Chcesz adoptować niewielkiego czworonoga i zastanawiasz się, jak wybrać takiego, którego potrzeby i charakter wpiszą się idealnie w Twój tryb życia? Aby podjąć świadomą decyzję o przyjęciu zwierzęcia pod swój dach, dowiedz się najważniejszych informacji na temat danej rasy. Poniżej przedstawiamy opis psa welsh corgi pembroke. Poznaj wymagania, jakie wiążą się z wychowywaniem zwierzęcia!
Welsh corgi pembroke – podstawowe informacje
FCI | grupa I (owczarki i inne psy pasterskie, z wyłączeniem szwajcarskich psów do bydła), sekcja 1 (owczarki), nr wzorca 39 |
Długość życia | 12–15 lat |
Charakter | towarzyski, radosny, energiczny, rodzinny, wierny |
Rozmiar | mały (samce i samice):
masa ciała – 9–12 kg, wielkość, czyli wysokość w kłębie – 25–30 cm |
Sierść | krótka lub średnio długa, dwuwarstwowa – z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem; maść niebieska marmurkowa, pręgowana, ruda, śniada, trikolor z pręgowanym
podpalaniem lub trikolor z rudym podpalaniem |
Kraj pochodzenia | Walia |
Welsh corgi pembroke – szczypta historii
Rasa welsh corgi pembroke powstała na Wyspach Brytyjskich. Jej nazwa wywodzi się od nazwy hrabstwa Pembrokeshire znajdującego się w południowo-zachodniej Walii, a także od połączenia słów „cor” (karzeł) i „gi” (pies). W wolnym tłumaczeniu welsh corgi pembroke oznacza więc małego walijskiego psa z Pembrokeshire.
Pierwsze wzmianki o rasie welsh corgi pembroke pochodzą już z X wieku naszej ery. Początkowo psy te hodowano do pomocy przy wypasie bydła i uważano za wyjątkowo drogocenne. Pod koniec XIX wieku welsh corgi pembroke przestały być zwierzętami wyłącznie wiejskimi. W 1925 roku powołano pierwszy klub miłośników tych zwierząt i zaczęto je prezentować na wystawach. Od 1933 roku stadka welsh corgi pembroke przebywają też w pałacu Buckingham – królowa Elżbieta II jest z nimi bardzo związana emocjonalnie.
Welsh corgi pembroke – wygląd
Welsh corgi pembroke są zaliczane do ras małych. Optymalna wysokość w kłębie u tych zwierząt wynosi 30 cm (u samców i u samic). Zgodnie ze wzorcem FCI waga welsh corgi pembroke musi być proporcjonalna do jego wielkości. Przyjmuje się, iż masa ciała dorosłego osobnika płci męskiej powinna wynosić 10–12 kg, natomiast u suki – 9–11 kg.
Głowa: lisia w kształcie, z kufą zwężającą się ku nosowi.
Oczy: średniej wielkości, raczej szeroko rozstawione; możliwie ciemne (niebieskie dopuszczalne tylko u psów niebieskich marmurkowych), z wyraźnymi kącikami i ciemnymi powiekami.
Uszy: duże, stojące, umiarkowanie szerokie u nasady, o zaokrąglonych końcach, osadzone daleko z tyłu głowy.
Ogon: prosty, długi, dotykający lub prawie dotykający podłoża, wyglądem przypominający lisią kitę.
Szata: krótka lub średnio długa, dwuwarstwowa – z twardym włosem okrywowym i miękkim podszerstkiem.
Umaszczenie: niebieskie marmurkowe, pręgowane, rude, śniade, trikolor z pręgowanym podpalaniem lub trikolor z rudym podpalaniem.
Welsh corgi pembroke – charakter
Welsh corgi pembroke to pies o silnym instynkcie stadnym. Bardzo przywiązuje się do swoich opiekunów, jest wyjątkowo towarzyski i wierny wobec wszystkich członków rodziny. Wykazuje przyjazne nastawienie do obcych, dobrze reaguje też na obecność innych zwierząt. Nie jest agresywny, ale zaatakowany reaguje samoobroną. o ile pod jednym dachem mieszkają dwa osobniki tej samej płci, może dochodzić między nimi do konfliktów.
Welsh corgi pembroke to zwierzę energiczne i potrzebujące dużo ruchu. Jest świetnym towarzyszem sportu, choć podczas biegania z opiekunem może podszczypywać łydki (wynika to z jego instynktu zaganiania). Rasa ta jest jednak podatna na szkolenie i łatwo oduczyć ją niewłaściwych zachowań. Najbardziej efektywny trening osiągniemy poprzez pozytywne motywowanie, czyli nagradzanie pożądanych zachowań pieszczotą, pochwałą lub przysmakiem.
Welsh corgi pembroke – dla kogo?
Welsh corgi pembroke jest bardzo towarzyski i przyjazny. Choć początkowo był hodowany jako pies wiejski, dziś doskonale odnajduje się również w warunkach miejskich. Adoptować go mogą zarówno osoby mieszkające w domach, jak i w mieszkaniach. Należy jednak pamiętać, iż zwierzę to potrzebuje dość dużej dawki ruchu, aby spożytkować swoją energię.
Welsh corgi pembroke doskonale nadaje się dla rodzin z dziećmi. Warto pamiętać, aby od najmłodszych lat uczyć pociechy adekwatnego obchodzenia się ze zwierzętami. Psy, niezależnie od rasy, powinny mieć kontakt z najmłodszymi tylko pod nadzorem dorosłych.
Welsh corgi pembroke – cena
Cena za welsh corgi pembroke hodowlanego waha się w granicach 4000–6000 zł. Taka kwota wynika z wielu czynników, m.in. z renomy miejsca rozrodu. Inne elementy, które mają wpływ na koszt szczenięcia tej rasy, to:
- opieka weterynaryjna nad suką przez całe jej życie i w czasie ciąży,
- opieka nad młodymi,
- optymalna dieta,
- czas poświęcony na opiekę nad psami i ich socjalizację.
Warto zadbać o to, aby hodowla, w której poszukujemy czworonoga, była zarejestrowana przez Związek Kynologiczny w Polsce. Tylko takie miejsca dają gwarancję spełnienia standardów opieki nad zwierzętami. o ile nie zależy nam na tym, aby pupil miał rodowód, możemy zdecydować się na adopcję zwierzęcia w typie rasy welsh corgi pembroke z pobliskiego schroniska. Taki pupil nie będzie miał prawa do udziału w konkursach kynologicznych i wystawach, ale z pewnością obdarzy nas czystym i szczerym uczuciem!
Welsh corgi pembroke – pielęgnacja
Welsh corgi pembroke linieje dwa razy do roku. W tym czasie należy codziennie szczotkować jego sierść. W pozostałych okresach zwierzę przez cały czas gubi niewielkie ilości owłosienia, jednak można czesać je już tylko raz w tygodniu. Inne zabiegi pielęgnacyjne, które trzeba wykonywać regularnie, to:
- szczotkowanie zębów (raz dziennie),
- czyszczenie uszu (raz w tygodniu lub według zaleceń lekarza weterynarii),
- obcinanie pazurów (raz na 2–4 tygodnie lub według potrzeb).
Welsh corgi pembroke – żywienie
Żywienie welsh corgi pembroke powinno bazować na pełnoporcjowych pokarmach gotowych dla ras małych. Zawierają one 100% niezbędnych dla zwierzęcia składników odżywczych w optymalnych proporcjach. Zaleca się stosowanie diety mieszanej, złożonej z jedzenia suchego i mokrego w równych proporcjach (np. 100 g suchego na 100 g mokrego) pod względem masy produktów. Suche granulki są około czterokrotnie bardziej kaloryczne od pożywienia wilgotnego. Ich spożywanie ma również pozytywny wpływ na zdrowie jamy ustnej czworonoga. Z kolei mokre jedzenie dla psa wspomaga nawodnienie jego organizmu i ułatwia dbanie o szczupłą sylwetkę zwierzęcia. Jest również bardzo atrakcyjne zapachowo.
Welsh corgi pembroke są wyjątkowymi łasuchami, mają tendencję do jedzenia więcej, niż potrzebuje ich organizm. Z tego powodu należy szczególnie dbać o odpowiednie porcjowanie pożywienia pupila, aby nie narazić go na problemy z nadwagą czy otyłością. Pomocne w ustaleniu objętości posiłków są tabele żywienia, które znajdują się na opakowaniach pokarmów pełnoporcjowych. W przypadku dalszych wątpliwości warto skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem weterynarii.
Welsh corgi pembroke – zdrowie
Welsh corgi pembroke to psy ogólnie wytrzymałe i odporne. Doskonale znoszą zmienne warunki atmosferyczne – dwuwarstwowa okrywa włosowa świetnie chroni je przed zimnem i nie przepuszcza wilgoci. Latem raczej szukają cienia, chociaż nie reagują nadmiernie źle na upały.
Welsh corgi pembroke nie mają skłonności do zbyt wielu chorób. Sporadycznie występuje u nich kulawizna młodzieńcza, która mija samoistnie bez konieczności leczenia (ale zawsze każde odstępstwo od normy należy konsultować z lekarzem weterynarii). Warto pilnować, aby pupil się nie przejadał, ponieważ może to gwałtownie doprowadzić u niego do nadwagi, która z kolei grozi otyłością, a ponadto ma negatywny wpływ na zdrowie m.in. układu ruchu- zwłaszcza kręgosłupa. U psów tej rasy jest to szczególnie niebezpieczne, ponieważ charakteryzują się one długim tułowiem i krótkimi kończynami. Z tego samego powodu welsh corgi pembroke powinny unikać skoków i częstego chodzenia po schodach.
Przeciętna długość życia tych psów wynosi 12–15 lat.
Welsh corgi pembroke – ciekawostki
- Najbliższym kuzynem welsh corgi pembroke jest rasa welsh corgi cardigan, której nazwa nawiązuje do hrabstwa Cardiganshire znajdującego się w środkowej Walii.
- W Walii funkcjonuje wiele legend dotyczących welsh corgi pembroke. Jedna z nich głosi, iż na terenie wyspy żyły niegdyś wróżki jeżdżące na tych małych, zwinnych czworonogach.
- Welsh corgi pembroke są bohaterami licznych opowiadań Tashy Tudor – XX-wiecznej amerykańskiej rysowniczki i autorki bajek dla dzieci.
Welsh corgi pembroke – przykładowe imiona
Przykładowe imiona dla psa: Atos, Pimpuś, Uszak, Misiu.
Przykładowe imiona dla suki: Kika, Bunia, Saba, Nuka.