Ostatnio coraz więcej Polaków ma problemy z kunami „wpadającymi z wizytą” pod maskę ich auta. Takie odwiedziny często kończą się przegryzionymi kablami innymi poważnymi szkodami. Jak pozbyć się kun z samochodu?
„Dlaczego moje auto jest atrakcyjnym miejscem dla kun?”
Nie ma w tym nic dziwnego, iż kuny szukają schronienia pod maską samochodów. W końcu często jest tam po jeździe jeszcze ciepło i przyjemnie. A przestrzeń pod maską to także bezpieczna kryjówka, w której kuny mogą się naprawdę zadomowić i przechowywać pożywienie. Co więcej, stworzenia te mają w zwyczaju oznaczać swoje terytorium. A to zwykle prowadzi do poważnych uszkodzeń, dlatego, iż kuna oznacza swoje terytorium niszcząc kable, przeżuwając węże, osłony osi napędowych, czy przewody zapłonowe.
Po czym rozpoznam atak kuny?
Oto rzeczy, które mogą być wskazówką, iż masz problem z kunami:
- Wyciek płynu chłodniczego;
- Silnik nie daje się uruchomić z powodu zerwanego przewodu zapłonowego;
- Trójkątne ślady ugryzień;
- Odciski łap lub kawałki sierści na karoserii lub we wnęce silnika;
- Zapach odchodów pod maską.
Jak pozbyć się kun z samochodu?
Oto metody, które eksperci uważają za najskuteczniejsze.
Elektryczna ochrona przed kuną
Jednym z najpopularniejszych sposobów zabezpieczenia samochodu przed ugryzieniem kuny jest użycie zabezpieczenia elektrycznego. W komorze silnika mocowane są metalowe płytki kontaktowe. Jeśli zwierzę dotknie jednej z tych płytek, otrzymuje wstrząs elektryczny. Nie jest to potężna dawka, ale wystarczająco silna, aby utrzymać je z dala od samochodu. System ten nie jest niebezpieczny, ponieważ jest wyłączany po otwarciu maski. Taki „elektryczny strażnik” z reguły jest wystarczająco nieprzyjemny dla kun, aby w przyszłości trzymać je z dala od Twojego samochodu.
Użycie WC kostki i sierści psa lub kota
Jeśli porażanie zwierząt prądem wydaje Ci się zbyt brutalne, to masz i inne opcje. Mogą pomóc specjalne zapachy odstraszające kuny. Odpowiednie mieszanki są dostępne w każdym sklepie z narzędziami. Ale wielu kierowców pisze w mediach społecznościowych o tym, iż równie dobrze się sprawdza dowolna kostka toaletowa. Najważniejsze jest, by miała silny i intensywny zapach. Dlatego kostkę co któryś tydzień należy wymienić na nową.
Poza tym sierść psa lub kota to również dobre, sprawdzone, domowe sposoby. Jednak pomagają one tylko na krótki czas. Jeszcze lepiej działa sierść lisa, o ile zaprzyjaźniony myśliwy się nią z Tobą podzieli
Światła i fale dźwiękowe
Ponieważ kuny są bardzo płochliwymi zwierzętami, parkowanie samochodu pod światłem ulicznym może również pomóc. jeżeli masz stałe miejsce parkingowe, dobrym pomysłem jest reflektor z czujnikiem ruchu. Fale ultradźwiękowe mogą również zapobiec ugryzieniu samochodu przez kunę. Mechanizm ochronny takich pułapek czasowo upośledza słuch kuny i dlatego wolą one zachować dystans.
Usuwanie śladów po ugryzieniu kuny na samochodzie
Jedna rzecz jest jednak szczególnie ważna – po każdym ataku kuny należy w każdym przypadku wyczyścić komorę silnika, aby usunąć z niej zapach zwierzęcia. W przeciwnym razie musisz się liczyć z tym, iż Twój samochód stanie się dla tych zwierząt sceną „walki o terytorium” i może się choćby zdarzyć, iż będziesz doświadczał ataku za atakiem.