We wtorek 12 listopada 2024 r. mieszkańcy Gminy Ryglice (Powiat Tarnowski) zgłosili, iż w rejonie ul. Bukowej w miejscowości Zalasowa, przemieszczała się wataha wilków w ilości 8 osobników. Jedna z mieszkanek poinformowała, iż wilki wręcz polują na jej posesji i nie zwracają uwagi na odstraszanie. Ryglice leżą niespełna 20 km od Tarnowa.
– Bardzo proszę mieszkańców naszej Gminy o zachowanie szczególnej ostrożności. Zaistniałą sytuację zgłosiliśmy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Tarnowie oraz do Wojewody Małopolskiego – poinformował burmistrz Ryglic Paweł Augustyn.
O tym iż w regionie nie brakuje wilków i innych dosyć egzotycznych dzikich zwierząt pisaliśmy w wielu naszych materiałach.
Wilki
Od kilku lat myśliwi obserwują wzrastającą obecność dosyć egzotycznych do niedawna jenotów oraz wilków. Przykładem są tereny Gminy Żegocina w Powiecie Bocheńskim, gdzie w latach 2017 oraz 2020 zaobserwowano te drapieżniki. Wg informacji jakie uzyskaliśmy od jednego z myśliwych – wilki są też obserwowane na terenie Powiatu Brzeskiego na terenie Gminy Brzesko – m.in. w lesie okocimskim i szczepanowskim, ale myśliwi nie informują o tym szerzej, aby nie wzbudzać niepotrzebnej paniki.
Co zrobić w sytuacji, gdy dojdzie do kontaktu człowieka z wilkiem?
Jeśli zwierzę nas nie zauważyło, należy powoli i ostrożnie oddalić się od niego. Możemy przyspieszyć kroku dopiero wtedy, gdy mamy pewność, iż zwierzę jest daleko i nas nie widzi.
Jeśli wilk nas zauważył, zbliża się do nas, warczy, należy spróbować go odstraszyć, unieść ręce do góry i energicznie nimi machać, dodatkowo wydając głośne okrzyki. Wilki z natury są zwierzętami płochliwymi i unikają kontaktu z ludźmi, w sytuacji, gdy zbliżają się jednak do siedzib ludzkich, to jest to przejaw ich naturalnego instynktu, którym kierują się w poszukiwaniu pokarmu lub zwykła ciekawość. Jednak wilki, podobnie jak każde inne dzikie zwierzęta, mogą zachować się w sposób trudny do przewidzenia, jeżeli są prowokowane, chore lub zranione, a szczególnie wówczas, gdy zostaną oswojone – dokarmiane i przyzwyczajane do pobytu blisko siedzib ludzkich.
O czym należy pamiętać?
Nigdy nie dokarmiaj wilków, choćby jeżeli zwierzęta wyglądają na wychudzone i wymagające pomocy. Powiadom o ich obecności oraz pobliskie nadleśnictwo i Urząd Gminy.
Mieszkając w pobliżu lasu, przetrzymuj odpadki spożywcze w szczelnych pojemnikach z pokrywami. Resztki żywności pozostawione na kompoście poza ogrodzeniem posesji, w szczególności kawałki mięsa i wędlin, mogą zwabiać wilki. Zainstalowanie oświetlenia z czujnikami ruchu w pobliżu miejsc składowania odpadów kuchennych może odstraszać wilki od podchodzenia w ich pobliże.
Jeśli mieszkasz w obszarze zamieszkiwanym przez wilki, trzymaj w nocy swoje psy i koty w domu lub w dobrze zabezpieczonych kojcach.
Nie pozostawiaj psiej lub kociej karmy na zewnątrz, w miejscach, gdzie mogłaby być dostępna dla drapieżników. Może to zwabić wilki w pobliże domostwa. Wilki mogą się przyzwyczaić do stałego źródła pokarmu, a następnie zranić, a choćby zabić psa lub kota broniącego swojego pożywienia.
Jeśli spacerujesz w lesie z psem, prowadź go zawsze na smyczy. Jest to zgodne z obowiązującym w Polsce prawem, a także zapobiega oddalaniu się psa od właściciela i nie naraża go na konfrontacje z wilkiem.
—
IB / Ryglice