Zamiast do kosza, wrzuć do doniczki zamiokulkasa. Będzie rósł, jak nigdy

top.pl 1 tydzień temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Zamiokulkas to roślina, która od lat króluje w domach, biurach i przestrzeniach publicznych. choćby jeżeli nie masz ręki do kwiatów, ta roślina daje pewność sukcesu w uprawie. Dowiedz się, dlaczego zamiokulkas to najodporniejszy wybór, jakich błędów unikać w jego pielęgnacji oraz jak zrobić domowy nawóz, który sprawi, iż będzie rósł jak nigdy dotąd.

Zamiokulkas – najodporniejsza z roślin

Jeśli szukasz rośliny, która przetrwa niemal wszystko, zamiokulkas będzie idealnym wyborem. Pochodzi z Tanzanii, Kenii i Zanzibaru, gdzie przystosował się do suchych, skalistych terenów. Dzięki temu w domu poradzi sobie z przesuszeniem, deficytem światła czy wahaniami temperatur. Grube kłącza i mięsiste liście zamiokulkasa to naturalny magazyn wody, co czyni go niemal niezniszczalnym.

To właśnie ta cecha sprawia, iż zamiokulkas jest częstym gościem w biurach czy hotelach, gdzie nie zawsze jest czas na regularną pielęgnację. Ta roślina jest idealna dla początkujących miłośników zieleni, a także dla tych, którzy chcą upiększyć wnętrze bez dużego nakładu pracy.

Co szkodzi zamiokulkasowi?

Choć ta roślina jest odporna, istnieją pewne błędy w pielęgnacji, które mogą poważnie jej zaszkodzić. Największym wrogiem zamiokulkasa jest nadmierne podlewanie, przez które jego korzenie mogą gnić. Objawia się to żółknięciem liści i brązowymi plamami na łodygach. Aby tego uniknąć, pamiętaj o odpływie w doniczce i warstwie drenażu na jej dnie, które skutecznie uniemożliwią zatrzymywanie wody w korzeniach.

Brak światła również nie służy zamiokulkasowi. Choć dobrze znosi półcień, zbyt długa ekspozycja na ciemność prowadzi do wyciągania łodyg i zahamowania wzrostu. Unikaj też niskich temperatur – te poniżej 10°C mogą być dla zamiokulkasa zabójcze.

Domowy nawóz dla zamiokulkasa

Zamiast wyrzucać obierki jabłek, możesz je wykorzystać jako nawóz dla swojego zamiokulkasa. To ekologiczny sposób na dostarczenie roślinie najważniejszych składników odżywczych i poprawę jej kondycji. Masz do wyboru dwa proste sposoby przygotowania odżywki:

  1. Proszek z obierków jabłek – wysusz obierki w piekarniku lub na słońcu, zmiel na pył, a następnie wymieszaj z wierzchnią warstwą ziemi w doniczce.
  2. Płynny nawóz jabłkowy – zmieszaj pył z litrem odstanej wody (co najmniej 4 jabłka na litr), a następnie podlewaj roślinę raz na 2 tygodnie przygotowaną miksturą.

Ten prosty domowy nawóz nie tylko odżywi zamiokulkasa, ale sprawdzi się także w pielęgnacji innych roślin, takich jak monstery. Dzięki naturalnym składnikom możesz wesprzeć swoją roślinę bez sięgania po chemiczne preparaty.

Zamiokulkas to roślina, która odwdzięczy się pięknym wyglądem choćby za minimalną troskę. Przy odpowiedniej pielęgnacji i odrobinie kreatywności w nawożeniu stanie się ozdobą, której będą zazdrościć wszyscy miłośnicy zieleni!

Zobacz też:

Gwiazda betlejemska gubi liście? Sprawdź, czy nie popełniasz tego błędu

Ta roślina zachwyca nie tylko w święta. Może kwitnąć przez całą zimę

Cyklamen uwielbia tę odżywkę z resztek. Dzięki niej kwitnie całą zimę

Idź do oryginalnego materiału