Ma charakterystyczny, ostry smak i jest świetnym dodatkiem do sałatek, sosów czy pieczeni. Jest również bardzo zdrowy. Podpowiadamy, jak sadzić i zbierać chrzan, by mieć stały dostęp do tego pełnego witamin produktu.
Chrzan jest uważany za chwast. Występuje na nieużytkach oraz łąkach na terenie całej Polski. Warto jednak zasadzić go we własnym ogródku, ponieważ jest bardzo zdrowy i stanowi świetny dodatek do wielu potraw, nie tylko kuchni polskiej. Podpowiadamy, jak sadzić, a także zbierać chrzan. Dzięki tej wiedzy doczekasz się dorodnych korzeni, a jednocześnie zapobiegniesz nadmiernemu rozplenianiu rośliny.
Dlaczego warto uprawiać chrzan?
Zarówno korzeń, jak i liście chrzanu mają liczne zastosowania w kuchni. Można wykorzystywać je jako składniki sałatek, sosów, marynat czy dodatki do mięs. Korzeń jest jednym ze składników potrzebnych m.in. do kiszenia ogórków czy przygotowania świątecznej ćwikły z chrzanem. Poza tym chrzan ma liczne zastosowania lecznicze. Przede wszystkim ma adekwatności bakteriobójcze i grzybobójcze. Charakteryzuje się także wysoką zawartością witaminy C. Znajdziesz w nim również witaminy B1, B2 oraz B6, żelazo, fosfor, potas, magnez, wapń i kwas foliowy. Chrzan doskonale sprawdza się jako środek na przeziębienie, grypę, choroby dróg moczowych czy reumatyzm. Pomaga również w walce z bólem głowy, opuchlizną oraz nieżytem nosa. Stwierdzono również jego pozytywny wpływ na pracę pęcherzyka żółciowego, apetyt, a także zdrowie osób cierpiących na cukrzycę i szkorbut. Warto więc wiedzieć, jak sadzić i uprawiać chrzan w swoim ogródku.
Jak sadzić chrzan, by zawsze mieć własny do kiszenia ogórków? Fot. Pixabay
Jak sadzić chrzan?
Najlepszym terminem na sadzenie chrzanu jest wiosna, zaraz po rozmarznięciu gleby. Możesz jednak zasadzić korzeń również jesienią, jak robi się również w przypadku cebuli i czosnku. Powinieneś umieścić go w ziemi zaraz po zakupieniu, ewentualne po 2 dniach, ale w takim wypadku musisz go przechowywać w lodówce. Posadź chrzan na stanowisku półcienistym, w żyznej, głęboko uprawionej, próchniczej i wilgotnej ziemi. Podłoże nie może być zbyt kwaśne. Optymalne pH wynosi 5,5-6,5. Przed umieszczeniem korzenia w ziemi oczyść go z pąków i drobnych korzeni, by za bardzo się nie rozrastał. Wykop dołek i umieść w nim kompost. Korzeń umieść w ziemi pod skosem tak, by jego górna cześć po zasypaniu znajdowała się ok. 3 cm pod powierzchnią. Na koniec obficie podlej roślinę.
Do jedzenia nadają się zarówno korzenie, jak i liście chrzanu. Fot. Freepik
Jak dbać o chrzan?
Uprawa chrzanu nie jest trudna, ale musisz pamiętać o kilku rzeczach.
- Kiedy chrzan wypuści młode liście, rozpocznij cieniowanie, by sadzonki przyzwyczaiły się do światła słonecznego.
- Chrzan jest rośliną wieloletnią. Dorodnych liści doczekasz się w 2. roku po posadzeniu. Korzenie najlepiej zbierać, gdy są młode.
- Chrzan jest odporny na mrozy, więc na zimę nie musisz go okrywać.
- W okresie wzrostu warto nawozić chrzan 1-2 razy nawozem bogatym w azot.
- Korzenie chrzanu rosną najlepiej, gdy podłoże jest cały czas wilgotne. Dbaj więc o odpowiednie nawodnienie, szczególnie w czasie suszy.
- Regularnie odchwaszczaj grządki z chrzanem.
Warto wiedzieć, jak sadzić i uprawiać chrzan. Fot. Freepik
Jak zbierać i rozmnażać chrzan?
Wiesz już, jak sadzić i uprawiać chrzan. Czas porozmawiać o zbiorach. Korzenie należy zbierać jesienią, gdy liście zaczynają żółknąć. Staraj się wykopywać je bardzo dokładnie, ponieważ roślina może odrosnąć choćby z najmniejszego fragmentu korzenia pozostawionego w glebie. Z jednej strony może to być prawdziwe utrapienie, ponieważ chrzan rozpleni się w niekontrolowany sposób. Z drugiej — to dobra wiadomość, jeżeli chcesz go rozmnożyć lub powiększyć uprawę. Nowe sadzonki możesz z łatwością uzyskać z pozostałości korzeni. Kiedy już zbierzesz chrzan, od korzenia głównego odetnij korzenie boczne o grubości ok. 1 cm i przytnij je do długości ok. 30 cm. Górną część odetnij prosto, a dolną ukośnie. Z jednego korzenia możesz uzyskać w ten sposób nawet 3 nowe sadzonki. Przechowuj je w piwnicy w wilgotnym piasku do połowy marca, gdy będzie można je zasadzić.