Zapomnij o nudnym trawniku. Wysiej tę roślinę, a ogród pokryje się dywanem kwiatów

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/Picsel, 123RF/Picsel /Pixel


Nie ma nic lepszego niż feeria kolorów w ogrodzie. Kolorowe kwiaty nadają niepowtarzalnego uroku działce. Właśnie dlatego lepiej zrezygnować z oklepanego, nudnego trawnika i zamiast niego wybrać barwinka pospolitego, który powoli zyskuje popularność. Ta niezwykła roślina pokryje glebę dywanem kwiatów.

Trawnik jest dość wymagający, ponieważ trzeba go kosić, podlewać i nawozić. Właśnie dlatego lepiej zdecydować się na barwinka pospolitego, który nie wymaga żmudnej pielęgnacji. Wiosną wypuści mnóstwo kolorowych kwiatuszków. Sprawdź najważniejsze informacje o tej roślinie, a być może już niedługo zagości w twoim ogrodzie.

Barwinek pospolity - co to za roślina?

Barwinek pospolity jest zimozieloną krzewinką, która ma płożące się pędy, tworzące gęstą darń z pędami kwiatostanowymi, mierzącymi do 30 cm. Przez cały rok zachwyca eliptycznymi, błyszczącymi, ciemnozielonymi listkami.

Ta roślina zaczyna kwitnąć na przełomie kwietnia i maja, choć pojedyncze kwiatki mogą pojawić się w sierpniu i we wrześniu. Mamy wówczas do czynienia z powtórnym kwitnieniem.

Kwiaty barwinka pospolitego zwykle mają fioletowo-niebieską barwę, jednak w zależności od odmiany roślina może zakwitnąć choćby na czerwono czy biało.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Kiedy wysiewać lewkonię letnią i jak o nią dbać, aby wspaniale kwitła

Sadzenie barwinka pospolitego - termin i technika

Barwinka pospolitego sadzimy do gruntu przez cały sezon. Nie zaleca się jednak robić tego przed długimi okresami suszy albo w trakcie mrozów.

Żeby posadzić tę roślinę, musimy na początek oczyścić podłoże z chwastów. Potem wykopujemy dołki o głębokości 20-45 cm i wsadzamy do nich sadzonki, zachowując 20-30 cm odstępy między nimi.

Na koniec przysypujemy korzenie ziemią, lekko ugniatamy glebę i obficie ją podlewamy. W ten sposób ułatwimy barwinkowi pospolitemu przyjęcie się w nowym miejscu.

Jak dbać o barwinka pospolitego? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Tak jak wspomniano, uprawa barwinka pospolitego nie jest aż tak żmudna, jak w przypadku trawnika, jednak należy zastosować najważniejsze zasady pielęgnacyjne, aby roślina rosła zdrowo i pięknie. O czym zatem musimy pamiętać?

Barwinka pospolitego sadzimy żyznej, próchniczej ziemi o odczynie kwaśnym lub zasadowym. Poradzi sobie również na glebach uboższych w składniki odżywcze.

Dla tej rośliny zwykle wybiera się półcieniste lub cieniste stanowisko, choć można posadzić ją choćby w słonecznym miejscu. Polecamy posadzenie tego okazu pod drzewami lub innymi krzewami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić go na rabacie.

Barwinka pospolitego należy podlewać tylko w przypadku długotrwałej suszy. Ta roślina nie wymaga ani nawożenia, ani przycinania. Poza tym dobrze znosi niskie temperatury. jeżeli jednak martwimy się o jej uszkodzenie, to możemy przykryć ją ściółką z kory ogrodowej, słomy albo suchych liści.

Zobacz też:

Tak pozbędziesz się chwastów z trawnika. Wystarczą 2 składniki i woda

Posadź to obok lawendy. Będzie kwitła pięknie i długo

Jeśli masz bukszpany, nie przegap tego terminu. Zbliża się czas ważnego zabiegu

Idź do oryginalnego materiału