Zauważyłeś pleśń w doniczce roślin? jeżeli widzisz nieestetyczny, biały nalot z widocznymi zarodnikami, to nie lekceważ tego problemu. Twoje kwiaty mogą się zmarnować przez utrudniony dostęp do wody, składników odżywczych i soli mineralnych z gleby.
Pielęgnacja kwiatów w okresie jesienno-zimowym wygląda nieco inaczej niż wiosną i latem. Sprawdź, jak zapobiegać powstawaniu pleśni. jeżeli jednak grzyby już zaatakowały twoje kwiaty, to zacznij je zwalczać domowymi sposobami.
Jak zapobiegać powstawaniu pleśni w doniczce? Odpowiednia pielęgnacja roślin ma znaczenie
Rozwojowi pleśni w doniczce sprzyja zbyt obfite podlewanie roślin, prowadzące do nadmiernej wilgoci. Nawadniajmy zatem nasze kwiaty dopiero wtedy, gdy górna warstwa gleby przeschnie. Wylewajmy również wodę z podstawek, aby uniknąć gnicia korzeni i rozwoju grzybów.
Warto również umieścić doniczki w dobrze wentylowanym miejscu, ponieważ pleśń rozwija się tam, gdzie jest słaba cyrkulacja. jeżeli nie możemy poprawić wentylacji, to wtedy przemieszczamy okazy albo ustawiamy wentylatory, poprawiające przepływ powietrza.
Domowe sposoby na pleśń w doniczkę. Zajrzyj do szafki kuchennej
Skutecznym sposobem na zwalczenie pleśni w doniczce jest użycie cynamonu, ponieważ ta popularna przyprawa ma adekwatności przeciwgrzybicze. Wystarczy, iż rozsypiemy cienką warstwę na powierzchni gleby. Jest to w pełni bezpieczny i ekologiczny sposób usunięcie białego nalotu.
Inną, równie skuteczną metodą jest posypanie powierzchni ziemi węglem aktywnym. Możemy też dodać go do podłoża w trakcie przesadzania roślin. Ten produkt pochłania wilgoć, a także zatrzymuje rozwój grzybów. Oprócz tego znacznie poprawia drenaż. Dzięki temu zapobiega gromadzeniu się nadmiaru wody.
Na pleśń warto również zastosować sodę oczyszczoną. Wystarczy rozpuścić trzy łyżeczki tego produktu w szklance przegotowanej wody i rozpylić taką mieszankę na zainfekowane miejsca. Zadziała ona jak naturalny fungicyd, gwałtownie eliminując ten problem.
Zobacz też:
Mało kto wie, iż ta roślina doniczkowa kwitnie. Potrzebuje specyficznych warunków
Skrzydłokwiat potrzebuje nawożenia jesienią. Składniki do nawozu biorę z sadu
Jesienią nie zapomnij o piwoniach. Ten zabieg sprawi, iż będą się uginać od kwiatów