Zaopiekuj się pelargonią

ztm.waw.pl 2 tygodni temu

Jesienny klimat zawita już niedługo na pętlach komunikacji miejskiej. Jednak zanim pojawią się tam wrzosy i kapusty ozdobne, nowy dom chcą znaleźć pelargonie. Zarząd Oczyszczania Miasta zaprasza mieszkańców stolicy do adopcji kwiatów.

Tradycyjnie podczas sezonowej zmiany dekoracji na pętlach autobusowych i tramwajowych Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) przekazuje wieloletnie rośliny mieszkańcom. Na nowe domy czekają pelargonie, które przy odpowiedniej pielęgnacji zakwitną także w przyszłym roku.

Mieszkańcy mogą zabierać kwiaty już teraz. Akcja trwa do niedzieli, 13 października, na pętlach autobusowych Bródno-Podgrodzie, Esperanto, Szczęśliwice oraz tramwajowej P+R al. Krakowska na Okęciu. Pelargonie trzeba samodzielnie zabrać bezpośrednio z piętrowych kwietników. Warto mieć ze sobą rękawiczki ogrodnicze i łopatki do wykopywania kwiatów. Przyda się także skrzynka czy torba do transportu.

Jesienna odsłona kwietników

Już od przyszłego tygodnia osiem pętli udekorują nowe rośliny. W jesiennej odsłonie ponad 2 tys. kapust ozdobnych wypełni kwiatowe wieże na krańcowych przystankach Esperanto oraz P+R Al. Krakowska. Natomiast ponad 7 tys. różnokolorowych wrzosów, także w kompozycjach z 2 tys. starców popielnych zwanych mrozami, zostanie posadzonych na pętli w Wilanowie, na Wiatracznej, Szczęśliwicach, Nowym Bemowie, Żeraniu FSO i Bródnie-Podgrodziu.

ZOM myśli już także o przyszłorocznej wiośnie, dlatego tej jesieni zasadzi 24,5 tys. cebul tulipanów. Wiosną zakwitną w trzech nowych lokalizacjach – na pętlach Dworzec Centralny, Tarchomin Kościelny i Nowe Włochy.

Zielono na przystankach

Zarząd Oczyszczania Miasta zajmuje się zielenią na 61 pętlach komunikacji miejskiej. Część z nich dekoruje roślinami, które zmienia trzy razy w roku. Już od kilku lat podczas wymiany kwiatów ZOM organizuje ekoakcję, podczas której mieszkańcy mogą zaopiekować się roślinami.

Jak przezimować pelargonie

  • Skróć pędy do 15-20 cm długości, usuń żółte liście i przekwitłe kwiaty. Najdłuższe korzenie skróć tak, żeby nie były podwinięte.
  • Posadź rośliny w odstępach min. 15 cm. Użyj dobrej ziemi.
  • Pelargonie postaw w jasnym i chłodnym pomieszczeniu, np. w piwnicy, garażu, na klatce schodowej. Najlepsza temperatura to 5-10 st. C. Nic się nie stanie, o ile na krótko spadnie poniżej 0 st.
  • Podlewaj sporadycznie. Ziemia może przeschnąć, ale dbaj, żeby nie uschły łodygi – to one są najważniejszą częścią rośliny.
  • W połowie stycznia podnieś temperaturę w pomieszczeniu o 3-4 st. C. Zacznij podlewać kwiaty intensywniej. jeżeli użyjesz nawozu wieloskładnikowego, pobudzisz je do wzrostu.
  • W marcu powinny się pojawić nowe pędy. o ile przytniesz ich końcówki, zagęścisz roślinę, a później będzie miała więcej kwiatów.
  • Około 15 maja, po zakończeniu nocnych przymrozków, wystaw pelargonie na zewnątrz. Ciesz się i podziwiaj swoje pelargonie.
Idź do oryginalnego materiału