W Zagórzanach powstaje ogród sensoryczny. Enklawę „budują” podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy

mojgdow.pl 2 miesięcy temu

Enklawa zieleni tworzona przy Środowiskowym Domu Samopomocy w Zagórzanach już zachwyca, a to dopiero pierwszy etap prac nad wymarzonym ogrodem. Przy zagospodarowaniu przestrzeni przy zagórzańskiej placówce pracują jej podopieczni. To hortiterapia, czyli – terapia zielenią/ogrodnictwem, niekonwencjonalna metoda pozwalająca rozwijać intelekt, modyfikować samopoczucie oraz zwiększać sprawność motoryczną u osób z niepełnosprawnościami.

Wymarzony ogród sensoryczny powstaje przy ŚDS w Zagórzanach od kilku miesięcy, gdy tylko pogoda sprzyja pracom ogrodowym. – Praca ta wymaga poświęcenia czasu i niemałej cierpliwości. Warto jednak zadbać o ogród, aby później cieszyć się piękną okolicą Domu – zaznaczają terapeuci z placówki w Zagórzanach.

Dla jej podopiecznych euforią jest nie tylko wspólne tworzenie ogrodu sensorycznego, ale także wizyty w zaprzyjaźnionym Centrum Ogrodniczym „Świat Zieleni” w Łapczycy – po kwiaty, korę, narzędzia ogrodnicze i wszystko inne potrzebne do „budowy” wymarzonej enklawy zieleni w Zagórzanach. Wizyty w centrum ogrodniczym są dla podopiecznych ŚDS jednocześnie treningiem: budżetowym, praktycznym, społecznym, ekonomicznym, interpersonalnym.

Kontakt z naturą jest nieoceniony dla rozwoju psychicznego i fizycznego, a uczestnictwo w pracach ogrodniczych to doskonała recepta na dobry nastrój. Podstawowe rodzaje terapii ogrodnictwem to: czynna – uczestnictwo w pielęgnacji i aranżacji ogrodu oraz bierna – przebywanie w ogrodzie i podziwianie piękna natury.

– Zielona terapia zwiększa wydzielanie dopaminy – hormonu wpływającego pozytywnie na samopoczucie psychiczne. Nierzadko jest dla chorych świetną odskocznią od przygnębiających myśli, sprawia, iż chorzy czują się radośni, potrzebni i spełnieni. Odwraca uwagę od choroby i zmniejsza poczucie bezradności. Przebywanie w ogrodzie relaksuje, podnosi poczucie bezpieczeństwa, redukuje stres, łagodzi zmęczenie, wycisza emocje i ułatwia regenerację sił. Obcowanie z roślinami skłania do głębokich refleksji na temat swojego życia, własnych uczuć i emocji. Dodatkowo ogrodoterapia dostarcza przyjemnych wrażeń estetycznych i rozwija wrażliwość na piękno natury. Kojący zapach kwiatów, relaksujący śpiew ptaków i magia barwnych rabat – przebywanie w ogrodzie to doskonały sposób na uporanie się ze stresem i odzyskaniem wewnętrznej równowagi. Fenomen hortiterapii tkwi w jej uniwersalności. Bazuje ona na jednej z najbardziej naturalnych ludzkich potrzeb – pragnieniu kontaktu z naturą – podkreślają pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzanach.

zdjęcia: materiały ŚDS w Zagórzanach

Idź do oryginalnego materiału