyć pędów. Opad najlepiej usuwać, gdy ma jeszcze sypką postać. Zbrylony i ciężki może okaleczyć rośliny.
Zimowa pielęgnacja ogrodu nie jest pracochłonna ani wymagająca. Wiosną latem i jesienią zadań do wykonania w ogrodzie jest dużo więcej. Dlatego chcąc zadbać o kondycję np. tui, warto zarezerwować sobie trochę czasu w odśnieżanie. Zachowają pożądany wygląd i będą piękną dekoracją ogrodu.
Pierwszy zabieg przy tui po zimie
Po zimie należy przyciąć tuje. Odpowiednią porą na ten zabieg jest przełom marca i kwietnia, zanim rozpocznie się wegetacja. Konkretny termin wiosennego cięcia zależy od pogody. jeżeli roślina zostanie przycięta zbyt wcześnie, może przemarznąć. Gałązki obcina się o 1/2-1/3 ich długości.