W sytuacjach stresowych wolimy spędzać czas ze swoimi zwierzętami

5 godzin temu

Merdający ogon zamiast partnera – w sytuacjach stresowych wolimy spędzać czas ze swoimi zwierzętami

  • Ponad połowa (53%) opiekunów zwierząt w Polsce przyznaje, iż w sytuacjach stresowych woli spędzać czas ze swoim czworonożnym pupilem niż z partnerem, rodziną, dziećmi czy przyjaciółmi.
  • Nowe globalne badanie przeprowadzone przez Mars i Calm, w którym udział wzięło ponad 30 000 opiekunów zwierząt domowych, pokazuje, jak istotny wpływ mają psy i koty na nasze dobre samopoczucie na co dzień.
  • Od bycia towarzyszem w stresujących momentach, po subtelne zachęcanie nas do robienia sobie przerw zwierzęta pomagają nam zachować spokój.
  • Zwierzęta wręcz zachęcają nas do oderwania się od czynności, które mogą potęgować stres, takich jak bezmyślne przeglądanie telefonu, obowiązki domowe, praca i wiele innych.
  • Znaczna część ankietowanych ceni sobie samą cichą obecność zwierzęcia, ale aż 75% przyznaje, iż rozmowy ze swoim pupilem działają na nich relaksująco.
  • Mars i Calm łączą siły, aby docenić wyjątkową więź człowieka ze zwierzętami, i tworzą serię inspirowanego czworonogami kontentu dla miłośników zwierząt, która ma premierę w maju, czyli Miesiącu Świadomości Zdrowia Psychicznego.

Jeśli po stresującym dniu wolisz przytulić się do swojego pupila niż porozmawiać z partnerem, nie jesteś w tym sam. Nowe globalne badanie przeprowadzone na ponad 30 000 opiekunach zwierząt domowych na zlecenie firmy Mars[1], lidera w segmencie opieki nad zwierzętami domowymi, oraz Calm.com, Inc, wiodącej firmy zajmującej się zdrowiem psychicznym, wykazało, iż większość opiekunów zwierząt w Polsce (53%) w chwilach stresu woli przebywać ze swoim pupilem. Dla porównania, znacznie mniej osób wybiera w takich momentach partnera (32%), rodzinę (24%), dzieci (18%) czy przyjaciół (12%). Co więcej, aż 85% ankietowanych uważa, iż ich czworonożny przyjaciel pozytywnie wpływa na ich samopoczucie psychiczne.

Badanie przeprowadzone w 20 krajach pokazuje, jak ogromny wpływ mają zwierzęta na nasze zdrowie psychiczne oraz samopoczucie. Od codziennego zachęcania nas do robienia sobie przerw od ekranów, pracy i obowiązków, po ciche wsparcie, gdy trudno nam ubrać emocje w słowa. Wyniki badania obrazują, jak zwierzęta domowe pomagają milionom ludzi odnaleźć równowagę i chwilę spokoju w świecie przepełnionym bodźcami.

Zwierzęta – cisi strażnicy dobrego samopoczucia zawsze przy naszym boku

Czasami nie chodzi o to, co robią, ale o to, iż po prostu są. Prawie połowa opiekunów zwierząt domowych z Polski (49%) przyznaje, iż ich pupile zapewniają im towarzystwo w stresujących chwilach, bez konieczności rozmowy. Z kolei co ósma osoba (18%) znajduje ukojenie w rozmowie ze zwierzęciem, dzięki temu, iż on zapewnia im ,,bezpieczną przestrzeń” do wyrażania obaw i trosk, bez oceniania i oczekiwań. Aż 85% opiekunów twierdzi, iż sama obecność ich pupila jest relaksująca i zapewnia poczucie spokoju, które nie wymaga słów ani działań.

„Chociaż kochamy nasze zwierzęta, często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele im zawdzięczamy. Zmiana myślenia o momentach, w których zwierzę nam „przerywa” codzienne zajęcia i zobaczenie w nich okazji na wzięcie oddechu i chwilę przerwy, może pozytywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Badania wskazują, iż interakcje ze zwierzętami oparte na dotyku zwiększają poziom oksytocyny w organizmie.[2] Wyniki naszego badania mogą pomóc większej liczbie osób świadomie docenić te drobne, codzienne chwile radości, które zawdzięczamy naszym czworonożnym przyjaciołom” – mówi Dr Tammie King, eksperta naukowa w Instytucie Nauki o Zwierzętach WALTHAM.

Spojrzenie, merdanie ogonkiem czy trącenie noskiem: badanie pokazuje, jak zachowania naszych pupili sterują nas w stronę lepszych nawyków dla zdrowia psychicznego:

  • Oderwanie się od codziennej gonitwy: Prawie 8 na 10 (78%) osób twierdzi, iż ich zwierzak przypomina im o konieczności zatrzymania się i zrobienia przerwy od pracy, obowiązków czy innych zadań. 50% z nich przyznaje, iż dzieje się to codziennie – delikatne przypomnienie, by przystanąć, odetchnąć i zresetować się.
  • Wyciszenie się: 71% opiekunów zwierząt domowych uważa, iż ich pupil pomaga im oderwać się od nadmiernego myślenia lub zamartwiania, dzięki czemu stają się spokojniejsi i bardziej skoncentrowani.
  • Czas na świeżym powietrzu: 71% opiekunów zwierząt twierdzi, iż ich pupil zachęca ich do spędzania czasu w świeżym powietrzu, a wspólne spacery przekładają się na ich dobre samopoczucie.
  • Ekrany schodzą na dalszy plan, gdy pupile są w pobliżu: 65% respondentów twierdzi, iż zwierzęta skłaniają ich do oderwania się od ekranów. Dla 47% jest to codzienne przypomnienie o konieczności odłączenia się – istotna przeciwwaga dla nieustannego scrollowania telefonu i cyfrowego wypalenia.

„Wiemy, iż choćby krótkie, celowe momenty wyciszenia mogą mieć duży wpływ na nasze ogólne samopoczucie. Zwierzęta mają niesamowitą zdolność kierowania nas ku takim chwilom. Szybki spacer z psem czy przytulenie kota przechodzącego akurat przed monitorem, mogą być prostym sposobem na zrelaksowanie się i naładowanie energii. Cieszymy się, iż dzięki współpracy z firmą Mars możemy pokazać, jak wyjątkowe jest to połączenie i ile pozytywów może dać nam codzienny kontakt ze zwierzęciem”powiedział dr. Chris Mosunic, dyrektor ds. Klinicznych w Calm.

To globalne badanie stanowi punkt wyjścia dla pionierskiej współpracy firm Mars i Calm, której celem jest badać i doceniać wyjątkową więź człowieka ze zwierzęciem, jako źródła codziennej równowagi i szczęścia. Przekuwając wiedzę w działanie, Mars i Calm połączyły siły, tworząc nowe treści wspierające dobrostan, a jednocześnie wzmacniające więzi człowieka ze zwierzętami.

Aby uczcić tę współpracę, Mars i Calm rozpoczynają akcję w social mediach, której celem jest odnalezienie poruszających historii opiekunów zwierząt, ukazujących wyjątkową moc więzi między ludźmi a zwierzętami. W ramach tych poszukiwań, Mars i Calm uruchomiają My Pet Guru – interaktywny quiz dostępny na Kinship. To narzędzie identyfikuje jedną z sześciu supermocy zwierząt w dbaniu o dobrostan, na podstawie odpowiedzi na pięć prostych pytań, aby pomóc opiekunom rozpoznać i docenić wyjątkowe sposoby, na które ich pupil wspiera ich zdrowie emocjonalne i psychiczne.

Idź do oryginalnego materiału