Z jaką prędkością migrują europejskie rośliny leśne? Zbadali to naukowcy

3 godzin temu
Zdjęcie: Z jaką prędkością migrują europejskie rośliny leśne? Zbadali to naukowcy


W wyniku działalności człowieka europejskie rośliny leśne migrują nie tylko w kierunku biegunów, jak się powszechnie wydawało, ale również na zachód – udowodnił międzynarodowy zespół naukowców, w którego składzie byli również Polacy.

Wyniki badania zostały opublikowane w „Science”.

Międzynarodowy zespół naukowców przeanalizował rozmieszczenie 266 europejskich gatunków roślin leśnych w okresie 84 lat. W sumie, badaniem zostało objętych 3000 stanowisk leśnych zlokalizowanych m.in. w Puszczy Białowieskiej w Polsce i w lasach Brandenburgii (Niemcy).

Naukowcy obliczyli, iż europejskie rośliny leśne przesuwają swoje zasięgi geograficzne ze średnią prędkością 3,56 km rocznie.

Jednocześnie ok. 39 proc. gatunków przesunęło się na zachód, a jedynie 15 proc. na północ. Oznacza to, iż migracja na zachód była 2,6 razy bardziej prawdopodobna. – To stoi w sprzeczności z powszechnym założeniem, iż wzrost temperatury spowodowany zmianami klimatycznymi skłania wiele gatunków do przenoszenia się do chłodniejszych regionów na północy – napisali naukowcy.

Jednocześnie naukowcy uważają, iż to zjawisko można tłumaczyć zmianami środowiskowymi wywołanymi przez człowieka.

– Wiele europejskich roślin leśnych ma tendencję do migracji na zachód – podążając za obszarami o dużej koncentracji azotu w glebie. Dzieje się tak w wyniku działalności przemysłowej, ruchu drogowego oraz użytkowania ziemi przez człowieka – stwierdzili naukowcy.

– Współcześnie klimat zmienia się w tak niespotykanym tempie, iż poznanie mechanizmów odpowiadających za szybkość i kierunek zmian w zasięgu gatunków jest niezmiernie ważne. Pozwala bowiem zrozumieć ewolucję różnorodności biologicznej oraz może przyczynić się do zapewnienia jej skutecznej ochrony – uważa prof. Bogdan Jaroszewicz z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz pracownik Białowieskiej Stacji Geobotanicznej, cytowany na stronie internetowej UW.

PAP / RL / opr. WM

Fot. Iwona Burdzanowska / archiwum

Idź do oryginalnego materiału