Czyszczenie nagrobka i terenu wokół niego może zająć sporo czasu. Do tego dochodzi zakup drogich środków chemicznych. Dużym problemem są także trudne do usunięcia porosty. Co zrobić, żeby wizyta na cmentarzu przebiegła sprawnie? Pomocna może okazać się sól. Dzięki niej zaoszczędzisz dużo pieniędzy.
Sól do czyszczenia miejsc wokół nagrobka i usuwania porostów - używaj jej ostrożnie
Warto zabrać sól na cmentarz, robiąc porządki na Dzień Wszystkich Świętych, ponieważ usuwa śliskie plamy wokół grobu. Pojawiają się one podczas deszczowej pogody. Wówczas ścieżki mogą być pokryte wilgocią bądź błotem. Używając tej kuchennej przyprawy, osuszymy te miejsca i zwiększymy przyczepność. W związku z tym nie poślizgniemy się, a więc zadbamy o swoje bezpieczeństwo.
Solą warto też posypać mchy i chwasty, rosnące obok nagrobka. Ta przyprawa działa wysuszająco, a więc niszcząco na niechcianą roślinność.
Pamiętajmy jednak, aby nie sypać soli bezpośrednio na płytę grobu, ponieważ może uszkodzić materiał, z jakiego została wykonana, przyczyniając się do szybszego niszczenia.
Ponadto nie sypmy jej w pobliżu miejsc, gdzie rosną drzewa i krzewy ozdobne. Przyprawa działa niszcząco na każdą roślinę.
Jak jeszcze wykorzystać sól na cmentarzu?
Sól można wsypać choćby do zniczy. Wystarczy rozsypać ją dokładnie wokół knota. Dzięki temu trikowi natychmiast je odpalimy, będą świecić znacznie dłużej i jaśniej.
Na cmentarzach mogą grasować szkodniki tj. ślimaki, mrówki i inne owady, niszczące miejsca pamięci o zmarłych. Sól działa na nie drażniąco, dlatego będą omijać z daleka tereny posypane tym produktem.
Polecamy też dodanie szczypty przyprawy do wody w wazonie z żywymi kwiatami. Zadziała jako środek konserwujący, pomagający zachować na dłużej świeżość bukietów.
Zobacz też:
Tak ominiesz korki we Wszystkich Świętych. Przeczytaj, nim wyruszysz na cmentarz
W Skandynawii to imię jest hitem, w Polsce rzadko się je słyszy. Kojarzy się z kwiatem
Zetrzyj i dosyp odrobinę do kawy. Kilogramy polecą w dół, a o przeziębieniu nie będzie mowy