Więcej niż hobby

4 miesięcy temu

16 stycznia 1979 roku, Stanisław Kucharuk, ówczesny Naczelnik Miasta Świdnika podpisał decyzję o przekazaniu nieodpłatnie na czas nieograniczony terenu o powierzchni 10 ha na urządzenie ogrodu działkowego w Świdniku. Takie były początki dzisiejszego Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Ikar”, który w 2024 roku obchodzi 45-lecie istnienia. Tej rocznicy poświęcone było uroczyste spotkanie działkowców.

– Nasz ogród liczy 239 działek o powierzchni od 170 m kw. do 488 m kw., położonych na 10 ha gruntów, z których ogrodniczo użytkujemy nieco ponad 8 ha. Zainteresowanie pozyskaniem działek jest bardzo duże, zdecydowanie większe od ich dostępności. Stąd, moim zdaniem, nieco wywindowane ceny. Niektórzy zapominają, iż nie kupujemy ziemi, która jest własnością starostwa powiatowego, a jedynie nasadzenia i altany. Oczywiście, jeżeli użytkownik działki utrzymuje ją w przyzwoitym stanie i płaci składki, dzięki którym ogród istnieje, eksmisja mu nie grozi. Od czterech lat otrzymujemy z Urzędu Miasta roczne dotacje, za które jesteśmy bardzo wdzięczni burmistrzowi Marcinowi Dmowskiemu i jego poprzednikowi, Waldemarowi Jaksonowi. Przekazywane nam 100 tys. zł dzielimy na cztery ogrody położone na terenach należących do miasta proporcjonalnie do ilości działek. Oczywiście, jeżeli któryś ogród ma w danym roku większe potrzeby, staramy się to uwzględnić. W ciągu minionych czterech lat udało nam się wymienić w naszym ogrodzie śmietnik, który stwarzał uciążliwości dla mieszkańców okolicznych domów, postawiliśmy garaż, wymieniliśmy studzienkę wodociągową, poszerzyliśmy i wydłużyliśmy drogę wjazdową pokrytą ażurowymi płytami betonowymi, a także chodnik dla pieszych, zainstalowaliśmy monitoring na większości ogrodu. Poza tym zbudowaliśmy duży pawilon mieszczący ok. 80 osób, za pomocą którego nie musimy organizować zebrań działkowców w prowizorycznych warunkach. Wymieniliśmy też 23 słupki ogrodzeniowe, które uległy korozji. W najbliższym czasie planujemy wymianę wodociągu. Muszę powiedzieć, iż dość pozytywnie zapatrujemy się na przyszłość ogrodów. Miasto nie zapowiada zmian w planach zagospodarowania przestrzennego, które mogłyby doprowadzić do likwidacji działek, jak dzieje się to w innych miejscowościach – mówił Zbigniew Kursa, prezes ogrodu „Ikar”.

Działkowców odwiedził podczas ich święta burmistrz Marcin Dmowski.

– Cieszę się pieczołowitością, z jaką świdniccy działkowcy opiekują się swoimi ogrodami. Myślę, iż inicjatywa przyznawania im corocznej dotacji z budżetu miasta była jak najbardziej trafiona i deklaruję, iż będzie kontynuowana. Użytkownicy działek najlepiej wiedzą jak wykorzystać te pieniądze. Jedynym warunkiem jest przeznaczenie ich na rewitalizację infrastruktury, z czego skrupulatnie się wywiązują. Mam nadzieję, iż pod tym względem ogrody będą miały się coraz lepiej. Już widać nowe odcinki wodociągów, sieci elektrycznej, wyremontowane ogrodzenia, odnowione budynki gospodarcze. Ze swojej strony mogę zadeklarować, iż władze miasta zrobią wszystko, by Rodzinne Ogrody Działkowe rozkwitały i w żadnym wypadku nie zniknęły z mapy Świdnika – deklarował burmistrz Marcin Dmowski.

Jubileuszowe spotkanie było okazją do oficjalnego pożegnania Stanisława Dudziaka byłego przewodniczącego komisji rewizyjnej oraz Teresy Polskiej–Puch, która po wielu latach aktywności zakończyła pracę w roli sekretarza komisji rewizyjnej ogrodu.

– Rodzinny Ogród Działkowy „Ikar” jest dla mnie bardzo istotny nie tylko dlatego, iż już ponad 30 lat posiadam i uprawiam tutaj działkę ale przede wszystkim dlatego, iż spotkałam tutaj wielu wspaniałych, mądrych i sympatycznych ludzi. Nawiązały się między nami stosunki nie tylko sąsiedzkie ale także koleżeńskie i przyjacielskie. Są wśród nas, niestety już nieliczni, działkowcy, którzy pamiętają trudy założenia tego ogrodu, a było to w październiku 1979r. W latach 90. do pracy w komisji rewizyjnej zaprosił mnie ówczesny prezes, pan Jan Sowa. Ponieważ zawodowo pracowałam w banku, ta praca nie była dla mnie trudna. Działalność w komisji rewizyjnej skończyłam 31 grudnia ubiegłego roku. W czasie jej trwania współpracowałam z kolejnymi prezesami. Byli to panowie: Tadeusz Sokół, Andrzej Ciesielski, Ryszard Bundyra. Bardzo miło wspominam współpracę z paniami Zofią Krupą, Teresą Rejman, Marią Teterycz oraz Anną Bugalską-Turek. Serdecznie życzę zarządowi naszego ogrodu pod kierownictwem pana Zbigniewa Kursy, aby w swoich działaniach kierował się przede wszystkim dobrem ogrodu działkowego i jego społeczności, aby podejmowane przez zarząd decyzje służyły dalszemu pomyślnemu jego rozwojowi – mówiła Pani Teresa.

Tradycyjnie na świętach działkowców wyróżniane są osoby najbardziej zasłużone dla poszczególnych ogrodów. Wyjątkową odznakę „Za zasługi dla ROD”, za długoletnią działalność w komisji rewizyjnej ogrodu przyznano Teresie Polskiej-Puch. Złotą odznakę „Zasłużonego Działkowca” otrzymał Ireneusz Laskowski. Odznaki srebrne odebrali: Władysław Szwarc, Tadeusz Rudzki, Elżbieta Hawrył, Anna Wiatrowska, Marek Cieślak, Daniel Woś i Zbigniew Kursa. Odznaki brązowe przyznano: Lidii Szczerkowskiej, Marii Teterycz, Irenie Rozwód, Witoldowi Cegiełce, Marcie Cegiełce-Buk, Annie Smarzewskiej, Barbarze Laszewskiej, Agnieszce Witkowskiej i Irenie Łopuckiej.

Za estetyczny wygląd działki wyróżnieni zostali: Stanisława Czarnocka, Mateusz Placha, Kamila Kozłowska-Placha, Halina i Andrzej Tymosiakowie, Stanisław Kaniewski, Edward Bogusz, Beata Bogusz, Tomasz Ziemba, Magdalena Wabik-Ziemba, Krystyna Suszek, Pelagia Sokalska oraz Renata Bartoszek.

Pamiątkowymi dyplomami uhonorowano również działkowców, którzy użytkują działkę od 1979 roku lub pracują na niej pomimo jej przepisania. Otrzymali je: Teresa Węglewska, Zofia i Stanisław Olejnik, Stanisława Czarnocka, Kazimiera i Jan Huszcza, Lucyna Pawęzka, Helena Garbacz, Teresa i Ireneusz Laskowscy, Stanisław Jaszuk, Edward Pływacz, Marianna Majak, Janina i Zenon Dec, Iwona i Jan Zarych, Marianna i Ludwik Królowie, Daniela Polska, Halina i Wojciech Juszczakowie, Krystyna Hawrysz, Józef Krzykała, Barbara Miszczak, Krystyna Jaworska, Wiesława Jackowska, Kazimierz Wojtaszek, Romuald Waniowski, Kazimierz Wyszyński, Elżbieta Kardasiewicz, Adolf Karaś, Jadwiga Ciołek, Józef Obrębski, Anna Wilczopolska oraz Pelagia Sokalska.

Idź do oryginalnego materiału