Zegar mieczyków już tyka. Zastosuj tę zasadę, a ogród podziękuje ci kolorami

4 godzin temu
To jedne z najpiękniejszych kwiatów, które zdobią ogrody wielu osób, zachwycając długimi i smukłymi łodygami pokrytymi feerią barw. Kiedy sadzić mieczyki do gruntu? Nie ma jednego dobrego terminu.
Mieczyki to kwiaty o efektownych kłosowych kwiatostanach, dostępnych w różnorodnych kolorach. Idealnie sprawdzą się więc do ogrodów, na balkony czy też tarasy. Nie pochodzą z naszej strefy klimatycznej, więc nie zimują w gruncie. Trzeba je wykopać przed nadejściem mrozów i umieścić w suchym oraz chłodnym pomieszczeniu. Następnie we właściwym wiosennym terminie posadzić je ponownie. Termin i panujące warunki atmosferyczne są kluczowe, aby rośliny nie przemarzły.


REKLAMA


Zobacz wideo Marcin Hakiel ocenił taniec Macieja Kurzajewskiego w "Tańcu z gwiazdami". Dominika: "Mogę coś powiedzieć?" [materiał wydawcy kobieta.gazeta.pl]


Kiedy sadzić mieczyki do gruntu? Wstrzymajmy się do czasu, gdy pogoda się ustabilizuje
jeżeli chcemy umieścić mieczyki w gruncie, musimy znaleźć dla nich nie tylko odpowiednią lokalizację, ale także termin. Najlepszym miejscem w ogrodzie będzie słoneczne lub lekko zacienione stanowisko. Warto również, aby było osłonięte od wiatru. Gladiole lubią podłoże bogate w składniki mineralne i żyzną glebę w granicach pH 6,5-7,0.


Mieczyki sadzi się do gruntu wiosną. Najlepszymi miesiącami będzie kwiecień, maj lub choćby czerwiec, tak aby kwitły latem lub wczesną jesienią. Ważne jest również, aby ziemia była już wystarczająco ogrzana, a ryzyko przymrozków minęło, gdyż gladiole źle znoszą zimną, mokrą glebę, bo łatwo wtedy gniją i chorują. Do przeprowadzenia tego procesu warto wybrać ciepły, słoneczny dzień, gdy gleba osiągnie co najmniej 10 stopni Celsjusza. jeżeli ziemia pozostało zmarznięta, lepiej poczekać.


Mieczyki Orest Lyzhechka/istock


Jak sadzić mieczyki, żeby się nie przewracały? Stosuj jedną zasadę
Mieczyki to wysokie rośliny, które osiągają wysokość choćby 120 cm. Z tego też powodu łatwo mogą się przewrócić, szczególnie przy silnym wietrze. Bulwy najlepiej sadzić na głębokości około 10-15 cm, kierując się zasadą: "trzykrotność wysokości bulwy to idealna głębokość sadzenia". Dzięki temu rośliny będą stabilne i lepiej zakorzenione. najważniejsze jest również zachowanie odpowiednie odstępu między nimi. W razie potrzeby warto również stosować podpórki.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału