Zamiast wyrzucać, zrób z nich odżywkę dla skrzydłokwiatu. gwałtownie doczekasz się kwiatów

top.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Twój skrzydłokwiat nie chce kwitnąć od dłuższego czasu? jeżeli pragniesz, aby w końcu wypuścił piękne, białe kwiaty, to poczęstuj go odżywką z odpadu, który nie musi lądować w koszu. Można stosować go w kuchni i jak się okazuje - również w ogrodnictwie.

Nie każdy wyrzuca skórki mandarynek do kosza. Wiele osób dodaje je do herbaty, kompotu czy grzańca. Można też ususzyć obierki do ciasta. Mają zastosowanie także poza kuchnią. Ich cytrusowy aromat odstrasza mole. Mało kto jednak wie, iż warto wykorzystać ten odpad do zrobienia odżywki dla skrzydłokwiatu.

Jak dbać o skrzydłokwiat? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Skrzydłokwiat jest łatwy w uprawie, jednak musimy stosować pewne zasady, aby wypuścił kwiaty. Jakie zatem ma wymagania?

  • Stanowisko

Skrzydłokwiat najlepiej postawić na jasnym stanowisku z rozproszonym światłem. Silne promienie słoneczne mogą poparzyć jego liście. Z kolei ciemne miejsce spowolni rozwój okazu.

  • Podłoże

Tę roślinę sadzimy na żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Warto zadbać o drenaż na dnie doniczki. Woda nie będzie zalegać w korzeniach, jeżeli użyjemy keramzytu albo drobnych kamyków.

  • Podlewanie

Skrzydłokwiat nie lubi nadmiernego podlewania. Źle reaguje również na brak wody. W związku z tym nawadniajmy go wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi w doniczce lekko przeschnie.

  • Zraszanie

Warto zapewnić okazowi odpowiednią wilgotność powietrza, zwłaszcza w okresie grzewczym. Regularnie zraszajmy jego liście, uważając na kwiaty.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jak pozbyć się ziemiórek? Domowe sposoby

Jak działa odżywka ze skórek mandarynek na skrzydłokwiat?

Mandarynki zawierają wiele witamin, dlatego warto nie tylko je jeść, ale również zasilać nimi rośliny. Jak działają obierki po tych owocach na skrzydłokwiat?

Ten odpad zawiera potas, który jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną i wzmacnianie układu korzeniowego. Zapewnia zatem skrzydłokwiatowi siłę i odporność. Z kolei fosfor pobudza jego wzrost i kwitnienie.

W skórkach mandarynek jest także kwas cytrusowy, delikatnie zakwaszający glebę. Dzięki niemu roślina lepiej pobiera składniki odżywcze.

Naturalne olejki, zawarte w tym odpadzie, mają działanie antybakteryjne, co pomaga walczyć z drobnoustrojami powodującymi choroby. Nasz okaz będzie zatem bardziej odporny na infekcje.

Przepis na odżywkę ze skórek mandarynek dla skrzydłokwiatu

Żeby zrobić odżywkę dla skrzydłokwiatu, zalewamy trzy skórki mandarynek litrem ciepłej, przegotowanej wody (odpad musi zanurzyć się w niej). Odstawiamy mieszankę na 24 godziny.

Po tym czasie przecedzamy płyn, a skórki wyrzucamy do kosza. Taką odżywką podlewamy skrzydłokwiat raz na dwa tygodnie, zawsze na wilgotną glebę.

Zobacz też:

Moja babcia przycina pelargonie na zimę tylko w ten sposób. Wiosną są jeszcze piękniejsze

Czarna porzeczka potrzebuje tego zabiegu, by mieć soczyste owoce. Wykonaj go w październiku

Ta roślina zastąpi w tym sezonie chryzantemy. Dobrze się prezentuje i jest odporna na zimno

Idź do oryginalnego materiału