Zastanów się dwa razy, zanim chwycisz za narzędzia. Możesz zaszkodzić swoim piwoniom

4 dni temu
Zdjęcie: Fot. istockphoto.com/ autor LisaStrachan


Ostatnie koszenie, grabienie liści, osłanianie kwiatów i przycinanie pędów - jesienne porządki mogą dać niejednemu w kość. Zanim jednak rzucisz się w wir pracy, sprawdź, czy twoje piwonie aby na pewno wymagają okresowego cięcia. Wyrządzonych szkód nie da się już później naprawić.
Piwonie to jedne z najbardziej spektakularnych roślin, które w niebanalny sposób wypełniają każdą przestrzeń. Wiele osób decyduje się na hodowanie peonii ze względu na ich elegancję i intensywny, aczkolwiek przyjemny zapach roztaczający się w całym ogrodzie. Dodatkowym plusem tych kwiatów jest brak komplikacji w uprawie. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach, a z roku na rok krzew będzie coraz to piękniejszy.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Piwonie - uprawa. adekwatna pielęgnacja kwiatu to podstawa
Piwonie (nazywane również peoniami) występują w ponad 35 gatunkach, które można podzielić na dwie grupy - zielne i drzewiaste. Ozdobne krzewy bylinowe potrafią osiągnąć od 80 do 100 cm wysokości. Efektywność ich wzrostu jest w dużym stopniu uzależniona od odpowiedniego doboru stanowiska. Roślina ceni sobie stanowiska nasłonecznione lub półcieniste - ważne jest, aby były osłonięte od wiatru. adekwatnym wyborem na wysadzenie kwiatu będzie próchnicza, żyzna gleba o poziomie 5-6 pH. Unikajmy ziem podmokłych, gdzie zbiera się zbyt dużo wody. jeżeli w waszym ogrodzie podłoże jest gliniaste, konieczne może okazać się zastosowanie drenażu. Przy podlewaniu, które latem należy praktykować codziennie, trzeba pamiętać o ochronie liści. Piwonie są niezwykle delikatne w tej kwestii. Mocząc górną część rośliny, możemy narazić ją na rozwój szarej pleśni, na którą jest niezwykle podatna. Niemniej jednak ważne jest, aby utrzymać umiarkowaną wilgotność podłoża. Nawożenie wystarczy przeprowadzić dwa razy do roku. Wiosną musimy wykorzystać granulowane odżywki zawierające w głównej mierze fosfor, a jesienią - rozkładając obornik. Taką samą częstotliwość utrzymuje się przy przycinaniu. Jedynie metoda będzie różniła się w zależności od gatunku. Sprawdź, jak prawidłowo pielęgnować peonie.


Kiedy przycinać piwonie? Wszystko zależy od gatunku rośliny
Przycinanie piwonii jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych krzewu. To właśnie od niego między innymi zależy przyszły rozrost i zdrowie rośliny. Wraz z nadejściem wiosny wielu gospodarzy zadaje sobie pytanie - Kiedy przycinać piwonie przed zimą? Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona gatunku, jaki posiadamy.


Piwonie zielne (inaczej nazywane bylinowymi) - są to odmiany obumierające jesienią, aby na nowo móc rozwinąć się wiosną. Dlatego tak ważne jest w ich przypadku ścięcie przekwitniętych kwiatów wraz z pędami w połowie listopada. Dzięki temu zabiegowi w przyszłym sezonie będziemy mogli cieszyć się pięknymi, obficie zalewającymi ogród owocami peoni.
Piwonie drzewiaste - gatunki wchodzące do grupy peoni drzewiastych nie wymagają przycinania. Niemniej jednak jeżeli zależy nam na odmłodzeniu krzewu, warto wiosną skrócić pędy na wysokości około 20 cm nad ziemią. Natomiast zniszczone lub chore jednostki, którym zaszkodziła zima, usuwamy na wysokości 5 cm nad pąkiem. Pod żadnym pozorem nie powinno się wykonywać tego zabiegu jesienią. W ten sposób moglibyśmy narazić cały krzew na przemrożenie, które skutkowałoby trwałym wyniszczeniem.


Przycinając rośliny należy pamiętać o dezynfekcji narzędzi ogrodniczych oraz zadbaniu o ich kondycje. Nienaostrzone nożyce mogą skrzywdzić roślinę, szarpiąc jej strukturę. Ważne jest również, aby ogrodnik był pewny swoich ruchów.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału