W Polsce każdy, kto posiada istotną kartę wędkarską może praktykować zarówno amatorskie jak i profesjonalne łowienie ryb. Na tego typu aktywność mogą zdecydować się również dzieci do 14 roku życia, ważne jest jednak, żeby w danym momencie były pod opieką osoby uprawnionej. W maju oficjalnie zaczyna się sezon na szczupaki. To bardzo ekscytujący czas dla pasjonatów, którzy uwielbiają łapać na przynętę ten wyjątkowo drapieżny okaz.
REKLAMA
Zobacz wideo Zupa tajska z odzysku z ryby po grecku
Od kiedy można łowić szczupaki? Sezon ochronny zbliża się ku końcowi
Szczupaki żyjące na terenie Polski można spotkać zarówno w słodkich, jak i słonawych wodach. Drapieżniki egzystujące w zbiornikach zaporowych są objęte ochroną gatunkową od 1 stycznia do 30 kwietnia, natomiast okres ochronny osobników przebywających w pozostałych wodach trwa od 1 marca do 30 kwietnia. W terminach nieobjętych przepisami związanymi z zakazem łowienia wędkarze śmiało mogą oddać się wielogodzinnym sesjom nad brzegiem wybranego akwenu. Pan Grzegorz, który jest pasjonatom, podzielił się swoją wiedzą na temat szczupaków na łamach Wiadomości Wędkarskich. Dzięki niemu dowiadujemy się, iż warto jeszcze przed sezonem wybrać się na obserwację pobliskich jezior.
Zobacz też: Niezwykła atrakcja zakwitła w Polsce. Można podziwiać ponad 50 tysięcy okazów
W opinii rybaka szczupaki, które świeżo zakończyły tarło, przemęczone miłosnymi podbojami udają się do trzcinowisk i miejsc wypełnionych podwodną roślinnością. W ten sposób ryby chcą zaczaić się na łatwy łup pozwalający uzupełnić im energię utraconą podczas amorów. Wędkarze poszukujący ekscytujących przeżyć ze szczupakiem w roli głównej niestety bardzo często ignorują te lokalizacje w obawie przed zaplątaniem żyłki o roślinność. Pan Grzegorz zdradza, jak uniknąć takiej sytuacji oraz jakie przynęty najlepiej sprawdzą się w trakcie łowów.
Najlepsze przynęty na szczupaka. Oprócz wabika liczy się również taktyka
Łowienie szczupaków to interesujące hobby, które wiąże się ze sporymi emocjami przez wzgląd na waleczny charakter tego gatunku ryb. Na początku sezonu osoby spragnione burzliwych przeżyć według specjalisty powinny wyposażyć się w przynęty powierzchniowe. W ten sposób można uniknąć zaplątania się linki o roślinność rosnącą pod wodą. Do tego typu pułapek należy np. imitacja żaby. Wędkarz zdradza, iż najlepszą taktyką jest przeczekanie pierwszego tempa ataku: najważniejsze jest wyczekanie momentu, w którym branie nie tylko zobaczycie, ale przede wszystkim poczujecie na blanku wędziska. Metoda ta od lat sprawdza się rybakowi, który na łowy zwykle wybiera się nad jeziora, gdzie występują płytkie brzegi.
Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.