Piwonie sadzi się przy tarasach, altanach i gankach. Te rośliny preferują zatem słoneczne stanowisko, osłonięte od wiatru. Wymagają rzadkiego, ale obfitego podlewania i nawożenia wieloskładnikowym nawozem od marca do września. Jak więc dbać o krzewy w październiku? Sprawdź już teraz i odpowiednio przygotuj je do zimy.
Przytnij piwonię, a rozkwitnie na wiosnę
Piwonię przycinamy w październiku w celu pobudzenia rośliny do wytworzenia zdrowych i silnych pędów, co przyczynia się do obfitego kwitnienia w przyszłym sezonie.
Musimy zatem usunąć całe, obumarłe pędy, aby nie obciążały krzewu. Resztę przycinamy o 1/3 długości.
Pamiętajmy, aby ciąć piwonię ostrym sekatorem albo nożycami. Wcześniej zdezynfekujmy te narzędzia. Unikniemy w ten sposób przeniesienia chorób z innych roślin.
Ten jesienny zabieg przeprowadzamy w ciepły i suchy dzień. Nie możemy zwlekać z przycinaniem, ponieważ pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Nie tylko przycinanie. Jakie jeszcze zabiegi piwonii są konieczne przed zimą?
Piwonia jest w stanie przetrwać najbardziej srogie zimy, jednak musimy ją odpowiednio zabezpieczyć. Konieczny jest zatem zabieg ściółkowania. Obsypujemy krzew warstwą kory, ziemi albo suchego obornika.
Jeśli chcesz wzmocnić kwitnienie rośliny na lata, to polecamy jej zasilenie składnikami odżywczymi. W tym celu warto zrobić naturalny nawóz ze skorupek jajek lub drożdży. Jak przygotować te dwie odżywki?
W pierwszym przypadku wystarczy rozkruszyć skorupki jajek i zmieszać je z wierzchnią warstwą ziemi. Możemy też zalać odpad wodą i odstawić roztwór na kilka dni. Po tym czasie podlewamy nim piwonie.
Żeby zrobić drożdżową odżywkę, musimy rozkruszyć 50 g świeżych drożdży i zalać je 5 l ciepłej wody. Po godzinie naturalny nawóz jest gotowy do użycia. Przed podlaniem nim krzewów, należy jednak rozcieńczyć go z wodą w stosunku 1:10.
Zobacz też:
Te tulipany będą kwitły przez lata. Nie musisz wykopywać cebulek
Przygotuj dalie na zimę. jeżeli zostaną w ogrodzie, zmarnieją
Zrób to w szklarni przed zimą. Zapobiegniesz chorobom warzyw