Wypadek na grzybobraniu w Książańskim Parku Krajobrazowym. Służby apelują o ostrożność i przypominają za co można otrzymać mandat

3 godzin temu
Zdjęcie: fot. Grupa Sudecka GOPR, KMP Wałbrzych, Nadleśnictwo Świdnica


Wysyp grzybów z sudeckich lasach jak co roku zachęcił miłośników grzybobrania do wycieczek po górach i lasach. Niestety owocuje to zwiększoną liczbą wypadków z ich udziałem – informują ratownicy z Grupy Sudeckiej GOPR, którzy mają za sobą kolejne interwencje związane z udzieleniem pomocy grzybiarzom. Służby apelują o stosowanie się do zasad bezpiecznego grzybobrania, a także przypominają jakie zachowania mogą zakończyć się otrzymaniem mandatu.

fot. Grupa Sudecka GOPR, KMP Wałbrzych, Nadleśnictwo Świdnica

Tylko we wtorek Grupa Sudecka Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego była dwukrotnie wzywana do udzielenia pomocy grzybiarzom. – Po godzinie 16.00 ratownicy zostali zadysponowani na szlak zielony na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. W wyniku poślizgnięcia się grzybiarz spadł ze skarpy i doznał urazu kości udowej. Mężczyzna został zabezpieczony i ewakuowany do miejsca gdzie mógł dotrzeć Zespół Ratownictwa Medycznego – opisują ratownicy.

Drugą interwencję podjęli kilka godzin później w rejonie wałbrzyskiego Sobięcina. – Kolejne zgłoszenie przyszło około godziny 21.00. Zaniepokojony syn poinformował, iż ojciec nie wrócił z grzybobrania na które wybrał się kilka godzin wcześniej na dawne hałdy pokopalniane. Ok. godziny 01:30 mężczyzna został odnaleziony w stanie dobrym na stromym zboczu jednej z hałd. W stanie dobrym został ewakuowany z trudno dostępnego terenu i przekazany Zespołowi Ratownictwa Medycznego – relacjonują.

Przy tej okazji służby raz jeszcze apelują do wszystkich, którzy wybierają się do lasu na grzyby, o zachowania rozsądku i podstawowych zasad bezpieczeństwa. – Nie wychodźmy na tego typu wypady sami i poinformujmy najbliższą rodzinę, w którym kierunku się udajemy. Najlepiej o ile wyjdziemy z samego rana, by do zmierzchu wrócić do miejsca zamieszkania. Pamiętajmy o zabraniu telefonu komórkowego z włączonym lokalizatorem. Dobrze mieć na sobie odzież w elementami odblaskowymi. o ile jednak zgubimy się w lesie, telefonicznie poinformujmy o tym fakcie policjantów. Będzie wtedy możliwość szybkiego zorganizowania działań poszukiwawczych, tak jak to miało miejsce wczoraj. Kiedy natomiast odnajdziemy drogę także skorzystajmy z telefonu, by niezwłocznie poinformować okoliczne służby. Oszczędzi to czasu i zaangażowania wszystkich osób biorących udział w poszukiwaniach – przypomina kom. Marcin Świeży z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

1 z 11
fot. Grupa Sudecka GOPR
fot. Grupa Sudecka GOPR
fot. Grupa Sudecka GOPR
fot. Grupa Sudecka GOPR
fot. Grupa Sudecka GOPR
fot. Grupa Sudecka GOPR
fot. Grupa Sudecka GOPR
fot. KMP Wałbrzych
fot. KMP Wałbrzych
fot. KMP Wałbrzych
fot. KMP Wałbrzych

Grzybobranie może słono kosztować. Za co można otrzymać mandat?

Wybierając się na grzyby warto również pamiętać o kilku zasadach, których złamanie grozi otrzymaniem mandatu. Nagminnie łamany jest zakaz wjazdu do lasu i parkowanie w niedozwolonych miejscach. W lesie można się poruszać jedynie drogami publicznymi. Nie wolno zbierać grzybów w tych częściach lasu, które są objęte zakazem wstępu. Tak jest w przypadku upraw leśnych do 4 metrów, czy ostoi zwierzyny. Ten zakaz powinien być bezwzględnie respektowany przez cały rok, a podczas rykowisk grzybiarze nie powinni płoszyć zwierzyny.

Na grzybobranie nie należy się także wybierać do rezerwatów i parków narodowych. Niedozwolone jest zbieranie grzybów chronionych – z ich listą można zapoznać się w serwisie grzyby.pl. Za te przewinienia grzybiarz może otrzymać mandat karny w wysokości od 20 do 500 złotych. Co więcej, jeżeli oprócz wjazdu autem do lasu naruszymy ustawę o ochronie przyrody, możemy zostać ukarani grzywną do 1000 zł, a gdy sprawa będzie skierowana do sądu, to choćby 5 tys. złotych.

Nadleśnictwo Świdnica zaprasza do lasu na piękne grzyby i miłe spacery – to dobro, z którego powinnyśmy korzystać. Przypominamy tylko, iż nie każdy grzyb jest jadalny, a las to dom, gdzie człowiek jest tylko gościem, dlatego obowiązują nas pewne zasady: zachowaj w lesie ciszę, swoje śmieci zabierz ze sobą, nie niszcz grzyba, którego nie zabierasz, pamiętaj o kategorycznym zakazie wjazdu do lasu pojazdami silnikowymi, nie zastawiaj dróg wjazdowych do lasu – przypomina Grzegorz Borensztajn, strażnik leśny Nadleśnictwa Świdnica.

Dekalog grzybiarza

Zbieraj wyłącznie te grzyby, które rozpoznajesz bez wątpliwości. jeżeli jesteś początkującym grzybiarzem, zostań przy grzybach rurkowych, z „siateczką” od spodu kapelusza. Unikaj małych osobników, które nie mają jeszcze wyraźnie widocznych cech gatunku – mogą być trudne do adekwatnego rozpoznania. Pamiętaj, żeby grzyby wykręcać w całości z podłoża, nie odcinać dolnej części trzonka. Pozostawienie całej owocni ułatwia identyfikację grzyba. Nie niszcz i nie rozkopuj grzybni – powstają z niej nowe grzyby – przypominają pracownicy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. Radzą równocześnie, aby grzyby zbierać do przewiewnego koszyka lub łubianki, ponieważ w plastikowej torbie lub wiadrze grzyby bardzo gwałtownie się psują i w rezultacie choćby gatunki jadalne mogą zaszkodzić zdrowiu.

Pamiętaj, iż choćby wytrawni grzybiarze nieraz się mylą. Sprawdzaj, czy na pewno twoje znalezisko jest jadalne. Możesz korzystać z aplikacji mobilnych, które pomogą ci zidentyfikować znalezione grzyby, albo posiłkować się tradycyjnym atlasem. Możesz też zanieść grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Pomogą ci ocenić, czy zbiór jest bezpieczny i możesz przygotować z niego posiłek – wskazują pracownicy wojewódzkiego sanepidu.

Bezpieczne grzybobranie

O zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku podczas wyprawy do lasu apelują również policjanci. – Zbieranie grzybów to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu i aktywny odpoczynek na łonie natury. Doświadczenia ubiegłych lat pokazują, iż nie każdy kto idzie do lasu, potrafi sprawnie się po nim poruszać. Służby ratunkowe każdego roku poszukują zaginionych grzybiarzy – wskazują dolnośląscy mundurowi, którzy przypominają o podstawowych zasadach bezpiecznego grzybobrania:

  • Staraj się nie wychodzić na grzyby samemu. jeżeli wiesz, iż masz problemy z orientacją w terenie lepiej, żebyś wybierał się do lasu z inną osobą. Podczas zbierania grzybów pozostań w kontakcie wzrokowym z towarzyszami.
  • Poinformuj bliskich, gdzie się wybierasz i o której godzinie planujesz wrócić.
  • Sprawdź na mapie obszar, na którym zamierzasz zbierać grzyby. Zapoznaj się ze szlakami i trasami prowadzącymi do głównych dróg.
  • Jeśli nie znasz dodrze terenu trzymaj się szlaku, miej w zasięgu wzroku główną ścieżkę. Zwracaj uwagę na punkty orientacyjne oraz charakterystyczne elementy w danym terenie.
  • Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, bowiem w chwili zagrożenia bądź zabłądzenia w lesie będziesz mógł kogoś o tym poinformować. Może też przydać się gwizdek, latarka, kompas, powerbank.
  • Ubierz się adekwatnie do warunków pogodowych. Pamiętaj o ciepłej, przeciwdeszczowej odzieży i obuwiu oraz o elementach odblaskowych.
  • Jeśli wychodzisz na dłużej, zabierz ze sobą prowiant i coś ciepłego do picia. Pamiętaj również o butelce wody do picia.
  • Planuj wyjście na grzybobranie w godzinach porannych lub w ciągu dnia. Nie wychodź zbyt późno, nie ryzykuj, iż w lesie zastanie cię zmierzch.
  • Gdy wiesz, iż sam sobie nie poradzisz w trudnej sytuacji pamiętaj, iż nie wolno Ci panikować! Staraj się też dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie;
  • Jeśli usłyszysz w legie głosy lub zobaczysz światła – zostań w miejscu i zacznij wołać o pomoc.
  • Zadzwoń do rodziny i na telefon alarmowy 112. Określ, w jakim miejscu się znajdujesz (lasy w całej Polsce podzielone są na ponumerowane prostokąty, tzw. oddziały. Na krańcach każdej strefy znajduje się kamień z numerem. Dzwoniąc na Policję lub Straż Pożarną wystarczy, iż podasz numer z kamienia. Wzdłuż oddziałów przebiegają drogi przeciwpożarowe, które również są ponumerowane. Dzięki nim dużo łatwiej jest zlokalizować zagubioną osobę).

Gdy nie masz przy sobie telefonu komórkowego – bez paniki. Starając się opanować emocje, przeanalizuj swoją sytuację. Następnie rusz w poszukiwaniu wyjścia z lasu. Szukaj przewodów linii energetycznych, jeżeli już je znajdziesz idź wzdłuż kabla. Prędzej czy później dojdziesz do leśniczówki lub jakiegoś domu – przypominają.

/Grupa Sudecka GOPR, KMP Wałbrzych, WSSE Wrocław, opr. mn/

Idź do oryginalnego materiału