Widzą w ciemności? A może nie są w stanie rozróżniać kolorów? Czy wiesz, jak tak naprawdę widzą koty?

3 godzin temu
Zdjęcie: iStock


Wokół tego, jak widzą koty, narosło wiele mitów. Niektórzy twierdzą, iż koty nie są w stanie rozróżniać kolorów, inni - iż koty widzą w absolutnych ciemnościach. Jak jest naprawdę? Sprawdzamy.
To, jak widzą koty, jest przedmiotem badań wielu naukowców. Sprawdzamy, co udało im się ustalić: czy prawdą jest, iż świat kotów jest czarno-biały oraz czy rzeczywiście koty widzą w ciemnościach.

REKLAMA







Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy



Czy koty widzą kolory?
Naukowcy od dawna usiłują dociec, czy koty widzą kolory. Przez długi czas rozpowszechnione było przekonanie, iż koty dostrzegają wyłącznie dwa kolory, czarny i biały. Nie jest to jednak prawdą. Koty posiadają zdolność widzenia achromatycznego, a zatem z powodzeniem rozpoznają różne odcienie szarości. Mało tego, najnowsze badania wykazują, iż koty widzą dichromatycznie, czyli rozróżniają kolory, jednak nie wszystkie.





kot (zdj. ilustracyjne) pixabay/cat823


Koty nie odróżniają czerwieni, postrzegają ją najprawdopodobniej jako odcień żółtego. Ma to związek z budową kociego oka. Podobnie jak oko ludzkie, oko kota wyposażone jest w czopki, odpowiedzialne za widzenie kolorów. Badania wykazują jednak, iż u kotów tychże czopków jest znacznie mniej, niż u ludzi, co nie pozostaje bez wpływu na zdolność widzenia kolorów przez koty.


Czy koty widzą w ciemnościach?
A czy koty widzą w ciemnościach? To kolejny mit dotyczący zdolności widzenia kotów. Prawdą jest, iż koty w ciemnościach widzą zdecydowanie lepiej niż człowiek, jednak aby zobaczyć cokolwiek, potrzebują choćby minimalnej dawki światła. Całkowity brak światła uniemożliwia widzenie tak u człowieka, jak i u kota.








Białe łapki u kota Fot. pexels.com/ autor Karolina Kaboompics


Nie jest jednak tajemnicą, iż do poprawnego widzenia kot potrzebuje zdecydowanie mniejszej ilości światła, niż człowiek, z uwagi na różnice w budowie anatomicznej kociego oka. Znacznie większa ilość pręcików, w jakie wyposażone jest kocie oko, w stosunku do oka ludzkiego sprawia, iż kot będzie dostrzegał kształty i zarysy przedmiotów w niemal zupełnych ciemnościach.
Jaki kolor widzą koty?
Skoro koty inaczej postrzegają barwy, jaki kolor widzą? Koty, jak już wiemy, nie są w stanie rozpoznać czerwieni, niezależnie od stopnia natężenia tej barwy. Pozostałe kolory widzą nieco mniej nasycone, natomiast potrafią zobaczyć też to, czego ludzkie oko nie jest w stanie dostrzec, a mianowicie światło ultrafioletowe. Soczewka ludzkiego oka takie barwy zdecydowanie blokuje, natomiast oko kocie widzi je w pełni. Dzięki temu kot jest w stanie dostrzec np. fluorescencyjne ślady moczu innych zwierząt. Śmiało można więc powiedzieć, iż oko kota ma wyższe spektrum postrzegania kolorów w stosunku do tego, czym dysponuje oko ludzkie.
Jakie kolory widzą koty?
Skoro więc czerwień jest dla nich niewidoczna, to jakie kolory widzą koty? Badania wykazały, iż zwierzęta te najlepiej widzą barwy z zakresu niebiesko-fioletowego oraz żółtego, nieco słabiej dostrzegają kolor zielony, może on być dla nich dużo bledszy niż dla człowieka.








kot (zdj. ilustracyjne) pixabay/rebecaml


Biorąc pod uwagę, iż czerwone obiekty są przez koty postrzegane jako przedmioty o barwie żółtawej, możemy odnieść wrażenie, iż świat kocich doznań wzrokowych jest znacznie bardziej ubogi, niż w przypadku ludzi. Nic bardziej mylnego. W kocim mózgu za porównywanie kolorów odpowiadają nieliczne połączenia nerwowe, co oznacza, iż dla kota barwa nie gra kluczowej roli. Dużo ważniejsze dla niego są: kształt, rozmiar, jasność i faktura tego, co widzi. A warto wiedzieć, iż widzi więcej. Ma bowiem szersze pole widzenia, niż człowiek. Oko ludzkie ma pole widzenia wynoszące 180 stopni, zaś pole widzenia kotów to około 200 stopni w każdym oku. Na dodatek kocie oczy przystosowane są do wykrywania choćby bardzo drobnego ruchu, są też dużo bardziej wrażliwe na światło.


Jak koty widzą w nocy?
Wielu z nas zastanawia się, jak koty widzą w nocy. Umożliwia im to specyficzna budowa ich oka. Chodzi tu nie tylko o większą ilość pręcików. Kolosalne znaczenie dla widzenia, zwłaszcza w nocy, ma też kształt kocich źrenic (przybierają eliptyczny, pionowy kształt) oraz ich zdolność do rozszerzania się. Podczas gdy ludzka źrenica może rozszerzyć się nie więcej niż 15-krotnie, w pełni otwarta źrenica kota może być od 130 do choćby 300 razy większa, niż wówczas, gdy jest maksymalnie zwężona. Ta cecha kociego oka sprawia, iż jest ono w stanie przyjąć światło bez względu na to, jak słaby będzie jego promień.





kot (zdj. ilustracyjne) lkoimages/istock





Na dodatek wewnątrz siatkówki kociego oka znajduje się dodatkowa membrana, tzw. błona odblaskowa. Dzięki niej możliwe jest odbijanie światła do siatkówki, przez co kot widzi znacznie lepiej w warunkach słabego oświetlenia. Dodatkowym efektem, jaki daje błona odblaskowa (Tapetum Lucidum), jest świecenie się kocich oczu w ciemności.
Zobacz też: Najdziwniejsze zwierzęta świata - niektóre z nich wyglądem przypominają potwory ze "Stranger Things"
Idź do oryginalnego materiału