Wilczak czechosłowacki

1 rok temu
Zdjęcie: wilczak czechosłowacki


Podstawowe informacje

👉 Rozmiarwysokość w kłębie: suki min. 60 cm, psy min. 65 cm;
masa ciała: suki min. 20 kg, psy min. 25 kg
⭐ Szataszata: prosty, przylegający włos;
maść: płowoszara do srebrzystoszarej z charakterystyczną, jasną maską; ciemnoszara z jasną maską
️ Długość życia13–16 lat
🐶 Charakteraktywny, żywy, szybki, pewny siebie, odważny, nieufny, wytrzymały, oddany opiekunowi

Wilczak czechosłowacki – opis rasy

Wilczak czechosłowacki jest sporym psem o sylwetce wpisanej w prostokąt. Wysoko osadzony, wiszący ogon, głowa w kształcie klina oraz małe i skośne oczy to cechy typowo wilcze. Na zdjęciach wilczaka czechosłowackiego z wilkiem pomyli każdy, kto nie zna się na kynologii.

Wzorzec rasy

Wzorzec rasy określa minimalną wagę i wysokość w kłębie w następujący sposób:

  • u suczek: od 60 do 65 cm oraz od 20 do 25 kg;
  • u samców: od 65 do 70 cm oraz od 26 do 30 kg.

Wilczak czechosłowacki – okrywa

Wilczaki mają półdługą, dwuwarstwową sierść. Włos okrywowy jest prosty i dobrze przylegający do ciała. Podszerstek staje się bardziej obfity w okresie zimowym. Tym, co wyraźnie upodabnia wilczaka czechosłowackiego do jego dzikiego przodka, jest także umaszczenie. Wzorzec określa bardzo szerokie spektrum umaszczenia, od szaro-żółtego aż po szaro-srebrzyste.

Charakter wilczaka czechosłowackiego

Wilczak czechosłowacki jest psem wymagającym konsekwentnego prowadzenia i rozsądnego opiekuna. Psy tej rasy to po części wilki i w tym stwierdzeniu bynajmniej nie chodzi wyłącznie o wygląd. Ogromna inteligencja i skłonność do dominacji mogą sprawić, iż źle prowadzony pies tej rasy stanie się kłopotliwy, a choćby niebezpieczny.

Wilczak czechosłowacki a otoczenie

W stosunku do ludzi wilczaki czechosłowackie raczej nie bywają agresywne. Swoją rodzinę traktują jak stado; najczęściej wybierają sobie jednego przewodnika. Mogą być nieco nieufne w stosunku do obcych, choć niesprowokowane, zwykle traktują ich jak powietrze.

Większym problemem jest stosunek do innych psów. Szczególnie samce mogą mieć problem z zaakceptowaniem innych czworonogów swoim otoczeniu. Nie wolno pozwalać na wchodzenie w otwarte konflikty. Wilczaki czechosłowackie są bardzo silne i większość psów jest w stosunku do nich całkowicie bezbronna.

Wilczaki a lęk separacyjny

Rasa w perfekcyjny sposób łączy w sobie siłę i wytrzymałość wilka z ogromnym oddaniem w stosunku do człowieka, tak charakterystycznym dla owczarków niemieckich. To wielkie przywiązanie i skupienie na jednym przewodniku często prowadzi do lęku separacyjnego, który trudno wyeliminować. To prawdziwe przekleństwo rasy, dlatego jego przejawy trzeba jak najszybciej skorygować i pracować z psem.

Szkolenie wilczaka

Według opisu rasy wilczak czechosłowacki jest bardzo inteligentnym psem. Nie oznacza to jednak, iż jego szkolenie jest proste. Wręcz przeciwnie, wymaga konsekwencji i znalezienia odpowiedniej metody. Wrodzona czujność wilczaka czechosłowackiego może sprawiać, iż pies gwałtownie się przebodźcowuje, trudno mu się skupić i czuje się niepewnie w dużej grupie ludzi. Sesje treningowe trzeba koniecznie urozmaicać, ponieważ wilczaki niezwykle gwałtownie się nudzą.

Trzeba pamiętać, iż to młoda rasa. Charakter wilczaków czechosłowackich przez cały czas się stabilizuje. W miarę możliwości wybieraj jak najbardziej doświadczone hodowle.

Wilczak czechosłowacki – zdrowie

Zdrowie wilczaków czechosłowackich jest wyjątkowo dobre, podobnie jak odporność. Psy te, pomimo swoich dużych rozmiarów, dożywają w dobrym zdrowiu choćby 15. roku życia. W rasie nie zdarzają się żadne choroby genetyczne. choćby dysplazja stawów biodrowych, która jest schorzeniem typowym dla dużych psów, praktycznie nie występuje.

Wilczak czechosłowacki – pielęgnacja

Gęsta, wilcza sierść przedstawicieli tej rasy nie przysparza zbyt wielu problemów przy pielęgnacji. Raz na jakiś czas wystarczy wyczesać ją w celu pozbycia się martwych włosów. Warto jednak zaznaczyć, iż w okresie linienia wilczaki czechosłowackie gubią bardzo dużo sierści. Wówczas czesanie może okazać się konieczne choćby codziennie.

Wilczak czechosłowacki – żywienie

Wilczaki czechosłowackie nie są szczególnie wybredną rasą, jednak odpowiednie żywienie jest kluczem do ich dobrego samopoczucia. Najlepiej zdecydować się na dietę BARF, czyli indywidualnie dobrane przepisy złożone z surowego mięsa, warzyw i suplementów. Dobrej jakości karmy komercyjne również będą dobrym wyborem.

Szczeniaki i hodowla wilczaka czechosłowackiego

W Polsce nie ma zbyt wielu hodowli wilczaka czechosłowackiego. Możesz jednak znaleźć hodowców z ogromnym doświadczeniem, którzy wypuszczają w świat świetne szczeniaki użytkowe. Zawsze wybieraj zwierzęta ze sprawdzonego źródła. Hodowla powinna być zarejestrowana w ZKwP.

Wilczak czechosłowacki – cena

Cena wilczaka czechosłowackiego z dobrej hodowli zarejestrowanej w FCI wynosi od 2,5 do 5 tysięcy złotych. Wiele oczywiście zależy od kryteriów ustalanych bezpośrednio przez hodowcę.

Historia rasy – pies z dzikim przodkiem

Za ojca rasy uznawany jest Karel Hartl, który w 1955 postanowił przeprowadzić biologiczny eksperyment i skrzyżować jednego z użytkowych owczarków niemieckich z wilkiem karpackim. Chciał on sprawdzić, jak będą wyglądały urodzone w konsekwencji takiego związku szczenięta. Dla Hartla ważne było także to, czy będą one podatne na szkolenie.

W wyniku eksperymentu okazało się, iż mieszańce, szczególnie te gwałtownie odbierane od matek, są inteligentne, odporne i stosunkowo chętne do pracy. Stworzono więc pierwsze linie i rozpoczęto prace hodowlane. Ostatni raz krew wilka została dodana do puli genetycznej na początku lat osiemdziesiątych. Od tamtej pory psy hodowane są wyłącznie w czystości rasy.

Wilczak – rozwój wzorca

Wilczaki czechosłowackie były psami narodowymi Czechosłowacji, a po rozpadzie tego kraju patronat nad nimi przejęła Słowacja. Na drodze kompromisu ustalono jednak, iż we wzorcu nie można wprowadzać żadnych zmian bez wcześniejszej konsultacji z czeskimi klubami rasy.

FCI wstępnie uznała wilczaki za oficjalną rasę w 1989 roku, a pełne członkostwo w Federacji otrzymały one dziesięć lat później – w roku 1999. Do Polski trafiły one stosunkowo wcześnie, bo już w 1973 roku. Pierwsza rodzima hodowla – z Peronówki – została jednak zarejestrowana dopiero w 2000 roku. Hodowla ciągle działa, a wychodzące z niej psy otrzymują certyfikaty użytkowe i są bardzo cenione w całej Europie.

Wilczak czechosłowacki – kto będzie dla niego dobrym opiekunem?

Wilczak czechosłowacki to rasa psów przeznaczona dla osoby, która jest bardzo doświadczona w wychowywaniu psów. Musi być też zdeterminowana, aby podporządkować zwierzakowi wiele elementów swojego życia.

Wilczak czechosłowacki w rodzinie

Psy tej rasy niezwykle mocno przywiązują się do człowieka. Mają silny instynkt stadny i bardzo cierpią w samotności. W rasie częstym problemem jest silny lęk separacyjny, który zmienia psa w niszczyciela o olbrzymiej mocy, przez którym nie uchronią się żadne domowe sprzęty czy meble. Z tego powodu raczej nie zaleca się kupna przedstawiciela tej rasy osobie, która mało czasu spędza w domu. Nawet drugi pies nie zastąpi wilczakowi czechosłowackiemu jego ukochanego przewodnika.

Wilczak czechosłowacki a otoczenie i praca

Wilczak czechosłowacki nie nadaje się do życia w mieście. Nadmiar miejskich bodźców gwałtownie go przytłoczy i utrudni szkolenie oraz posłuszeństwo. W stosunku do dzieci pies ten zachowuje się raczej neutralnie, jednak nie słynie z ogromnej cierpliwości. Z tego powodu kontakty z najmłodszymi zawsze powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej.

Trzeba pamiętać, iż wilczak czechosłowacki powstał w celu pełnienia służby w straży granicznej. To rasa użytkowa i pracująca, która potrzebuje rozwoju i nowych zadań. W roli psa do towarzystwa sprawdzi się tylko częściowo, wtedy kiedy będzie mógł sprawdzić się w pracy – na przykład sportach kynologicznych.

Wilczak czechosłowacki – ciekawostki

Wilczak czechosłowacki jest jedną z dwóch hybryd psa i wilka, oficjalnie uznanych przez FCI za rasy.

Wiele osób decyduje się na tego psa z uwagi na jego charakterystyczny wygląd. Tymczasem wilczak czechosłowacki jest psem o dużym temperamencie i silnym charakterze. Warto mieć to na uwadze przed podjęciem decyzji o wyborze tej rasy.

Popularne imiona dla psa rasy wilczak czechosłowacki

Popularne imiona dla psa rasy wilczak czechosłowacki to:

  • Luna;
  • Lola;
  • Maks;
  • Bruno;
  • Nela.

Bibliografia

Wzorzec FCI nr 332, https://www.zkwp.pl/wzorce/332.pdf, data publikacji obowiązującego wzorca: 03.09.1999.

Idź do oryginalnego materiału