Muzeum Narodowe we Wrocławiu
26.04, g. 12:00
Wrzosówka – była wieś, a pozostał tylko kościół. Wykład dr Karoliny Rybickiej w ramach cyklu „Było, minęło – szlakiem nieistniejących kolonii i wsi na Dolnym Śląsku”
Wrzosówka (Heidelberg) powstała jako niewielka osada przy leśniczówce ok. 1660 r. W kolejnych stuleciach nie rozwinęła się znacząco, a liczba jej mieszkańców nigdy nie przekroczyła 150 osób. Na terenie wsi stała szkoła, strażnica, młyn, gospoda oraz murowany kościół pw. św. Karola Boromeusza z 1820 r. Największe ożywienie Wrzosówce przyniosło wytyczenie szlaku turystycznego z Lądka-Zdroju na Borówkową Górę. Po zakończeniu II wojny światowej niewielu polskich osadników zdecydowało się na zamieszkanie w tym miejscu. Trudne warunki komunikacyjne i środowiskowe przyczyniły się do całkowitego wyludnienia się wsi w latach 70. XX w.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
27.04, g. 12:00
Jan Styka – artysta o europejskiej sławie. Wykład Beaty Stragierowicz upamiętniający 100. rocznicę śmierci Jana Styki
Będzie to opowieść o życiu i twórczości współautora „Panoramy Racławickiej” poza Polską. Jan Styka od 1900 r. mieszkał we Francji , a pod koniec życia także we Włoszech. Był człowiekiem sukcesu artystycznego i finansowego, twórcą Muzeum „Quo vadis” na Capri.
Wstęp wolny
Miejsce: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, s. 116
Muzeum Etnograficzne
27.04, g. 12:00
#kamyczki: pozostałości po kamieniach na rozdrożach. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Etno w południe”, prowadzenie: Kaja Ossowska
Akcja #kamyczki, polegająca na pozostawianiu w przestrzeni publicznej ozdobionych kamieni, zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Podczas warsztatów porozmawiamy o staropolskich kamieniach-drogowskazach oraz o sposobach oswajania przestrzeni wokół nas. Uczestnicy będą też mieli okazję własnoręcznie pomalować kamyki, a następnie zdecydować, czy chcą je ukryć dla innych, by stały się częścią akcji, czy zabrać je na pamiątkę.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja@muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Miejsce: Muzeum Etnograficzne
Pawilon Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
24.04, g. 11:00
Przystanek: Pawilon. Czwartkowe przedpołudniowe warsztaty dla seniorów, prowadzenie: Justyna Oleksy
Zapraszamy na zajęcia dla seniorów, które rozpoczynają się rozgrzewką ciała dostosowaną do potrzeb grupy oraz ćwiczeniami pamięci i wyobraźni będącymi wstępem do twórczego odbioru dzieł sztuki. Po intensywnym wstępie zwiedzimy wystawę sztuki – tropem szorstkości i wypukłości obrazu oraz tropem codziennych przedmiotów tworzących rzeźbę. Kiedy na obraz składają się rybie ości, a na rzeźbę – powykrzywiane widelce, oglądający zostaje postawiony przed wyzwaniem nieco innego odbioru dzieła sztuki niż ten, do którego przywykł…
Bilety w cenie 15 zł (z Wrocławską Kartą Seniora – 3 zł)
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
25.04, g. 17:00
Face to face with art: Zdzisław Beksiński. Looking for identity [EN]
Language workshops based on the collection of the Four Domes Pavilion Museum of Contemporary Art, quide: Mateusz Kamiński.
During the workshop we will focus on the early work of the famous Zdzisław Beksiński, especially the self-portraits and portraits of his wife Zofia. We will take a closer look at the coupl’s relationship, and biographical details of the artist’s life.
Entrance with a ticket for the temporary exhibition.
Twarzą w twarz ze sztuką: Zdzisław Beksiński. Poszukiwanie tożsamości
Warsztaty językowe w oparciu o kolekcję Pawilonu Czterech Kopuł, prowadzenie: Mateusz Kamiński.
W czasie warsztatów skupimy się na wczesnej twórczości słynnego Zdzisława Beksińskiego, zwłaszcza na autoportretach i portretach jego żony Zofii. Przyjrzymy się bliżej relacji tej pary oraz szczegółom biograficznym życia artysty.
Spotkanie w Pawilonie Czterech Kopuł we Wrocławiu, wstęp z biletem na wystawę czasową.
26.04, g. 12:00
Sztuka oddechu. Warsztaty wytchnieniowe z cyklu „Muzeum dostępne!”, prowadzenie: dr Lilianna Leń
Muzeum to nie tylko miejsce przechowywania i eksponowania zabytków, ale także przestrzenie, w których przebywanie zapewnia dobre samopoczucie. Zapraszamy do wyjścia z domu i odwiedzenia miejsca, w którym można oderwać się od codziennej rutyny i „odetchnąć w kontakcie ze sztuką”.
Bilety w cenie 20 zł (bilet specjalny w cenie 3 zł)
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
26.04, g. 15:00
Beton: prawda materiału. Warsztaty architektoniczne Mai Kwiecińskiej dla młodzieży i dorosłych w ramach cyklu „W cztery kopuły dookoła Pawilonu”
Na początku XX wieku beton był symbolem nowoczesności, ale nie zawsze chętnie wybieranym materiałem budowlanym. Dlaczego w Pawilonie Hans Poelzig użył betonu do odlanych klasycznych kolumn? Przeniesiemy się w czasie, aby poznać odpowiedź na to pytanie, zgłębiając adekwatności betonu oraz jego strukturę. Będziemy badać detale wykonane w tym materiale i doświadczać go osobiście. Przestudiujemy dokładnie ukształtowane w tym materiale detale, by poznać ich specyfikę. Będziemy odkrywać i doświadczać – jak często dotykacie architektury? Do udziału w warsztatach nie jest wymagana wiedza z zakresu architektury lub historii sztuki. Przyjdź, przyjrzyj się, pomyśl – i poczuj architekturę Pawilonu!
Bilety w cenie 20 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
26.04, g. 16:00
Francja, miejsca nieoczywiste: Tuluza, Marsylia, Aix-en- Provence. Wykład Iwony Gołaj w ramach cyklu „Nie tylko Pawilon. Muzea sztuki współczesnej w Europie. Od Abbemuseum w Eindhoven do Centrum Pompidou w Maladze”
Seria spotkań w Pawilonie Czterech Kopuł jest zachętą, by na drodze wakacyjnych podróży czy weekendowych wypadów odwiedzać też muzea współczesne – interesujące zarówno ze względu na swoje kolekcje, jak i oryginalną architekturę. Zapraszamy zatem do Włoch, Hiszpanii, Holandii, Szkocji i Francji szlakiem wybranych muzeów sztuki XX i XXI w.
Tym razem pora na Francję. Na Tuluzę, „różowe miasto”, a w nim Les Abattoirs – Muzeum Sztuki Współczesnej utworzone w 2000 roku w budynkach dawnej rzeźni miejskiej, gdzie na 3000 m2 pokazywanych jest podobno 4000 dzieł sztuki, a przy wejściu wita zwiedzających wielkoformatowy obraz Fernanda Légera Kobiety z papugami. Odwiedzimy też Marsylię z jej MAC-iem – Muzeum prezentującym dzieła Nowego Realizmu, Arte Povera, Land Art’u i grupy Fluxus, a także wybitnych artystek o renomie światowej: Louise Bourgeois i Niki de Saint Phalle. Marsylia to także MUCEM (Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej) i przejmujący Memoriale des Deportations, Pomnik-Muzeum, upamiętniający zagładę francuskich Żydów. A na koniec Aix-en Provence – miasto Paula Cezanne’a, gdzie w tej chwili w Caumont-Centre d’Art prezentowana jest czasowa wystawa zdjęć amerykańskiego fotografa Steve’a McCurry’ego.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
26.04, g. 18:00
Sztuka w dialogu: rozmowa z Magdaleną Hueckel. Prowadzenie: Tobiasz Papuczys
W ramach cyklu „Sztuka w dialogu” przestrzeń Pawilonu Czterech Kopuł wypełniają rozmowy z artystkami i artystami, których prace znajdują się w kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Kolejnym zaproszonym gościem będzie Magdalena Hueckel, artystka wizualna, fotografka teatralna, scenografka i podróżniczka, absolwentka Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Gdańsku. Jest autorką projektów fotograficznych, fotoinstalacji i prac wideo. W kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu znajdują się prace z cykli „Autoportrety obsesyjne” i „Autoportrety odobsesyjne”, które nawiązują do osobistej historii artystki, podejmują temat chorowania i przemijania. „Źródłem powstania większości moich prac” – pisze Magda Hueckel – „jest osobista historia, a podstawowym narzędziem pracy własne ciało i osobiste przeżycia. Gest ten jest próbą przetworzenia doświadczenia jednostkowego w uniwersalne. dzięki obrazu próbuję dotrzeć do tego, co niewidzialne i niematerialne, do najgłębszych tajemnic”.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
26.04, g. 19:00
Seans multimedialny. Oprowadzanie po wystawie kolekcji w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
Trzy kwadranse ze sztuką w Pawilonie Czterech Kopuł – daj się poprowadzić światłem, obrazem, dźwiękiem i słowem. Trwający 45 minut seans multimedialny wprowadza widza w zupełnie inny wymiar odbioru dzieł sztuki, poszerzając pole ich interpretacji. Zwiedzaniu towarzyszą najnowsze technologie: doskonałe oświetlenie, projektory, nagłośnienie, prezentacje multimedialne, które pozwalają na dotarcie do wszystkich obszarów percepcji widza.
Bilety w cenie 25 zł
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
26.04, g. 20:00
„Ostatnia rodzina” – seans filmowy. Pokaz filmu „Ostatnia rodzina” (2016) w reż. Jana P. Matuszyńskiego, wydarzenie towarzyszące wystawie „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński”
Scenariusz filmu oparty został na losach Zdzisława, Tomasza i Zofii Beksińskich i ukazuje losy rodziny Beksińskich w latach 1977–2005, do momentu tragicznej śmierci Zdzisława. W rolach głównych wystąpili: Andrzej Seweryn, Dawid Ogrodnik i Aleksandra Konieczna.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
27.04, g. 10:00
Warsztaty fotografii otworkowej. Wydarzenie towarzyszące wystawie „Fenomenalny. Zdzisław Beksiński”, prowadzenie: Kinga Łaska
Czy w świecie zdominowanym przez cyfrowe obrazy i sztuczną inteligencję fotografia może zachować swoją autentyczność? W świecie cyfrowych pikseli, gdzie każdy detal można poprawić jednym kliknięciem, fotografia otworkowa proponuje zupełnie inną perspektywę. Efekty mogą być naprawdę zaskakujące, wiele tu niedopowiedzeń i niedoskonałości, które pozwalają wyobraźni dopowiedzieć resztę historii. Podczas warsztatów zbudujemy własną kamerę otworkową, poznamy jej zastosowanie i odkryjemy, jak dzięki najprostszego narzędzia – pudełka z małym otworem – można stworzyć magiczne obrazy.
Kinga Łaska – artystka plastyk i edukatorka muzealna. Absolwentka Edukacji Artystycznej na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Uczestniczka międzynarodowych plenerów artystycznych, podczas których prowadzi interdyscyplinarne zajęcia artystyczno-edukacyjne dla dzieci i młodzieży. Jako edukatorka muzealna odpowiada za wszelkie zajęcia inspirujące do twórczego działania, w tym warsztaty rodzinne przybliżające tajniki różnych technik artystycznych oraz warsztaty fotograficzne dla dorosłych.
Bilety w cenie 20 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
27.04, g. 11:00
Gwizd odjeżdżających pociągów. Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku do lat 2, wydarzenie w ramach cyklu #muzealniaki_pod_kopułą
Na zajęciach przeniesiemy się w świat marzeń sennych, który na swoich surrealistycznych obrazach kreował malarz Kazimierz Mikulski. Dobór przedmiotów i sposób przedstawienia często kojarzy się z bajkami dla dzieci. Spróbujemy go odwzorować, tworząc wspólnie z Maluszkami łapacze (wyłącznie dobrych!) snów.
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
27.04, g. 11:00
„The Phenomenal Zdzisław Beksiński” [DE]
Eine Führung in deutscher Sprache durch die Sonderausstellung
Durchführung: Nicole Ullrich
Eintritt mit einer Eintrittskarte für die Sonderausstellung (Vier-Kuppel-Pavillon Museum für Moderne Kunst)
„Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” – oprowadzanie po wystawie czasowej w języku niemieckim
Prowadzenie: Nicole Ullrich
Spotkanie w Pawilonie Czterech Kopuł, wstęp z biletem na wystawę czasową
27.04, g. 12:00
Camera obscura i fotografia otworkowa. Wykład dr. Tomasza Dobiszewskiego w ramach cyklu „Zatrzymane w kadrze. Kurs Historii Fotografii”
Wykład poświęcony fotografii otworkowej, która czerpie bezpośrednio z zasady działania camera obscura. Omówione zostaną jej unikatowe adekwatności wizualne oraz współczesne zastosowania w sztuce. Wydarzenie skierowane do osób zainteresowanych historią fotografii, alternatywnymi technikami obrazowania oraz eksperymentami artystycznymi.
Wstęp wolny
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
27.04, g. 13:00
Co słychać wieczorami w muzeum? Rodzinne warsztaty Mai Kwiecińskiej dla rodziców i dzieci w wieku 3–5 lat w ramach cyklu „Sztuczki w Pawilonie”
Wieczorami w muzeum można usłyszeć gwizd… Tak, gwizd! Na obrazach Kazimierza Mikulskiego wszystko jest możliwe: gwiżdżą pociągi, które wcale nie zostały namalowane, a ptaki znoszą jajka w locie. Na zajęciach obejrzymy dzieła jak ze snu, a potem sami skorzystamy z naszej nieograniczonej wyobraźni przy tworzeniu własnych!
Bilety w cenie 10 zł
Zapisy: edukacja.pawilon@mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł
27.04, g. 14:00
„Fenomenalny. Zdzisław Beksiński” – oprowadzanie kuratorskie. Prowadzenie: Aleksandra Szwedo
Wystawa przygotowana w 20. rocznicę śmierci Zdzisława Beksińskiego prezentuje mniej znany, ale niezwykle istotny aspekt twórczości artysty – fotografie tworzone przez niego w latach 50. i na początku lat 60. XX w. Jest też próbą osadzenia Beksińskiego w szerszym kontekście, w którym pojawia się nie tylko jako twórca „przerażający” i „mroczny”, ale także jako pionier i poszukiwacz nowych form wyrazu, walczący z ograniczeniami współczesnej fotografii.
Wstęp z biletem na wystawę czasową
Miejsce: Pawilon Czterech Kopuł