Wąż o kocich oczach nie jest groźna, ale sieje postrach wśród ludzi. Odpowiada za to ewolucja

7 godzin temu
Zdjęcie: Fot. ePhotocorp / iStock


Naturalne mechanizmy obronne zwierząt wykształcają się w toku ewolucji, a ich zadaniem jest zwiększenie szans danego gatunku na przetrwanie. Okazuje się jednak, iż czasami może przynosić to wręcz odwrotne rezultaty. Przykładem tego jest wąż występujący w Azji, którego ludzie często niesłusznie tępią.
Węże to zwierzęta, które w wielu osobach budzą negatywne emocje. Często wiąże się to z tym, iż przez swój jad stanowią faktyczne zagrożenie. Należy jednak pamiętać, iż nie wszystkie gatunki tych gadów są groźne dla człowieka. Niestety sprawa ta się komplikuje, gdy na pierwszy rzut oka trudno powiedzieć, z jakim osobnikiem mamy do czynienia. Boiga indyjska na swoje nieszczęście sprawia tu szczególnie dużo problemów.


REKLAMA


Boiga indyjska to wąż występujący w Azji. Ten średniej wielkości gad żywi się głównie jaszczurkami
Boiga trigonata, w Polsce znana jako boiga indyjska, to gatunek węża, który dość powszechnie występuje w Indiach i większości państw Południowej Azji. Jak wyjaśnia portal Nova Natura Welfare Society, gady te występują w mieszanych lasach liściastych. Spędzają dzień zwinięte w liściach palm, wśród krzewów, pod strzechami, pod korą drzew lub kamieniami. Osiągają maksymalnie 125 centymetrów długości, z czego około 18 centymetrów stanowi sam ogon. Boiga indyjska ma żółtooliwkowy lub jasnoszary kolor na grzbiecie i biało-czarny obrzeżony pas zygzakowaty wzdłuż głowy z dwoma brązowymi pasami obrzeżonymi na czarno, rozchodzącymi się ku tyłowi. Jej brzuch jest natomiast biały i może mieć szereg brązowych plamek po każdej stronie. Ze względu na duże oczy o wąskich źrenicach bywa nazywana "wężem kocim" lub "kociookim". Głównym składnikiem jej diety są jaszczurki, a w szczególności upodobała sobie gekony. Do polowania na ofiary wykorzystuje jad, który jest wystarczająco silny do zabicia małych stworzeń, ale zdecydowanie zbyt słaby, by stanowić zagrożenie dla człowieka. Mimo to węże te są często zabijane przez ludzi. Dlaczego? Sprowadza się to do ich wyglądu.
Mimikra nie zawsze działa na korzyść zwierząt. Boiga indyjska cierpi przez swój mechanizm obronny
Boiga indyjska wykorzystuje mechanizm mimikry. Jak wyjaśniają Lasy Państwowe, jest to zdolność upodabniania się (np. kolorem lub kształtem) bezbronnych zwierząt do innych gatunków posiadających przystosowania obronne, co ma stanowić dodatkową ochronę przed naturalnymi wrogami. Niestety omawiana boiga upodobniła się do jadowitej żmii łańcuszkowej, znanej również jako daboja. O ile w naturze często zniechęca to inne drapieżniki do zaatakowania węża, to w przypadku spotkania z człowiekiem wygląda to nieco inaczej. Doboja jest bowiem znana z tego, iż atakuje ludzi, więc w wielu przypadkach jest zapobiegawczo zabijana. Portal iNaturalist dodatkowo zauważa, iż te dwa gatunki w Indiach zajmują prawie te same obszary. Warto też zaznaczyć, iż boiga trigonata często ginie na drogach, ponieważ jej naturalne środowisko stopniowo się kurczy w związku z wycinaniem lasów. Póki co, boiga indyjska nie jest uznawana za zagrożoną wyginięciem. Mimo wszystko jest to interesujący przykład tego, jak ewolucja może obrócić się przeciwko danemu gatunkowi.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału