Wygląda jak krokus. 5 nasion może zabić człowieka. Leśnicy nazywają go "roślinnym arszenikiem"

3 godzin temu
Zdjęcie: Jak wygląda zimowit jesienny? Karina Schultze/iStock


W polskich lasach pojawiła się śmiertelnie niebezpieczna roślina. Na pierwszy rzut oka wygląda tak samo jak krokus, więc łatwo się pomylić. Jest równie piękna, ale niestety zdradliwa. Zobacz, jak wygląda zimowit jesienny i czym grozi spożycie jego nasion.
Zimowit jesienny to roślina cebulowa o kształcie kwiatów bardzo podobnych do krokusa. Różni się od niego porą kwitnienia - krokusy kwitną wiosną, a zimowity jesienią, we wrześniu i październiku. Zapylane są przez trzmiele, pszczoły, muchy oraz niektóre motyle. Kwiat jest uważany za symbol końca lata. Najczęściej ma jasnofioletowy kolor, ale można też spotkać białe, różowe i purpurowe odmiany.


REKLAMA


Zobacz wideo Przesadzajcie, a urośniecie! Oto, jak powinno się przesadzać rośliny doniczkowe!


Jak wygląda zimowit jesienny? Trujący, ale piękny kwiat
Na terenie Polski zimowit jesienny występuje na podgórskich łąkach oraz w południowo-zachodniej części kraju. Osiąga do 30 cm wysokości i ma szerokie, lancetowate liście. Niestety jest to roślina silnie trująca. Może stanowić zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. istotny komunikat w tej sprawie wydało ostatnio Nadleśnictwo Siewierz.


Wyglądają pięknie, niczym krokusy wiosną, ale niech nikomu nie przyjdzie do głowy ich zrywanie. Nie tylko są pod ochroną, ale są też śmiertelnie niebezpieczne. jeżeli ktoś posadził ziemowity w ogrodzie, to z pewnością wie, iż dla bezpieczeństwa warto przy ich pielęgnacji używać rękawiczek. Nazywane są też roślinnym arszenikiem, śmiertelna dawka dla człowieka to ok. 5-10 nasion


- można przeczytać na profilu na Facebooku.


Gdzie rośnie zimowit jesienny? Pod żadnym pozorem nie spożywaj jego nasion
W zimowitach jesiennych zawarta jest kolchicyna, która należy do najbardziej trujących środków pochodzenia roślinnego. Owcze i kozie mleko pochodzące od zwierząt, które zjadły wcześniej zimowita, również jest niebezpieczne. Niepokojące objawy występują po kilku godzinach po spożyciu nasion. Może pojawić się uczucie pieczenia w ustach, wymioty oraz krwawa biegunka. Na razie kwiat był widziany w leśnictwie Trzebyczka (województwo śląskie) oraz na terenie Wielkopolski. Można go też spotkać w Sudetach i Karpatach.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału