Wilki coraz bliżej wiosek. Myśliwi ostrzegają mieszkańców

news.5v.pl 5 dni temu

Jeszcze pół wieku temu spotkanie wilka w lubuskich lasach było rzadkością. Intensywne polowania i negatywny wizerunek tych zwierząt doprowadziły do niemal całkowitego ich wyginięcia w regionie. Dzięki działaniom ochronnym wilki powróciły do Puszczy Rzepińskiej oraz Borów Dolnośląskich, gdzie żyją dwie watahy. Leśnicy szacują, iż w lasach może przebywać około 15 osobników.

Ataki wilków

W miarę wzrostu populacji wilków w kraju coraz częściej dochodzi do ataków na zwierzęta gospodarskie i domowe. Przykładem jest zagryzienie alpaki, które wywołało dyskusję na temat agresywności drapieżników.

W innym przypadku zwierzęta weszły na teren gospodarstwa na Kaszubach i zagryzły psa przywiązanego do budy łańcuchem. Obrońcy praw zwierząt za zdarzenie obwinili właścicieli, którzy nie zadbali o bezpieczeństwo psa.

Apel myśliwych i reakcje społeczności

Niedawno myśliwi z Koła Łowieckiego „Leśnik Lipniki Łużyckie” zaobserwowali watahę zwierząt żerującą około 500 metrów od wioski. W związku z tym zaapelowali do mieszkańców o ostrożność, podkreślając, iż choć wilki zwykle unikają ludzi, mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt hodowlanych i domowych.

„Bądźcie czujni. Wilki z reguły unikają ludzi, ale mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt hodowlanych i domowych” – ostrzegają.

Oko w oko z wilkiem. Co radzą myśliwi?

„Zamykać zwierzęta gospodarskie na noc w solidnych, dobrze zabezpieczonych budynkach. Używać ogrodzeń elektrycznych – są skutecznym sposobem odstraszania drapieżników. Trzymać psy na smyczy lub w kojcach – wilki mogą postrzegać je jako rywali na swoim terytorium. Nie zostawiać resztek jedzenia na posesjach – może to przyciągać drapieżniki” – radzą łowczy z Koła „Leśnik Lipniki Łużyckie”.

Ochrona wilka w Polsce: ewolucja przepisów

W 1995 roku wilki zostały objęte ochroną w części Polski, a od 1998 roku są chronione w całym kraju. Wilki objęte są ochroną ścisłą. Zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie, przetrzymywanie, niszczenie nor i wybieranie z nich szczeniąt, a także przechowywanie i sprzedaż skór oraz innych fragmentów martwych osobników bez odpowiedniego zezwolenia.

W grudniu 2024 roku Stały Komitet Konwencji Berneńskiej zagłosował za obniżeniem statusu ochronnego wilka z „ściśle chronionego” do „chronionego”. Decyzja ta wejdzie w życie w 2025 roku i może wpłynąć na politykę zarządzania populacją wilków w Polsce.

Czytaj też:
Krowy z „cechami wilków i lisów” postrachem Osielska. „To koniec”

Czytaj też:
Burmistrz poprosił o odstrzał psów. Łukasz Litewka interweniuje

Idź do oryginalnego materiału