W ogrodzie pojawiają się czasem miejsca, które ciężko zagospodarować, ze względu na to, iż znajdują się w cieniu lub panują tam inne niesprzyjające warunki, sprawiające, iż rośliny nie chcą się tam przyjąć i dobrze rozwijać. Z pomocą przychodzi wtedy śledziennica skrętnolistna, która nie tylko zakrywa podłoże, ale i pięknie zakwita i to zimą, gdy w ogrodzie jest szaro i ponuro.
Co warto wiedzieć o śledziennicy skrętnolistnej? To wyjątkowa roślina
Śledziennica skrętnolistna jest rośliną wieloletnią i należy do rodziny skalnicowatych. Jej zaletą jest niewątpliwie to, iż świetnie nadaje się do maskowania podłoża w ogrodzie. Wynika to z tego, iż posiada ona gęste i mięsiste liście, które tworzą wspólnie zwartą, zieloną powłokę. Co więcej, może ona zdobić nasz ogród choćby już od lutego, ponieważ to właśnie wtedy zakwita.
W tym okresie na roślinie pojawiają się drobne, jasnożółte kwiaty, które wprowadzą do naszego ogrodu nieco koloru w trakcie zimy. Śledziennica świetnie sprawdza się choćby pod drzewami, a także w zacienionych ogrodach lub na skalnych kompozycjach.
Co więcej, śledziennica skrętnolistna jest rośliną odporną na choroby i szkodniki, dzięki czemu jej uprawa nie przysparza wiele problemów. W dodatku nie ma ona wiele wymagań co do pielęgnacji, a przy odrobinie troski, odwdzięczy się pięknym i gęstym dywanem liści, tym samym zakrywając kłopotliwe miejsca w ogrodzie.
Czytaj również: Twoja sansewieria zachwyci wszystkich gości. Wystarczy, iż zadbasz o nią w ten sposób
Jak pielęgnować śledziennicę skrętnolistną? Ten okaz ma małe wymagania
Chcąc cieszyć się pięknymi kwiatami w lutym, musimy przede wszystkim wybrać odpowiednie stanowisko dla naszej śledziennicy skrętnolistnej. Najlepiej rośnie ona w półcieniu, jednak poradzi sobie także w miejscach bardziej nasłonecznionych. Dobrym pomysłem jest obsadzenie nią przestrzeni pod rozłożystymi drzewami, ponieważ jej zdolność do rozrostu choćby w trudnych warunkach, umożliwi pokrycie podłoża.
Tak jak wspominaliśmy, śledziennica skrętnolistna nie jest wymagającą rośliną, ale istnieje kilka kwestii, o które trzeba zadbać. Roślinę należy sadzić w żyznej glebie. Najlepiej będzie się rozwijała w ziemi próchnicznej, lekko kwaśnej i ciągle wilgotnej, ale nie podmokłej. Oprócz tego nie wymaga od nas szczególnej troski.
Co więcej, jeżeli już ją posadzimy w danym miejscu, to nie potrzebuje ona przesadzania. Pamiętajmy jedynie zadbać latem o podlewanie śledziennicy, gdy gleba gwałtownie traci wilgoć. Natomiast zimą zatroszczmy się o to, by miała ona naturalną osłonę w postaci suchych liści, które ochronią jej delikatne części przed mrozem. Z tego powodu warto sadzić roślinę pod drzewami. Oprócz tego musimy zapewnić śledziennicy nawożenie dwa razy w roku.
Zobacz też:
Te rośliny warto mieć w mieszkaniu zimą. Dobrze wpływają na zdrowie
Nie wyrzucaj gwiazdy betlejemskiej po świętach. Może zakwitnąć w kolejnym roku
Nie wiesz, kiedy przesadzić zamiokulkasa? Zwróć uwagę na ten szczegół