Druga połowa maja to najlepszy czas na przesadzanie pomidorów do gruntu. Wszystko ze względu na fakt, iż ryzyko wystąpienia przymrozków, które mogą im zaszkodzić, spada wtedy do minimum. Zanim jednak zabierzesz się za kopanie dołków oraz wrzucanie do nich sadzonek, zrób kilka rzeczy. Dzięki temu pięknie się rozrosną, a niedługo wydadzą obfite plony.
REKLAMA
Zobacz wideo Nie tylko ogórki można kisić. Zobacz, jak przyrządzić pomidory kiszone
Jak przygotować podłoże pod sadzenie pomidorów? Od tego zacznij
Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić przed przesadzeniem pomidorów, jest oczywiście wybranie odpowiedniego stanowiska. Postaw na miejsce dobrze osłonięte od wiatru oraz porządnie nasłonecznione. Pamiętaj, iż do dobrego wzrostu roślina potrzebuje ciepła. Następnie przygotuj podłoże. Usuń z niego wszystkie chwasty i przekop na co najmniej 20 cm głębokości. jeżeli nie masz za dużo czasu, ziemię możesz dodatkowo przemieszać z glebą przeznaczoną do uprawy warzyw. Choć tyle w teorii wystarczy, jeżeli zależy ci na naprawdę porządnych plonach, wykonaj nieco inną czynność.
sadzenie pomidorów Helin Loik-Tomson/istock.com
Co należy wsypać do gruntu przed sadzeniem pomidorów? Dzięki temu będą pięknie rosnąć
Zamiast wykorzystywać gotową ziemię (lub chemiczne nawozy), sięgnij po naturalne metody, które dadzą pomidorom prawdziwego kopa. Nim się obejrzysz, a wyrosną duże i zdrowe. Mowa oczywiście o wykorzystaniu:
kompostu, czyli rozłożonej materii organicznej. Znajdziesz w nim azot, fosfor, potas i znacznie więcej składników, które korzystnie wpłyną na sadzonki, a przy tym poprawią strukturę gleby. Co prawda kompost najlepiej wymieszać z glebą jesienią, jeżeli jednak tego nie zrobiłaś, teraz jest ostatni dzwonek.
obornik, koniecznie przekompostowany i najlepiej bydlęcy.
Wykop głęboki dołek, który spokojnie pomieści zarówno cały system korzeniowy sadzonki, jak i dodatkowe składniki. Na dno wysyp nieco wybranego produktu (2-3 łyżki), włóż roślinę i przysyp ziemią choćby do pierwszych liści.
Co zrobić, żeby pomidory dobrze rosły? Pilnuj dwóch kwestii
Dla jeszcze lepszych efektów, po posadzeniu pomidorów warto wykonać ściółkowanie. Wykorzystaj do tego słomę, korę, lub kompost. Ten prosty zabieg sprawi, iż woda z gleby nie będzie tak gwałtownie odparowywać, a chwasty nie będą rosnąć. Ponadto w trakcie rozkładania się dodatkowo wzbogaci sadzonki o składniki odżywcze. I na koniec, nie zapomnij, iż pomidory wymagają regularnego i dość obfitego podlewania. Rób to tak, by ziemia, w której rosną, była stale lekko wilgotna. Susza bardzo źle na nie wpłynie. Uprawiasz warzywa? Zapraszamy do udziału w sondzie oraz do komentowania.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.