Zamiast kupować, wyhoduj w mieszkaniu. Ogrodnik wyjaśnia, jak uprawiać pieczarki

top.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: /Jakub Kaminski/ /East News


Nie musisz chodzić godzinami z koszykiem po lesie, ani kupować pieczarek w sklepie, aby każdego dnia cieszyć się świeżymi grzybami. Niezależnie od pory roku możesz wyhodować je w swoim mieszkaniu. To nie jest skomplikowane. Twoja przygoda z uprawą pieczarek na pewno będzie udana i zbierzesz obfite plony, jeżeli będziesz przestrzegać kilku zasad.

Chcesz mieć świeże, ekologiczne grzyby w zasięgu ręki, ale jesteś mieszkańcem w bloku i nie niestety nie masz w okolicy żadnego lasu, w którym mógłbyś je zbierać? Nie przejmuj się. Możesz wyhodować je samodzielnie, choćby jeżeli nie masz działki.

To wcale nie żart. Wystarczy, iż zdecydujesz się na uprawę pieczarek, które nie są wymagające. Znajomy ogrodnik niedawno wyjaśnił nam, jak wyhodować je krok po kroku. Zdradził także, kiedy zbierać pieczarki.

Może cię zainteresować: Zamiast do sosu wlej to do zamiokulkasa. Od razu wystrzeli bujnymi liśćmi

Dlaczego warto uprawiać pieczarki w domu? Bardzo różnią się od innych grzybów

Pieczarki to skarbnica witamin. Są bogate w białko i mają bogaty skład (zawierają witaminy: A, D, witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, żelazo, wapń, sód, cynk, miedź, jod, fluor, mangan, magnez, fosfor).

Różnią się jednak od większości leśnych grzybów, takich jak: borowiki, rydze czy maślaki, które do rozwoju wymagają towarzystwa odpowiedniej rośliny, ponieważ wchodzą w nią symbiozę.

Zaliczana jest bowiem do grzybów saprotoroficznych, które zupełnie go nie potrzebują, (ponieważ pobierają energię z martwej materii organicznej). Dzięki temu można ją gwałtownie wyhodować w ogrodzie (w zacienionym miejscu), a także szklarni, garażu, piwnicy a choćby w doniczce na parapecie.

Czytaj również: Paproć brązowieje i usycha? Ta domowa odżywka przywróci jej soczystą zieleń

Jak uprawiać pieczarki w domu? Takie warunki musisz im zapewnić

W każdym mieszkaniu znajdzie się miejsce na uprawę pieczarki i można się za to zabrać niezależnie od pory roku. Wystarczy, iż w pomieszczeniu, w którym prowadzona będzie uprawa pieczarek, temperatura wyniesie od 14 do 25 stopni Celsjusza.

Jak uprawiać pieczarki w domu? Opcji jest kilka. Możesz do tego wykorzystać foliowe worki albo doniczki (skrzynki drewniane lub plastikowe). Najłatwiejszą opcją jest zakup gotowego podłoża do uprawy pieczarek w sieci albo sklepie ogrodniczym. Jest ono bowiem już zaszczepione grzybnią.

Znajomy ogrodnik poleca zestawy do uprawy pieczarek w domu, które zwykle zawierają już zarówno substraty zaszczepione grzybnią pieczarek, jak i woreczek z ziemią. Prawie zawsze dołączona jest do nich także instrukcja, co jest ogromnym ułatwieniem dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z sadzeniem grzybów.

Uprawa pieczarek krok po kroku. Co robić, by zebrać dorodne grzyby?

Gdy zakupisz zestaw do uprawy pieczarek w domu, otwórz opakowanie, a podłoże z grzybnią przykryj dołączoną ziemnią. Podlej podłoże niewielką ilością wody tak, by jedynie je zwilżyć i nałóż pokrywkę, (jeśli ta jest dołączona), aby zapewnić grzybom warunki jak w mini szklarni.

Jeśli jej nie ma, to również nic nie powinno się stać. Po prostu pieczarki najprawdopodobniej trzeba będzie codziennie zwilżać wodą. Po 10 dniach powinieneś zauważyć biały nalot na podłożu (grzybnię). Rozprowadź ją równomiernie na całym podłożu grabkami albo widelcem.

Jeśli to możliwe, obniż temperaturę w pomieszczeniu do około 17-18 stopni Celsjusza, by grzyby mogły się rozwijać w chłodniejszym środowisku. Co drugi dzień kontroluj wilgotność podłoża, unosząc pokrywkę.

Pierwsze pieczarki pojawią się po 3-4 tygodniach. Gdy ich osłonki pod kapeluszami lekko się złuszczą, możesz je wyjąć z doniczki. Uważaj, aby nie uszkodzić innych, mniejszych grzybów podczas zbierania.

Zobacz też:

Te drzewa i krzewy wymagają cięcia zimą. Dzięki temu zabiegowi zbierzesz obfite plony

Wiosenne kwiaty w twoim ogrodzie zaczęły już kwitnąć? Ogrodnik radzi, co zrobić

Planujesz sadzić tulipany do gruntu? Ogrodnik radzi, czy styczeń to dobry miesiąc

Idź do oryginalnego materiału