Ten zimozielony krzew zachwyca przez cały rok. Teraz jest najlepszy czas na sadzenie

top.pl 2 godzin temu
Zdjęcie: /123RF/PICSEL


Poszukujesz do swojego ogrodu krzewu, który będzie cieszyć oko przez cały rok? Wybierz zimozielony cis pospolity, zachwycający ciemnozielonymi, błyszczącymi igłami i intensywnie wybarwionymi owocami. Możesz zrobić z niego żywopłot albo stworzyć rzeźbę ogrodową. Jesień jest najlepszym, aby go posadzić.

Cis pospolity to popularny, zimozielony krzew, który jest łatwy w uprawie i idealnie wpasowuje się w różne aranżacje ogrodowe. Jego kora ma barwę ciemnoszarą, a szpilki są ciemnozielone, niekłujące i grzebieniasto rozłożone na pędach. Jagody cechuje czerwona barwa. Stanowią pożywienie dla ptaków. Sprawdź najważniejsze informacje o sadzeniu i uprawie tej rośliny.

Kiedy i na jakim stanowisku sadzić cis pospolity?

Cis pospolity sadzi się wiosną albo jesienią. W tych porach roku temperatury są umiarkowane, a podłoże wilgotne.

Krzew, który zamierzamy posadzić jesienią, musi zdążyć ukorzenić się przed mrozami. W związku z tym najlepiej przeprowadzić ten zabieg we wrześniu albo październiku.

Cis pospolity nadaje się na półcieniste i cieniste stanowiska, do gęstych nasadzeń żywopłotowych albo jako rośliny formowane. Te krzewy mają gęsty system korzeniowy, dlatego możemy postawić na długą uprawę pojemnikową. Wówczas zimą będą piękną ozdobą ogrodu.

Jak dbać o cis pospolity? Najważniejsze zasady pielęgnacyjne

Cisowi pospolitemu zapewniamy wilgotne, próchnicze i przepuszczalne podłoże. Dobrze radzi sobie na lekko zasadowej ziemi, dlatego przed posadzeniem warto wykonać wapnowanie.

Te krzewy należy regularnie podlewać po posadzeniu i w okresach suszy. Nawadniamy je obficie, zwilżając 30-centymetrową warstwę gleby.

Cis pospolity zasilamy nawozami wieloskładnikowymi co 3-4 tygodnie od marca do czerwca. Jest to istotny zabieg, szczególnie po cięciu, gdy roślina musi się zregenerować.

Nie stosujemy odżywek azotowych od końca lipca, ponieważ pobudzą wzrost pędów przed jesienią, co może doprowadzić do przemarznięcia tych młodych, nie do końca zdrewniałych.

Okazy przycinamy w marcu albo kwietniu. Potem możemy zrobić to drugi raz w lipcu lub sierpniu. Zeschnięte i stare pędy usuwamy przy pniu, a resztę tniemy o połowę. Pamiętajmy też o usuwaniu chwastów, które zabierają cisom wodę, powodując zamieranie igieł.

Zobacz też:

Wcale nie wiosną. Teraz jest najlepszy czas na ten zabieg w ogrodzie

Ma 18 razy więcej witaminy C, niż cytryna. Teraz możesz posadzić go w swoim ogrodzie

To jedna z najwytrzymalszych roślin na świecie. Możesz ją uprawiać w domu lub w ogrodzie

Idź do oryginalnego materiału