Wszystkich Świętych tuż tuż. Jakie znicze wybrać? Nie każdy zna znaczenie kolorów

1 tydzień temu
Zdjęcie: Wszystkich Świętych tuż tuż. Jakie znicze wybrać? Nie każdy zna znaczenie kolorów, Fot. Tomasz Fritz / Agencja Wyborcza.pl


Święto Zmarłych tuż za rogiem, ale zanim kupisz świeczki, musisz wiedzieć, iż ich kolor ma znaczenie. W sklepach znajdziesz mnóstwo wariantów kolorystycznych, ale okazuje się, iż każdy oznacza coś zupełnie odmiennego.
Wszystkich Świętych to bardzo istotny czas, który warto przeznaczyć na zadumę i wspomnienie osób zmarłych. W tym dniu wybieramy się na groby najbliższych i zostawiamy na nich kwiaty oraz znicze. Mało kto jednak wie, iż ich kolor nie pozostaje bez znaczenia.


REKLAMA


Zobacz wideo Magda Stępień o procesie żałoby. "Nie mówiłam o tym publicznie. Codziennie wychodziłam z domu na cmentarz. Tam spędzałam większość dnia"


Jakie znicze wybrać? Wiele osób nie ma o tym pojęcia. Kolor odgrywa kluczową rolę
Od IX wieku Wszystkich Świętych obchodzone jest 1 listopada, ale tradycja odwiedzania grobów zmarłych była znana już w VII wieku. Na grobach zapalano ogień, który miał wyznaczać zmarłym drogę. Dziś na cmentarzach palimy znicze, ale przy ich zakupie warto wziąć pod uwagę kolor, bo każdy ma inną symbolikę.


Znicz Fot. Paweł Małecki / Agencja Wyborcza.pl


Czerwony jest najpopularniejszy i symbolizuje miłość oraz przywiązanie. Często stawia się go też podczas uroczystości państwowych, bo jest symbolem męstwa i odwagi.
Biały kojarzy się z niewinnością i lojalnością. Najczęściej jest kupowany na groby dzieci.
Żółty symbolizuje życie wieczne i nieśmiertelność.
Fioletowy kojarzy się z refleksją i nadzieją. Często jest stawiany na grobach w okresie Wielkiego Postu.
Zielony oznacza odrodzenie i nowe życie. Warto kupować ten kolor w okresie Bożego Narodzenia jako symbol narodzin Chrystusa.
Niebieski symbolizuje stabilność i przywiązanie.


Jakie kwiaty na groby? Oto najczęściej wybierane rośliny na cmentarz. Mało kto wie, jaką mają symbolikę
Najpopularniejsze kwiaty na polskich cmentarzach to chryzantemy. Są często wybierane, ponieważ cechują się odpornością na mróz, rosną gęsto i ładnie wyglądają. Mało kto jednak wie, iż chociaż w Polsce kojarzone są ze śmiercią i żałobą, w tradycji azjatyckiej oznaczają optymizm i szczęśliwe życie. Dużym zainteresowaniem cieszy się także anturium, które jest symbolem szczerej miłości i przywiązania. Na cmentarzu można spotkać też gerbery, ale nie wszyscy wiedzą, iż w wielu kulturach ten kwiat kojarzony jest z namiętnością i dawany jest w okresie Walentynek.Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału